2005/28
Editorial
Editorial
Marek Švehla
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
z Respektu odchází Hana Čápová, přejeme jí tedy v osobním životě i další novinářské kariéře spokojenost. Respekt naopak posiluje spisovatel, nyní také reportér Jáchym Topol. Počínaje dnešním dnem pro vás na straně šest připravujeme prázdninový seriál, který jsme pojali jako průvodce patnácti lety naší svobodné existence. Půjde o osm reportáží z pozoruhodných míst a osm příběhů pozoruhodných lidí. A dále: jako téma čísla jsme připravili článek o setkání skupiny G8 ve Skotsku a vzhledem k teroristickému útoku na Londýn aktuálně přidáváme text o al-Káidě v Evropě. Před týdnem jsme oslovili předního iráckého novináře Ahmada Al-Rikabyho, aby nám napsal komentář, jak vidí vývoj ve své zemi. Vpravo si můžete přečíst výsledek.
Příjemné léto přeje
Scéna
Kultura
Satan nosí podprsenku
Jaroslav Pašmik
Rebelující dívky z New Yorku a Vídně hrály poprvé v Praze a Slavonicích. Bylo to divoké.
Už vám někdo někdy nasypal na koncertě za kalhoty led? Jestli ne, tak si dejte pozor na newyorskou feministickou kapelu Le Tigre. Autor těchto řádků to zažil z ženské ruky na jejich představení koncem června v pražském klubu Strahov 007.
Trojskok dějinami
Viktor Šlajchrt
Život podle návodu na pračku
Zuzana Augustová
Sharon na evropském Woodstocku
Přemysl Martínek
Karlovarský filmový festival letos představil desítky mimořádně kvalitních a oceňovaných filmů, do soutěže se povedlo nalákat velká režisérská esa, akreditovalo se nejvíc filmových profesionálů a opět byl překonán rekord v prodeji lístků. A jak s uspokojením konstatoval deník MF Dnes – návštěvou Roberta Redforda a Sharon Stoneové se karlovarská přehlídka také „definitivně zbavila nálepky provinčnosti“.
Dopisy
Civilizace
Bez Rusů a bez naděje
Marek Hudema
Kaleidoskop
Petr Koubský
NASA míří ke hvězdám
Petr Jakeš
Ze dna nejhlubší propasti až na vrchol Everestu. Tak by se dal popsat příběh, který v posledních dvou letech prožil americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku. Organizace, jejíž chod řídí především strach z neúspěchu, se po předloňské tragédii raketoplánu Columbia dlouhé měsíce topila v hluboké krizi a rozpočtové nouzi. Teď prožívá jedno z nejúspěšnějších období své existence. Povrch Marsu vítězoslavně brázdí její vozítka Spirit a Opportunity, kolem Saturnova měsíce Titanu krouží sonda Cassini a minulý týden obletěly svět fotografie dokládající triumf mimořádně obtížné mise modulu Deep Impact, jemuž se podařilo trefit kometu Tempel 1.
Zahraničí
Svět kolem
Zbyněk Petráček
Nechceme privilegia, chceme členství
Radek Palata
Dobrovolníkem v Banda Acehu
Miloš Hotař
Co prozradí svědek D
Barbara Tóth
Hlava státu, nebo terorista? Nový íránský prezident Ahmadínedžád se před šestnácti lety údajně podílel na vraždě tří Kurdů ve Vídni.
Poslanec za rakouské Zelené Peter Pilz je podsaditý, sportovní muž s krátkými vlasy a čilýma očima. Jako expert na otázky bezpečnosti v nejmenší opoziční straně se specializoval na témata, která připadají ostatním zákonodárcům příliš choulostivá. Vydal již pět knih s tituly jako Kartel, S Bohem proti všem či Eskorta do Teheránu. Právě ta poslední je nanejvýš aktuální.
Millerová zvolila vězení
Tomáš Klvaňa
Ve středu rozhodl vrchní soudce městského soudu v americkém hlavním městě Washingtonu Thomas Hogan o tom, že reportérka deníku New York Times Judith Millerová stráví dobu až do října za mřížemi. Důvod: pohrdání soudem za její odmítnutí sdělit vyšetřovateli, kdo byl tajným zdrojem pro její článek o prozrazené agentce CIA. Je to po sedmadvaceti letech první významný případ tohoto druhu ve Spojených státech. Tehdy šel do vězení novinář v New Jersey. Až po výkonu trestu jej omilostnil státní guvernér.
Ekonomika
Za cizí chyby nesmí platit klient
Marek Hudema
Třikrát na okraj
Marek Hudema, Zbyněk Petráček
Vláda vydává předvolební účtenky
Miroslav Michálek
Nižší daně pro chudé, nechtěná podpora švarcsystému a povinné vydávání paragonů. To jsou ekonomické návrhy prosazované před koncem volebního období sociálními demokraty.
Snížení daně z příjmů v roce 2006, a to v prvním daňovém pásmu z 15 na 12 % při současném protažení tohoto pásma ze stávajících 109 na 121 tisíc se má stát srozumitelným předvolebním tahákem sociální demokracie.
Čína kontra Kjóto
Pavel Kohout
Domov
Zdenka Blažková půdu neprodává
Marek Švehla
Čuba je pryč a kde je Lynch?
Jaroslav Spurný
Mají pomníky místo pánaboha
Jaroslav Pašmik
Paroubek kope za sudetské Němce
Erik Tabery
Ačkoli se říká, že si jsou Češi a Rakušané povahově hodně podobní, máme s nimi z našich sousedů nejhorší vztahy. Alespoň to ukazují průzkumy veřejného mínění na obou stranách, které sice nedávají přesnou odpověď na otázku, kde je chyba, ale naznačují napětí. Podle sociologů je to do značné míry dáno především dvěma věcmi – jadernou elektrárnou Temelín a sudetoněmeckou otázkou. Už tento týden zamíří český premiér Jiří Paroubek do Vídně a veze s sebou nečekanou nabídku, která by naše vztahy mohla zlepšit.
Když do vsi přijde chlap, který se vyzná
Eliška Bártová
Recepty pro zdraví a štíhlou linii
Jan Kovalík
Unikátní kultura Bifidus Essencis, zdravá svačinka s tyčinkou z „čerstvého našlehaného mléka“, Nutela plná oříšků, mléka a energie. To všechno je podle reklamy ideální jídlo pro vás a vaše dítě. Ale je tomu opravdu tak? Je skutečně ideální servírovat dítěti k snídani čokoládu? A co všechna ta zdravím načichlá slova vlastně znamenají? V drtivé většině případů vůbec nic. Přesto se stávají stále častější součástí našeho životního stylu.
Komentáře
Umění patří šimpanzům
Petr Třešňák
Bravo, zrádče
Erik Tabery
S Blairem do poslední bitvy
Zbyněk Petráček
Benešová si dala výpověď
Jaroslav Spurný
Není sporu, Marie Benešová by měla opustit post nejvyšší státní zástupkyně. Bez důkazů totiž obvinila představitele ministerstva spravedlnosti, že uplácí redaktory televize Nova. Mrzuté ale je, že nakonec bude odvolána ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem. Problém Benešové je v tom, že rychleji mluví, než myslí. Ale člověka její zásadovosti a poctivosti potřebujeme víc než arogantního ministra, který zaujal hlavně tím, jak stopil zákon o střetu zájmů, nerespektováním soudu a ohrožováním občanů pirátskými jízdami v limuzíně s majáčkem.
Ve hvězdách
Zbyněk Petráček
V Iráku se dějí dobré věci
Ahmad Al-Rikaby
Ačkoli to tak zřejmě z dálky nepůsobí, každým dnem se Irák posouvá k normálnějšímu životu. Lidé řeší podobné problémy jako třeba Evropané a budoucnost už nevidí v tak temných souvislostech. Je třeba ale zároveň přiznat, že nově nabytá svoboda nebyla jen požehnáním, ale také zdrojem problémů a chaosu. Svět si před pár dny připomněl rok od chvíle, kdy Iráčané převzali vládu nad svou zemí. Pro mnohé zdejší lidi je ale mnohem důležitější fakt, že za rok a půl, tedy od chvíle, kdy byl chycen, nedošlo k odsouzení Saddáma Husajna.