2005/38
Editorial
Editorial
Marek Švehla
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
pomalu, ale jistě vstupujeme do volebního roku. V něm se mnohé rozhodne. Například to, jak rychle začneme platit eurem. Také zda dokážeme modernizovat náš stát a kvalitu života počítat i jinak než jen bezduchým naháněním desetinek HDP. To ale předbíháme. Jako jedno z klíčových témat vidíme nápravu rozložené policie a s tím související boj proti korupci. Oba problémy nás jednou nohou neustále drží v postkomunistické minulosti, aniž si to politici umějí přiznat a něco proti tomu dělat. V novém vydání Respektu se tento problém snažíme popsat a analyzovat. Věnujeme mu hlavní komentář, článek Jáchyma Topola a Jaroslava Spurného v domácí rubrice a rozhovor. S další nabídky snad už jen: Praha a taxíky, reportáž z Polska nebo otevřená kultura na internetu.
Pevně věřím, že Vás nebudeme nudit.
Kultura
Mimochodem
Viktor Šlajchrt
Wernisch mezi vyděděnci
Viktor Šlajchrt
Něžná rána golfovou holí
Kamila Boháčková
Co se stalo v Chávezově rokli
Petr Dorůžka
S Madonnou v posteli a zadarmo
Jaroslav Pašmik
Dovedete si představit, že se nový český film Štěstí režiséra Bohdana Slámy brzy objeví na internetu v remixované podobě? Jednotlivé scény poskládají fanoušci trochu jinak, některé zkrátí, jiné úplně vypustí, nebo přidají vlastní hudbu? Uvěřitelné to snad je, chce se ale dodat, že za takové úpravy by samozvaní umělci brzy dostali předvolání k soudu. Jenže pozor. Autorské právo v posledních letech prochází dramatickým vývojem a na obzoru se rýsuje budoucnost, v níž podobné zlepšováky nebudou výjimečné.
Domov
Připomeňme si
Jan Kovalík
Tajemství na Seychelách
Jaroslav Spurný
Vypadalo to jako exkurze do luxusní vily – komentoval před časem ministr vnitra František Bublan domovní prohlídku u Radovana Krejčíře, při které obviněný podnikatel jednoduše opustil pátrající detektivy a zmizel. Teď luxusní policejní exkurze pokračuje. Jen místo do Černošic jedou strážci zákona za Krejčířem na Seychelské ostrovy, kam se prchající muž uchýlil. Podezřelost této cesty ještě zvyšuje reklama, kterou jí policie v rozporu se svým obvyklým tajnůstkářstvím dělá ve sdělovacích prostředcích. Ale může nám být tenhle úřední výlet nějak nápomocen v hledání odpovědi na zásadní otázku, kým je a jakou roli hraje v české společnosti Radovan Krejčíř? Je zločincem, který svou rafinovaností už deset let uniká trestu, nebo řízeným kombinátorem s miliardovými financemi, kterého kryje někdo mocný ve spojení s policisty? Chtějí ho policejní cestovatelé zastrašit a vyvést z konceptu, nebo je jejich cílem „zabetonovat“ jej na dalekém souostroví, aby doma nemohl prozradit, co ví na své vysoce postavené partnery? Nebo je důvodem cesty snaha přesvědčit veřejnost, že v kauze, která stála hlavu policejního prezidenta a obtížila zdejší policii pověstí neschopného, hluboce zkorumpovaného sboru, přece jen ochránci spravedlnosti nesložili ruce v klín?
Vaše taxi čeká, primátore
Jan Kovalík
Souboj o život na lince 253
Jáchym Topol
Během posledních dnů byli v hlavním městě nejméně dvakrát agresivním útočníkem napadeni bezbranní lidé. V prvním případě na ně mířila hlaveň pistole. Občané násilníka přemohli a nikdo nebyl zraněn. Násilí se vzepřel i hrdina druhého případu. Byl zákeřně zavražděn ukrytou pistolí. Oba příběhy, ten, který skončil šťastně, i ten tragický, možná o čemsi svědčí. Totiž že klišé o Češích dívajících se při podobných incidentech stranou tak docela neplatí.
Ruce vzhůru a účty na stůl, tady NKÚ
Eliška Bártová
Tlačenice před domem hrůzy
Eliška Bártová
Komentáře
Glosa
Jaroslav Spurný
Mohlo to být tak přehledné. Na počátku devadesátých let existovala státní banka, kterou bylo zapotřebí privatizovat. Dala se prodat do rukou slušného investora a dnes jsme si mohli v burzovních novinách vyhledávat hodnotu její akcie. Bohužel to dopadlo jinak. Podivnou a neprůhlednou trojnásobnou privatizací, proloženou jedním „znárodněním“, to vše podepsáno politiky Klausovy pravicové, Zemanovy levicové i Tošovského úřední vlády. A na konci stála zkrachovalá banka a dluhy ve výši minimálně sto miliard korun. Kdo peníze rozkradl, nedokázala policie dodnes vyšetřit a každý z aktérů obchodu obviňuje ty další, že to byli právě oni. Spory o peníze řeší několik světových arbitrážních soudů a dnes i česká vláda. Ví se jedno: dluhy zaplatí občané tohoto státu.
Glosa
Marek Švehla
OSN je stejná, svět není horší
Jiří Sobota
Polsko se těší na změnu
Maciej Ruczaj
Ve hvězdách
Miloš Doležal
Policie v Husákově pasti
Marek Švehla
Ať už si o vládě poslední tři roky myslíme cokoli, vývoj směřuje od horšímu k lepšímu, lhostejno, čí zásluhou. Ovšem s jednou důležitou výjimkou: tou je práce, pověst a důvěryhodnost zdejší policie. Začíná to být skutečně drama: policie selhává při běžné ochraně lidí i vyšetřování komplikovaných případů, především korupce. Je podezřelé, jak okatě jde na ruku mocným a bohatým a nedovede pomáhat těm ostatním. Teď má policii řídit člověk, který je jedním ze symbolů tohoto úpadku. Jak je možné, že to politici nevidí nebo že jim to nevadí? Odpověď se nabízí jediná a banálně přímočará: s neschopnou a poslušnou policií se jim samotným lépe dýchá.
Ekonomika
Spálíte toho trochu moc
Marek Pokorný
Třikrát na okraj
Marek Hudema
Co může Chicago říci New Orleansu
Miroslav Zajíček
Paroubek navrhuje nulu
Marek Hudema
Je to pozdrav ze starých časů privatizace, na které už pozvolna zapomínáme. Stojí na nich ale základy současné ekonomiky. Projevují se v nich zásadní praskliny, které musí řešit současná Paroubkova vláda. Řeč je o sedm let starém prodeji Investiční a Poštovní banky (IPB) japonské Nomuře. Kdyby jej rychle a řádně vyšetřila policie, která se jím zabývá už pět let, nemuselo by vůbec dojít k nynějším pro laika nesrozumitelným jednáním, v nichž může stát tratit miliardy korun.
Zahraničí
Svět kolem
Zbyněk Petráček
Konec velkých prázdnin
Václav Nekvapil
Koizumi v americkém stylu
David Mervart
Polskost pro 21. století
Jáchym Topol, Petr Blažek
Gdaňsk – region, který pro nás znamená Balt, středověké hanzovní město, Vláčilovo Údolí včel, Grassův Plechový bubínek, ale také rodiště Solidarity, síly, která předznamenala pád komunismu. Na pětadvacáté výročí vzniku nezávislých odborů se do Gdaňsku sjely světové celebrity. Přitom v téže atmosféře běží kampaň před volbami polského parlamentu i prezidenta. Ale jak se v ní k čertu vyznat, když Solidaritou se ohání kdekdo?
Scéna
Co se děje ve světě
Kateřina Šafaříková
Kulturní tip
Jaroslav Pašmik
V holešovické Přístavní ulici č. p. 22 bude tuto neděli neveselo. Tamní stará fabrika se večer promění v divadelní sál, ve kterém proběhne premiéra hry Porta apostolorum mladého českého dramatika Miroslava Bambuška. Není to ledajaké dílo. Lounský rodák Bambušek se v něm rozhodl vytvořit obraz okolností, z nichž se rodí genocida. Tématem hry je sice masakr německého civilního obyvatelstva v Postoloprtech v květnu a červnu 1945, kde čeští vojáci a polovojenské revoluční gardy zabili téměř osm set lidí. Portu jde však vnímat obecněji, v podstatě se může s malými změnami odehrávat v Postoloprtech, na Balkáně nebo v Kambodži. Základní postavy tvoří německá rodina usazená dlouhodobě v českém prostředí a sousedi, kteří přicházejí do této rodiny na oslavu narozenin jediného syna. Je těsně po válce, jeden ze sousedů přežil koncentrák, druhý je tajný esesman, další kolaborant. Inscenaci režíruje David Czesany a premiéry se zúčastní i Němci, kteří přežili postoloprtský masakr.
Film
Petr Třešňák, Přemysl Martínek
Hudba
Petr Třešňák
Výstavy
Petr Třešňák, Viktor Šlajchrt
Dopisy
Diskuse
Civilizace
Vrahem je prý Vioxx
Pavel Kohout
Kaleidoskop
Jaroslav Petr
Železný oř míří do Lhasy
Petra Červená
Západočínský Golmud opanovala tíseň. Moderní žlutá budova vlakového nádraží, široké bulváry, perfektně vybavené supermarkety i luxusní hotely se marně snaží vyhrát souboj se skličující prázdnotou. Nic nenasvědčuje tomu, že už příští sobota by měla do života města i celé provincie přinést převratnou změnu a otevřít novou kapitolu v jejich dějinách.