2005/51
Editorial
Editorial
Marek Švehla
Vážené dámy, vážení pánové,
Respekt podal protest předsedovi vlády proti tomu, jak jeho úřad pojal tiskovou konferenci s čínským premiérem. Ve snaze izolovat čínského hosta od nepříjemných otázek na lidská práva povolila Paroubkova mluvčí pouze dvě otázky předem vybraným „krotkým“ médiím (Nova a Právo). Pro vysvětlenou: malý počet otázek může být ovlivněn nedostatkem času, to se stává všude. Je ale zcela nepřijatelné, aby tazatelé byli vybráni předem a ostatní nedostali ani možnost se přihlásit. To považujeme za nepřípustné omezování svobodného tisku. Z nového Respektu bych vás rád upozornil na téma čísla, které přináší reportáž z Irska, kde spokojeně a daleko od ruky zákona žijí Češi obvinění doma z velkých zločinů.
Zdraví a hezké svátky přeje
Civilizace
Po stopách partají
Erik Tabery
Představa, že by si někdo po večerech s napětím nalistoval kapitolu o nějaké české politické straně, a pak se zatajeným dechem sledoval její osud, stejně jako ho den předtím strhl boj se zlem Harryho Pottera, se zdá dost přitažená za vlasy. Přitom se v příbězích zdejších stran skrývají napínavé osudy jednotlivců a nakonec i celé země. Vždyť za posledních sto padesát let hrály strany podobně významnou historickou roli jako kdysi králové či církev. Proto je dobrou zprávou, že letos vyšla celá řada důležitých knih o politických stranách u nás i ve světě.
Kaleidoskop
Jaroslav Petr
Křesťané mají úkol
Tomáš Halík
Dopisy
Kultura
Bůh měl s sebou bouchačku
Ladislav Nagy
Báječná neděle s Johny Deppem
Tereza Brdečková
Skoro každou neděli odpoledne sedím v jednom pražském multiplexu a nechávám se unášet zvláštními efekty, ohlušujícími detonacemi, smyčcovou hudbou a mravoučnými příběhy. Dlouho jsem si namlouvala, že jsem tu jen jako doprovod dvanáctileté dcery, ale dneska bych na rodinné filmy chodila i bez ní. Poslední rok se jim v českých kinech zvláště daří a zpravidla obsazují polovinu z prvních deseti míst na žebříčku tržeb.
Pop music už nesmrdí
Jaroslav Pašmik
Hlavní proud, pop či mainstream, to je hudba, která smrdí. Je určená masám a vyráběná průmyslově podle jakýchsi vzorečků a modelů. Je nevkusná jako umělá květina a neautentická jako miliontá kopie sádrového trpaslíka. Kulturní člověk si zvykl raději si zacpávat uši, než aby jí byl svědkem. Tak zní dlouho omílané klišé. K popsání skutečného stavu našeho současného popu však tyhle formulky nestačí. Tím samozřejmě není řečeno, že neplatí, ale hlavní proud je přece jenom dynamický fenomén. Vyvíjí se a jeho směr může občas překvapit. Třeba tak, jak se to děje v poslední době u nás.
Scéna
Mimochodem
Viktor Šlajchrt
Co se děje ve světě
Markéta Pilátová
Kulturní tip
Petr Třešňák
Člověk může mít k současnému papeži spoustu výhrad, ale s jeho vánoční výzvou rád souhlasí. Komerce a spotřeba jsou jedinými viditelnými signály blížích se svátků, což zcela jistě není jejich původní smysl. Místy až neprostupnou spotřební džunglí se v čase shánění dárku stávají centra velkoměst – a právě tady, uprostřed hektické nákupní Prahy na rohu Jungmannovy a Charvátovy ulice, se otevřel jeden tak trochu jiný obchod. Beauty Free Shop.
Hudba a tanec
Petr Třešňák
Televize
Petr Třešňák
Hry
Jan Kovalík
Politika
Zahraničí
Svět kolem
Zbyněk Petráček
Vyzkoušíme splavnost Dněstru
Jan Havránek
Vyšla hvězda nad Bruselem
Jiří Sobota
Evropská unie má dohodu o rozpočtu. Co na tom, že vyjednávání nebyla právě krasojízdou, po sérii evropských zklamání je to průlom. A Česko navíc patří k těm zemím, jež na rozpočtu vydělají slušné peníze.
Gotovina pro jásot i zármutek
V Kašmíru, v zimě a ve stanu
David Ševčík
Ve městě Bagh, nedaleko linie kontroly mezi dvěma částmi Kašmíru, je dnes již plně funkční bazar. V neuvěřitelných kulisách polorozpadlých domů, všudypřítomné destrukce a sutin se dnes dá koupit v podstatě vše, co zde bylo k mání ještě v létě. Obchůdky s potravinami jsou již ve své většině otevřeny alespoň v těch vesnicích, které zůstaly dostupné autem.
Ekonomika
Temné nebe nad Londýnem
Robert Břešťan
Třikrát na okraj
Marek Pokorný, Marek Švehla
Když politika překáží ekonomice
Pavel Kohout
Černá žena na motorce
Marek Pokorný
Hádanka. Který podnik má větší šanci na úspěch: ten, jehož vedení tvoří lidé podobného smýšlení, názoru i původu, či naopak co nejrůznorodější? Západní svět – soudě podle nejnovějších trendů a zkušeností – už správnou odpověď našel, Česko zatím váhá. Proč?
Domov
Připomeňme si
Marek Švehla
Hyundai dostal svůj výhled
Eliška Bártová
Na severu Moravy se koncem minulého týdne odehrálo opravdu výjimečné drama. Původně sympatická snaha státu a krajské samosprávy nalákat do obce Nošovice korejskou automobilku Hyundai se ve finiši zvrtla v divadlo, ze kterého šel – a jde pořád – mráz po zádech. Urputný tlak na odkup pozemků nutných pro příchod velkého investora a vidina nevídaných peněz do rodinných rozpočtů zaslepila místní natolik, že těm, kteří byli proti, šlo na konci minulého týdne o život. Poslední vytrvalé ctitele rodové půdy „přesvědčily“ nakonec anonymy vyhrožující vraždou.
Psi štěkají, ale Laštůvka jde dál
Erik Tabery
Česko odrazilo nájezd šťouralů
Tereza Nosálková
Díky nesouhlasnému dopisu prezidenta Klause jsme se dozvěděli překvapivou věc. Úředníci ministerstva spravedlnosti nedovolili protikorupčním expertům Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) přijet na dohodnutou kontrolu, jestli dostatečně bráníme našim podnikatelům uplácet v mezinárodním obchodě. Na Hradě a v zahraničí to vzbudilo úžas. Justice svůj podtrh na experty zatlouká, seč může, a objasňuje jen to, k čemu je donucena. Jako by potřebovala něco skrýt. Ale co?
Omluva
Respekt
Jak utopit doktora Ratha
Eliška Bártová
Komentáře
Glosa
Erik Tabery
Glosa
Marek Švehla
Evropa ucukla od propasti
Jiří Sobota
„Den začíná o půlnoci,“ opakuje irský zpěvák Bono v jednom ze starších hitů skupiny U2. Těžko předpokládat, že si s ním tato slova někdy v koupelně pobrukoval francouzský prezident Jacques Chirac, u mladších evropských vůdců, jako je Tony Blair nebo Angela Merkelová, to však vyloučit nelze. V každém případě se ve tmě hluboké bruselské noci z pátku na sobotu objevil nadějný záblesk svítání: návrh evropského rozpočtu schválený minulý týden Evropskou radou sice ještě musí odsouhlasit stále samostatněji vystupující Evropský parlament, po měsících strávených tápáním a hádkami je však samotná existence dohody malým evropským znovuzrozením.
Schröder pro Putina
Luboš Palata
Ve hvězdách
Zbyněk Petráček
Klid Američané nezajistí
Tomáš Etzler
Ve čtvrtek minulý týden se Iráčané vrátili k volebním urnám. Bylo to letos potřetí a naposled minimálně do roku 2009. Tedy alespoň podle plánu, který Iráčanům pomohli vypracovat Američané v průběhu roku 2004. Co se týče dodržování volebních termínů, plán funguje. Součástí celého projektu však byl i předpoklad, že každý volební milník přivede Irák blíže k normalitě, že se bude zmírňovat násilí v zemi, že irácké bezpečnostní složky budou schopny postupně přebírat zodpovědnost za situaci v iráckých městech; předpokládala se rozsáhlá rekonstrukce Iráku spojená s obnovou a růstem iráckého hospodářství, a také se objevovaly naděje, že bude možné dokonce plánovat redukci amerických vojsk. Dnes je zřejmé, že z této části plánu se v Iráku nesplnilo téměř nic.