2006/19
Zahraničí
Montana pardonuje
Zbyněk Petráček
Americký stát Montana omilostnil křivdy, jež za vypjaté atmosféry první světové války způsobila jeho legislativa. Ta postihovala občany zejména německého původu, kteří třeba jen kritizovali vládu.
Šedí panteři ve vládě
Zbyněk Petráček
Levičáci, pravičáci, klerikálové, extremisté nejrůznějšího ražení – tyto směry už okusily moc leckde ve světě. Cestu Zelených k vládě ukázalo v roce 1998 Německo.
Neviditelná síla Ameriky
Jiří Sobota
Obrovská srocení v ulicích amerických měst se nekonají z ničeho nic. Postavení nelegálních přistěhovalců, kterých je v zemi odhadem 12 milionů a drtivá většina z nich pochází z Latinské Ameriky, se totiž může co nevidět stát neudržitelným.
Bolivijský splněný sen
Markéta Pilátová, Jiří Sobota
1. května bolívijský Prezident Evo Morales pod vlajícími prapory oznámil znárodnění plynových zásob.
Brazílie však odebírá polovinu bolivijského plynu a jejich polostátní Petrobras do těžby v sousední zemi investoval miliardy dolarů.
Hatun, tvou ctí je tradice
Bára Procházková
Svatba z donucení a vražda kvůli cti. Čím jsou tyto dva fenomény dnešní německé společnosti vzdálenější, tím ostřeji reaguje, pokud se s nimi setká v praxi. Turečtí přistěhovalci totiž do poválečného Německa nepřinesli pouze pracovní sílu, ale i svou víru a společenské zvyky.
Civilizace
Evoluce papírových dinosaurů
Martin Uhlíř
Zavítáte-li v nejbližší době do Antverp, potkáte možná v městské dopravě lidi strnule zírající na tenkou obdélníkovou destičku, kterou drží v rukách. Nelekněte se, nejde o blázny ani o vyznavače nového technologického božstva. Jsou to prostě lidé, kteří si čtou noviny.
Vědci o volbách
Ivo Možný
Za ekonomickou prosperitu vděčíme hodně tomu, že jsme se otevřeli zahraničním investicím. Cizí firmy, které tu zakládají své podniky, přenášejí do našeho prostředí svoji podnikovou kulturu. Suverenita domácích podnikových mravů, nastolených půl stoletím direktivního hospodaření, se rozkládá.
Lék, který není pro bělochy
Jaroslav Petr
Nový lék proti srdečním chorobámfarmaceutické firmy NitroMed je něčím zvláštní – je totiž určen výhradně Američanům s africkými kořeny. Běloši jej mají zakázaný.
Pod názvem BiDil se zkrátka skrývá první etnický lék světa.
Komentáře
Klaus vyzývá ke vzpouře
Marek Švehla
Stalo se to minulou středu a upřímně řečeno na první pohled to nedává moc smysl. Prezident rozhořčený výsledkem jednoho nijak zvlášť důležitého sporu o dvě desítky soudních čekatelů vážně prohlásil, že nám hrozí nadvláda soudů a že jí občané mají čelit.
Ukažte mi ten výrobek
Petr Fischer
Už předchozí týdny naznačily, že letošní volební kampaň bude hodně nervózní, vypjatá. Potvrdilo to premiérovo zneužití násilného útoku na komunistu Jiřího Dolejše k politickému boji proti ODS. Novým agresivním prvkem je i parodování volebních billboardů politických rivalů.
Další poklad zničen, hurá
Tereza Brdečková
Tak máme za sebou přijímačky na gymnázia a tak jako každý rok polovina z těch, kteří se tam toužili dostat, uslyšela kategorické NE. Měli bychom se bránit.
Nad Súdánem svítá mír
Zbyněk Petráček
Co váží více: Potrestání pachatelů genocidy v Dárfúru, nebo právě uzavřená dohoda? Zachráněné lidské životy by hovořily pro to druhé, zvláště v oblasti rizikové pro celý svět.
Ve hvězdách
Zbyněk Petráček
Tažení proti al-Káidě nepropuklo 11. září 2001, ale o dvě stovky let dříve. I tak lze interpretovat událost známou jako první barbarská válka, která začala 10. května 1801.
Scéna
Mimochodem
Jaroslav Formánek
Každodenní cesta lesem se díky kalendáři mění v nevšední zážitek. Ještě před pár dny studený vlhký a šedivý povlak loňského listí rozkvetl pestrými barvami, teplé sluneční paprsky duhově prozařují kapkami ranní rosy či křehkou krajkou pavučiny, neúprosně vymetávají poslední noční stíny ze zelené klenby nad hlavou, která už nerezonuje žalostným vrzáním holých větví, ale bujarým ptačím koncertem.
Televize
Respekt
To nejlepší z televizního programu pro tento týden.
Hudba
Respekt
To nejlepší z hudby pro tento týden.
Výstavy
Respekt
Nejlepší výstavy tohoto týdne.
Knihy
Respekt
To nejlepší z knih pro tento týden.
Kulturní tip
Respekt
Nejdůležitější španělská filmová událost loňského roku, oceněná čtyřmi cenami Goya, diváka zavede na ropný vrt na širém moři. Málomluvná Hanna přichází do čistě pánské společnosti, aby se starala o Josefa, který byl vážně zraněn a dočasně oslepl.
Diskuse
Před 10 lety
Respekt
Právě v těchto dnech, jen o dekádu zpět zničila společnost Delvita při stavbě svého skladu v Rudné u Prahy unikátní naleziště osady z doby bronzové, což archeologové označili – a Respekt stejně jako jiná česká média zaznamenal – jako „ztrátu nedozírné hodnoty“.
Udusí Číňané nás i sebe sama?
Olga Lomová, Tereza Urbanová
Je to supervelmoc, pokud jde o počet chudých, ale současně celý svět ohromeně sleduje její hospodářský růst. Je rozmach „čínského komunistického kapitalismu“ nadějí, nebo naopak temnou hrozbou? Debatuje členka pražského liberálního think tanku se známou sinoložkou.
Ekonomika
Dvakrát na okraj
Jaroslav Spurný, Jiří Sobota
V Česku a okolních zemích se budou v příštích letech utrácet evropské miliardy za výstavbu dopravní infrastruktury. Investoři se houfují a připravují si pozice.
Setuza dluží státu čtyři miliardy korun. Vláda prodá dluh ve veřejné soutěži a bude požadovat minimální cenu. Je to vlastně další ze série služeb sociálních demokratů Pitrovi.
Proč se Češi pořád smějí
Bára Procházková
Kdo umí víc než pět českých slovíček? „Já umím šest – staropramen, kozel, prazdroj, Laterna Magika, becherovka, děkuji,“ odpovídá mladý muž v obleku a sklízí uznalé pohledy svých kolegů. Jsme v klimatizované zasedačce firmy Schott na periferii bavorského městečka Mitterteich, kde se právě pětice zaměstnanců pod dohledem interkulturní školitelky připravuje na spolupráci s českými kolegy ve Valašském Meziříčí.
Domov
Naživu, ale bez důkazů
Jáchym Topol
Věra Sosnarová má za sebou život, který by vystačil na deset románů. A ještě nedávno se měla stát milionářkou. Nikdo by s ní neměnil – měla dostat odškodnění za dvacet let strávených v sovětských koncentračních táborech. Jenže najednou je všechno jinak.
Co je u premiéra Doma, to se počítá
Jan Kovalík
Jiří Paroubek našel recept na levné bydlení, ale jen pro sebe a několik set pohotových.
Rozhodnutí nerozhodnutí
Tomáš Pavlíček
Nevědí, komu dát hlas, přesto právě oni mohou zásadně ovlivnit, kdo v blížících se volbách dostane moc. Kampaň je tak dnes už jenom pro ně. Nerozhodnutí voliči. Kdo jsou a co od jejich nálad můžeme čekat?
Jeden den v životě
Tereza Vizinová
Sedám si do lavice, dostávám písemku… Píšu, píšu, píšu… Ale ať se snažím, jak se snažím, všechno mám špatně. Říkám si: To přece není možné, že by mi nevyšlo vůbec nic! Počítám to znova, znova, znova…
CRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR!!! Zvoní budík. Zírám ven z okna, přemýšlím, ani nevím nad čím, ale uvnitř jásám: Byl to jen sen!
Unést dítě je správné
Jan Kovalík
Nikdo v Česku už nemůže říkat, že nevěděl: odteď ví každý. Soudce Martin Velehrach rozhodl, že je správné, když úředníci seberou rodičům miminko, aby je naučili poslušnosti.
Kultura
Co se děje ve světě
Petr Třešňák
Největší loupež uměleckých děl v novém tisíciletí se dočkala spravedlnosti. Okresní soud v Oslu poslal minulý týden za mříže tři muže, kteří se v srpnu 2004 podíleli na krádeži obrazů Edvarda Muncha. K pocitu zadostiučinění má ale norská veřejnost zatím daleko: ostřílení kriminálníci odmítají prozradit, kde jedno z nejslavnějších pláten světa skončilo.
Událost na internetu
Adam Javůrek
Nedávné ústupky čínským cenzorům nejsou jediným dokladem, že hlavní hráči na světové elektronické síti se pustili do nelítostného souboje o dominanci. Další dějství téhle internetové války můžeme sledovat právě v těchto dnech.
Sám sobě Havlem
Viktor Šlajchrt
V nové knize Prosím stručně se Václav Havel ke čtenářům vrací opět jako spisovatel, byť hluboce poznamenaný politikou a prezidentstvím. Z čistě literárního hlediska je text pozoruhodný zejména tím, jak důmyslně jsou v něm obě polohy skloubeny.
Když zprávy, tak zadarmo
Jaroslav Pašmik
Světový novinový byznys čelí největší změně za posledních sto padesát let. Prodej velkých deníků rapidně klesá a zdá se, že noviny to mají spočítané.ž Prodej seriózních novin klesá po celé Evropě i v Americe, tradiční čtenáři vymírají a noví si už chtějí vybírat zprávy sami a zadarmo. Co za tím vězí? Je to dobrá, nebo špatná zpráva?
Jiří David fotografuje naruby
Jan H. Vitvar
Z dělníka ostravských hutí se vypracoval až na uznávaného pedagoga a umělce, který nechybí u žádné významné události. Přesto mu řada lidí nemůže přijít na jméno.
Hnacím motorem tvorby a života Jiřího Davida je totiž znervózňování, ne-li přímo iritování všeho a všech.
Obyčejný příběh dvou teroristů
Tereza Brdečková
Khaled pozdvihne samopal a postaví se před palestinskou vlajku. S očima upřenýma do kamery pronese: „Matko, filtry na vodu vedle ve městě jsou levnější než v Nábulusu. Příště je kupuj tam.“ Jsou to Khaledova slova na rozloučenou. Chtěl vlastně mluvit o svaté válce, boji za svobodu a mučednictví, ale nemůže najít nit, protože cítí, že na jeho osudu vlastně nikomu nezáleží.