2006/4
Diskuse
Křesťanství spíše ničilo
Zdeněk Zacpal
Tomáš Halík v článku Křesťané mají úkol (Respekt č. 51/2005) vyzvedává Evropu za to, že během staletí své historie dospěla ke zdravě vyváženému a vzájemně se korigujícímu poměru křesťanství a sekularizace či náboženství a laicity.
Zlovolné instrukce nenajdeme všude
Zdeněk Zacpal
Je velký rozdíl v míře násilí jednotlivých směrů a ve faktu, že vrcholní představitelé jen některých z nich plodili a používali církevní texty či instrukce neuznávající svobodu svědomí a vyzývající k násilí, zabíjení.
Nejsou jednoduše dobrá a zlá náboženství
Tomáš Halík
Rád bych přijal stať Z. Zacpala jako doplňující poznámku ke svému článku, protože řadu jeho vývodů sdílím, pouze se domnívám, že polemické zahrocení jeho textu je nedorozumění...
Zahraničí
Japonská touha po muži
Jiří Sobota
Japonsko bude mít císařovnu. Ne hned, ale i tak je to společenský otřes. Japonský předseda vlády Džuničiró Koizumi slíbil předložit parlamentu ke schválení zákon, který má změnit pravidla následnictví a umožnit výstup na posvátný trůn také ženám.
Španělská láska k jednotě
Jiří Sobota
Ve Španělsku se ozvaly staré běsy. Dnes již bývalý generál José Mena Aguado vystoupil krátce po Novém roce veřejně s prohlášením, že se armáda obává o zachování celistvosti země.
Polsko podle Kaczynských
Luboš Palata
Rivalita nejsilnějších stran zavedla Varšavu do nejtěžší politické krize za posledních patnáct let.</
Dalajlamův omyl
Lubomír Sklenka
Tibet zmizel. Západní politici už o něm nemluví. A zavinil to svou smířlivou politikou dalajlama. Takové hlasy se dnes ozývají uvnitř tibetského exilu usídleného v Indii. Dalajlamovi vyrůstá politická opozice, která může svým přístupem svět hodně překvapit.
Jak oddálit bombu
Zbyněk Petráček
Británie, Francie a Německo přiznávají, že jejich více než dvouleté rozhovory s Íránem zkolabovaly. Vyjednávání mělo zastavit íránský program jaderných zbraní a bylo navrženo jako alternativa vůči americké myšlence sankcí za to, že Teherán porušuje Smlouvu o nešíření jaderných zbraní.
Scéna
Mimochodem
Viktor Šlajchrt
Co se týče oblékání, musím přiznat, že jsem se celý život choval nekorektně k růžové. Muži ji nevpouštěli do svých šatníků, neboť věděli už z dětských anekdot, že patří k holčičkám. V malířství naopak růžovou vysoce ctím.
Co se děje ve světě
Radovan Holub
Současná situace švýcarského filmu připomíná hrdinku z nového – a velmi dobrého – filmu Sněhurka. Dívka z lepší rodiny Nico touží po čisté lásce, ale okolnosti ji donutí k prostituci.
Kulturní tip
Jan Kovalík
Filmoví fanoušci budou moci od čtvrtka v Praze ochutnat to nejlepší z evropské filmové produkce. V kinech Aero a Světozor proběhne 13. ročník Dnů evropského filmu. Organizátoři servírují čtyřicet filmů, z nichž žádný není starší než čtyři roky.
Televize
Petr Třešňák
Zajímavé dokumenty a filmy pro tento týden.
Knihy
Viktor Šlajchrt
Knižní tituly, které byste si neměli nechat ujít.
Hudba
Jaroslav Pašmik
Ta nejlepší hudba pro tento týden.
Kultura
Zemřel spisovatel Philip Roth
Hana Ulmanová
Drsná píseň o ropovodu
Přemysl Martínek
Do českých kin vstoupil krátce po začátku nového roku dokumentární film Martina Marečka Zdroj. Diváci ho měli možnost vidět již na loňském festivalu Jeden svět, na Ekofilmu nebo třeba na festivalu v Jihlavě.
Vzpomínka na Jiřího Cieslara
Viktor Šlajchrt
V nedožitých pětapadesáti letech zemřel nejdůležitější český filmový kritik. Sotva si dokážeme představit, jak omezená by byla zdejší kulturní vnímavost bez lekcí F. X. Šaldy, Václava Černého, Jindřicha Chalupeckého nebo Jana Lopatky.
Dan Bárta bouchl dveřmi
Jaroslav Pašmik
Zpěvák, textař, ekoturista, příležitostný herec a fotograf Dan Bárta vydal nedávno první koncertní dvojalbum se svou kapelou Illustratosféra. Deska nazvaná Retropicture potvrzuje, že máme co dělat se zajímavým úkazem novodobé popové scény.
Civilizace
Poslední z velkých prezidentů
Ondřej Matějka
Jedním z důvodů neutuchajícího zájmu o Mitterrandovu postavu je jeho záhadnost a charakterová dvojznačnost.
Kaleidoskop
Jan Stejskal
Podpisem Maďarska vstoupila 4. ledna v platnost tzv. Karpatská úmluva, jejímž hlavním cílem je zachování krajiny, biologické rozmanitosti a kulturního dědictví Karpat.
Šance pro padesát žen
František Púry, Petra Vitoušová
Oběti domácího násilí mají šanci, že se dostanou z bludného kruhu bití či psychického týrání. V Senátu totiž čeká návrh zákona, který konečně umožňuje policii vykázat pachatele opakovaného násilí na několik dní z domu.
Ekonomika
Palestinské hospodářství
Filip Moravec
Palestinská ekonomika se pomalu vzpamatovává ze čtyř let intifády al-Aksá. Zatímco na Západním břehu Jordánu se dá život označit za poměrně snesitelný, životní úroveň v pásmu Gazy se pohybuje na hranicích představivosti běžného obyvatele západní Evropy.
Třikrát na okraj
Marek Pokorný, Marek Švehla
Čtyři a půl miliardy korun. To je předběžný hrubý zisk českých zemědělců v loňském roce. Číslo se bude ještě zpřesňovat, nicméně je jasné, že zemědělci na vstupu do Evropské unie jednoznačně vydělali.
Větrník, příroda a ČEZ
Miroslav Kundrata
Naše elektrárenská společnost se už nějaký čas v reklamě chlubí rozvojem obnovitelných zdrojů energie. Její činy však mluví jinak.
Češi předstihli Portugalce
Petr Fischer
Po celá 90. léta novináři s oblibou přepočítávali, jak se žije v České republice ve srovnání se zbytkem Evropy. Mezi grafy a tabulkami se řešila prestižní otázka, kdy už Češi ekonomicky doženou západní země.
Domov
Připomeňme si
Jaroslav Spurný
Déjà vu. Už to tu bylo, nebo spíš – už je to tu zase. To je první dojem ze zprávy o výběrové soutěži na historicky největší nákup české armády, třicetimiliardovou zakázku na obrněné vozy.
Fučíkovi chtějí vzhůru
Jáchym Topol
Nakrátko ostříhaná Zuzana Kárová se svými pevnými botami, batůžkem a šusťákovou bundou vypadá jako průzkumnice z džungle. A jejím terénem také džungle je.
Rathova nová oběť ve stínu lékáren
Kateřina Mahdalová
Země se otřásá sporem o zdravotní reformu, lékárny jdou do stávky a politici oznámili horor: první pacienti už tady čekají na smrt bez léků na bolest.
Země usměvavých úředníků
Silvie Lauder
Znáte to – přijdete na úřad, bloudíte mezi kancelářemi, a když nemáte štěstí, narazíte na nerudného úředníka, který se zrovna špatně vyspal.
Příběh, který se může stát všem
Jan Kovalík
Uplynulo čtvrt roku a zase je to tady: vyúčtování elektřiny s nedoplatkem. Přestože moje lednička a televize jsou stále stejné, zkonzumovaly oproti minulému čtvrtletí čtyřikrát víc elektřiny.
Mlynář musí pykat
Jaroslav Spurný
Návrh žaloby toužící poslat bývalého ministra informatiky Vladimíra Mlynáře až na tři roky do basy za některá rozhodnutí ve funkci vypadá na první pohled přísně, ale impozantně. Podíváme-li se ale pozorněji, mění se „případ Mlynář“ z uklidňující zprávy v balík plný výbušných otázek.
Komentáře
Všechen smutek live
Marek Švehla
Originální česká reality show s gorilami v kleci skončila a autorům je třeba pogratulovat. Dozvěděli jsme se důležité informace, které by stálo za to si někam poznamenat.
Díky kamerám umístěným do gorilího výběhu jsme se skutečně přesvědčili, jak málo se tihle lidoopi liší od lidí.
Nechutný Zahradil
Petr Třešňák
O Letech u Písku už bylo napsáno dost slov na to, aby měl člověk zábrany přidávat další. Ale věci běží tak, že mlčet nejde.
Tahanice o neonacistický „pomník“ obětem koncentráku v Letech dostala nadějnější kontury.
Pro spojence, nebo pro vlast
Zbyněk Petráček
Jednali němečtí agenti správně, když v Iráku pomáhali Američanům? To je otázka pro vyšetřovací komisi i pro nás.
Vlaky, to zní hrdě
Marek Švehla
Pokud by chtěli Češi poučit svět ze svých transformačních chyb, může být „reforma“ Českých drah, největšího podniku v zemi, jedním z hlavních kandidátů.
Ve hvězdách
Zbyněk Petráček
Vidím neviditelné. Tak zněl jeden ze sloganů kapitalismu odstartovavšího v Česku právě před patnácti lety. Neviditelná ruka trhu a spontánní tvorby cen se totiž brzy viditelně projevila na síti obchodů a služeb všeho druhu, posléze se změnila i tvář našich měst – zatímco viditelné kiksy přišly na řadu až později.
Balkán před novou šancí
Matyáš Zrno
Klid a prosperita v Evropě nejsou možné bez klidu na Balkáně, zní jedna známá poučka. Přitom ještě před několika lety se ostřelovaly sarajevské ulice, pak vypalovaly domy v Kosovu a pak padaly bomby na Bělehrad.