2006/45
Editorial
Editorial
Marek Švehla
Vážené dámy a pánové,
naši redakci posílili dva noví redaktoři – reportér Lidových novin Vladimír Ševela a Tomáš Sachr. Dále chci upozornit, že v dnešním čísle najdete rubriku Diskuse kvůli inzerci výjimečně až na straně 19. Z obsahu bych vás rád upozornil na rubriku Téma s analýzou vztahu Evropské unie a Turecka, jehož důležitost určitě naplno doceníme teprve v průběhu budoucích let.
Diskuse
Před 11 lety
Drobní akcionáři, plačte – vzkázali právě před jedenácti lety českým občanům finančníci sdružení v tajemné skupině Motoinvest. Začala „třetí vlna privatizace“.
Smysl státní maturity
Ondřej Šteffl, Jan Hučín
Komentář o smyslu státních maturit vyvolal velký zájem čtenářů. Pokračujeme tedy v polemice mezi autorem komentáře Ondřejem Štefflem, ředitelem společnosti Scio, jež vytváří testy obecných studijních předpokladů, a analytikem Janem Hučínem.
Scéna
Hudba
Respekt
Pozvánka na koncert pro tento týden.
Televize
Respekt
Ty nejlepší televizní pořady pro tento týden.
Výstavy
Respekt
To nejlepší z výtvarného umění pro tento týden.
Knihy
Respekt
Ty nejlepší knihy pro tento týden.
Kulturní tip
Respekt
Když se dá dohromady čínská operní zpěvačka s jazzovou partou, dá se očekávat ledacos. V případě Číňanky domestikované v Česku, Feng-jün Song, a kapely Puo skladatele a pianisty Michala Nejtka lze mluvit o docela vydařené spolupráci, která vyústila ve vydání společné desky.
Mimochodem
Tereza Brdečková
Je to dětská vzpomínka: kráčím s rodiči Prahou na nedělní procházku a nad hlavou mi burácí tryskáč. Znepokojeně ho s vyvrácenou hlavou sleduji a ptám se: „Teď zrovna je mír, nebo válka?“ „Samozřejmě že mír,“ ujistí mě rodiče a nejspíš si to i myslí.
Kultura
Co se děje ve světě
Helena Březinová
Skandinávci žijí v přesvědčení, že hovoří výtečně anglicky. Znalost angličtiny se tu předpokládá natolik, že jí dánští liberálové ze strany Det Radikale Venstre nyní navrhli přiznat status oficiálního jazyka.
Víme, kdo platí naše blogery?
Adam Javůrek
Američanka Laura St. Claire si jednou po nákupu všimla plného parkoviště obytných vozů. Nejdřív si myslela, že se zde koná nějaký záhadný sjezd. Poté se dozvěděla, že tu umožňuje karavanům parkovat přes noc zdarma Wal-Mart, největší americký obchodní řetězec.
Svět podle šťastné kurvy
Markéta Pilátová
Kdo si nikdy nepředstavoval, co se honí hlavou prostitutkám, když je viděl cestou do Německa v Dubí, tak lže. A určitě si každý alespoň trochu zapřemýšlel o tom, jaké to je být „nóbl“ kurvou, která má svůj byt a v něm si provozuje nejstarší řemeslo.
Česko inspiruje Balkán
Jaroslav Pašmik
Dům ve dvoře nese stopy kulometné palby, místo oken v patře zejí jen díry, dveře jsou zazděné. Vchod do vedlejší budovy střeží dva sloupy s hlubokými brázdami po kulkách, na zdech jsou patrné rýhy po střepinách granátů.
Nepříjemná pravda o stavu planety
Tereza Brdečková
Výklady o globálním oteplování bývají buď nepřehledně složité, nebo mají přídech bulvární senzace. Nepříjemná pravda, film režiséra Davise Guggenheima o přednáškovém turné někdejšího viceprezidenta USA Ala Gorea, tohle téma popularizuje zcela seriózní cestou a mohl by se promítat i ve školách.
Za Williamem Styronem
Ladislav Nagy
Americký prozaik William Styron zemřel minulý čtvrtek nedaleko svého domova na Martha’s Vineyard ve věku 81 let. U nás se možná těšil výsadnějšímu postavení než ve Spojených státech.
Zahraničí
Kabila ve finiši
Zbyněk Petráček
Konžské prezidentské volby, které měly udělat tečku za vůbec nejkrvavějším konfliktem po druhé světové válce (4 miliony obětí v letech 1998–2003), vstoupily do závěrečného kola.
Čad terčem Súdánu
Zbyněk Petráček
Válka v Dárfúru začala otevřeně překračovat hranice a rýsuje se možnost, že do ní bude zatažen sousední Čad, možná i Středoafrická republika.
To sladké slovo Kosovo
Matyáš Zrno
Představte si, že se v České republice přijímá nová ústava. A podpoří ji všichni – od ODS přes ČSSD, lidovce a zelené až po komunisty i neblahé paměti sládkovce. Tak něco podobného se stalo v Srbsku.
Galové se učí u Anglosasů
Jaroslav Formánek
Bude Francii opět vládnout gaullistický prezident, nebo ho vystřídá socialista? Bude to stará známá tvář, či nově vycházející hvězda? A nehrozí znovu nástup politického extremismu jako v roce 2002? Odpovědi na tyto otázky budeme znát za půl roku.
Ekonomika
Hra o jablko v rozvojovém světě
François Bourguignon
Odcizená a nezaměstnaná mládež je problém všude na světě. Ale obzvlášť velký problém představuje v rozvojovém světě, kde roste demografická vlna srovnatelná s obrovským „baby boomem“ z konce druhé světové války na Západě.
Kapitál, Chaplin a zákoník práce
Petr Fischer
Je týden před volbami. V předsálí sněmovny začíná být rušno, právě skončilo hlasování o prezidentském vetu nového zákoníku práce a poslanci se hrnou dveřmi ven.
Domov
Miluju Štrasburk a Lenina
Silvie Lauder
Komunistický svaz mládeže (KSM) se dostal do potíží, když si pár občanů náhodou všimlo výzev k leninskému teroru v jeho programových tezích.
Mostečané sobě
Tomáš Pavlíček
Z někdejšího gotického Mostu zbouraného v 70. letech kvůli uhlí zbyl jenom kostel, od kterého se nahoru do kopce táhnou řady panelových bloků. Má logiku, že právě z této sociální laboratoře jsme se dozvěděli, jak snadno se lze v současných Čechách zmocnit i velké sedmdesátitisícové obce.
Připomeňme si
Kateřina Mahdalová
Strom porazit, oloupat nebo namořit, prostě zabránit kůrovci vyletět a napadnout stromy v okolí. To byl ještě nedávno hlavní plán správců šumavského národního parku.
Divokost v srdci
Jáchym Topol
Mořský orel, v Čechách dávno vyhubený, tu má znovu hnízda, vyvádí mladé. Znovu mu ale hrozí smrt. Vzácní ptáci jsou vybíjeni otrávenými návnadami.
Jeden den v životě
Zdeněk Horák
Dnešní den je po mnohatýdenním vypětí klidný. To vypětí bylo hlavně časové (a tím i finanční, protože nezbylo moc času dělat svou práci) a emoční – plno lidí jsem si možná trvale znepřátelil, ale zase nové poznal.
Uhlí, nebo domov
Jan Kovalík
Horní Jiřetín opustili vyslanci Mostecké uhelné společnosti (MUS) a zanechali v srdcích usedlíků trvalou vzpomínku. Půl roku tady chodili od dveří ke dveřím a nabízeli místním odkoupení jejich domovů stojících na ložisku uhlí. Vyplatilo se to.
Komentáře
Mlčeti je zlato
Erik Tabery
Když na veřejné scéně pracuje politik nezatížený nějakým skandálem nebo „kauzou“, je to skvělé. Jana Hybášková, šéfka Evropských demokratů, disponovala důvěryhodností a autoritou, kterou jí předsedové zdejších partají mohli jen závidět.
Emise nedáme
Martin Uhlíř
Boj s globálním oteplováním se prodraží tím více, čím déle jej budeme odkládat. Vyplývá to ze zprávy britského ekonoma Nicholase Sterna, zveřejněné minulý týden.
Únos České televize do minulosti
Erik Tabery
Obhajovat smysl veřejnoprávních médií je každý den těžší a těžší. A to jen kvůli nim samotným.
Polsko míří proti všem
Luboš Palata
Některé návštěvy musí být dobré už jen tím, že se vůbec uskuteční. To se dá říci i o cestě polského premiéra Jaroslawa Kaczyńského do Berlína.
Ve hvězdách
Zbyněk Petráček
Pro jedny klukovina, pro jiné hanobení mrtvol. Vojáci evropské armády najdou v Afghánistánu lidské lebky. Běžná věc v zemi, která jich skrývá statisíce, a nikdo neví, zda jde o pozůstatek kriminálního činu, mudžáhida, táliba či snad sovětského vojáka z 80. let.
Pohnutky stavitelů vlády
Marek Švehla
Možná nejotřepanější politický citát všech dob říká, že demokracie je špatný systém vlády, nic lepšího ale po ruce nemáme. To je modlitbička, kterou by si teď před usnutím měli odříkávat všichni, kteří už nekonečný seriál „sestavování vlády v Čechách“ nemohou vystát.