2007/19
Trendy
Čtyři dny se slávou
Miloslav Petrusek
Dne 27. dubna zesnul v Moskvě světoznámý ruský violoncellista a dirigent Mstislav Rostropovič. Dva dny poté se s ním Rusové rozloučili v chrámu Krista Spasitele.
Existencialisté to měli lehčí
T. C. Boyle
Týden nářků
Děsivým událostem na virginské polytechnice nepředcházel žádný boj ani sebeobětování, nevedl je žádný vyšší princip. Ti, kteří tam zemřeli, za nic nebojovali. Nezavraždili je naši nepřátelé. Nebyli mučedníky.
Výběr z webu
Plíživá tálibanizace Pákistánu
Viera Langerová
Zdá se, že současný Pákistán nezadržitelně směřuje k islamizaci celé společnosti. V zemi se vyostřuje konflikt mezi zastánci spíše sekulární podoby státu, reprezentovanými současnou vládou, a islamisty.
Češi, do toho!
Angela Rogner
Ptají-li se mě lidé v Rakousku na český národní sport, odpovím: houbaření a hokej. Jinými slovy: kombinace pečlivé pomalosti a bleskové rychlosti.
Interview se šamanem
Jan Šinglovič
Během své cesty do západoafrické Guinea-Bissau jsem mohl posoudit jak v praxi funguje spolupráce moderní medicíny a tradičního léčitelství.
Komentáře
Našinci, kulturní barbaři
Tereza Brdečková
Stále častěji se ozývá nářek, že Česko už není tak kulturní jako bývalo. Jsme na tom skutečně tak špatně?
Konkurence mezi diplomy
The Economist
Evropa chce být konkurenceschopná, avšak není připravena přijmout konkurenční prostředí, říká Esko Aho, bývalý finský předseda vlády a současný poradce Evropské komise pro otázky reformy.
Smrt vedle Béma
Marek Švehla
Jestli platí, že se chování politiků měří přísnějším metrem, pak má druhý muž ODS a pražský primátor Pavel Bém problém.
Amerika na mapě Evropy
Zbyněk Petráček
Z George Bushe našince neuděláme, ale na kancléřku Merkelovou bere.
Příběh neškodného hejska
Jaroslav Spurný, Martin M. Šimečka
Nejvyšší soud definitivně ukončil stíhání komunistického špiona Pavla Minaříka. Osvobozující verdikt jen podtrhl důležitost Ústavu pro studium totalitních režimů, jehož vznik schválila Poslanecká sněmovna vzápětí po rozsudku.
Jednatřicítka
Mimochodem
Jiří Kratochvil
Tak jako dnes někteří tvrdí, že za komunistů bylo líp, tak hned po válce zas někteří tvrdili, že za Hitlera byl větší pořádek a míň se kradlo.
Respekt před 15 lety
Respekt
Český premiér dostal do od Federální bezpečnostní informační služby (FBIS) seznam 262 jmen novinářů, kteří byli agenty StB, a dnes prý tendenčními informacemi destabilizují společnost, napsal Respekt před patnácti lety.
Jeden den v životě
Daniela Beranová
Nejdůležitější je první věta. Ta moje první po ránu – ještě chvilku – důležitá opravdu je, a to nejen po ránu.
Ve hvězdách
Erik Tabery
Pro osobnosti, jako byl Emanuel Rádl, se vžilo označení renesanční. Uměl toho skutečně mnoho, vždyť publikoval studie na téma nervový systém, okultismus či dějiny filozofie.
Kultura
Výstavy
Jan H. Vitvar
Ty nejlepší výstavy pro tento týden.
Když umíral Hitler, respektive Stalin
Jan Gregor
Televizní tip na tento týden.
Hudba
Pavel Klusák
Ta nejlepší hudba pro tento týden.
Gypsies in da Chanov
Karolína Ryvolová
Ghetto no. 1 je název devadesátiminutového dokumentu o učebnicovém selhání sociálního inženýrství v mosteckém Chanově.
Bomba v knedlíku a český rasismus
Zuzana Štefková
Myslíte si, že by Romové na území České republiky mohli spáchat sebevražedný atentát?“ ptá se mladý reportér, příslušník tuzemské romské menšiny, náhodného kolemjdoucího.
Narušitelka na Zemi
Pavel Klusák
„Jednu Björk si můžeme dovolit,“ nechal se svého času slyšet zástupce Universal Music. Vyjádřil tím dost strašnou věc. Z autorů, kteří dlouhodobě pěstují sepětí s popem a zároveň s avantgardou, si může světový koncern pěstovat jediného.
Internetové Oscary v éře YouTube
Jan Gregor
Co mají společného David Bowie, webová aukce eBay a spoluzakladatelé YouTube?
Kamery, milenci a vrazi
Tereza Brdečková
Film Red Road cirkuluje po českých artkinech bez reklamy. Přitom jde o jeden z nejzajímavějších evropských filmů minulého roku.
Srp a magistrátní kladivo
Jan H. Vitvar
„Umění se nechová racionálně, ale okolní nablblou racionalitu mnohdy reflektuje,“ říká výtvarník Krištof Kintera.
Dokud je čas
Jaroslav Formánek
Po deseti letech vychází další sbírka poezie Vladimira Vysockého.
Cílkův Borges
Vladimír Karfík
Titul této knihy neberme úplně doslova. Není to zdaleka svět jenom Borgesův. A na téma a spojení dvou jmen autorů tvůrčí profesí tak rozdílných prostě nemůžeme nebýt zvědavi.
Jak vlastně myslí teroristé
Zdeněk R. Nešpor
Vzrůst náboženského fundamentalismu, nábožensky motivovaného násilí a terorismu zaskočil nejenom českou veřejnost, nýbrž i světové sociology náboženství. Ti totiž dlouho předpokládali, že religiozita mizí ruku v ruce s modernizací, jenže od 80. let minulého století začalo být stále zřejmější, že tomu tak není.
Novinky
Respekt
Knižní novinky pro tento týden.
Co se čte v Respektu
Respekt
Co právě čtou naši redaktoři.
Domov
Skvělý kurz pro Prahu
Marek Švehla
Většina směnáren v pražském centru jsou slušné podniky, které informují zákazníky pomocí běžného kurzovního lístku. Ty zbylé vsází na trik s matoucími cedulemi.
Jarovít je tady
Vladimír Ševela
Je poslední dubnová sobota krátce po poledni a členové spolku Rodná víra a jejich sympatizanti právě oslavují Jarovíta, boha jarní „plodivé i ničivé“ síly.
Vraha asi nepoznáte
Silvie Lauder
Muhammad Fahed bil svoji ženu a policie ho za to vykázala ze společného domova. Ale pak přišla poslední dubnová sobota, žárlivý násilník se vrátil a ubodal svoji partnerku k smrti.
Případ jihočeské matky
Kateřina Čopjaková
Náměstkovi českobudějovického primátora Tomáši Kubínovi (ODS) se zčásti splnil velký sen: devět dětí občanky jihočeské metropole Valérie Pužové vyrůstá v klidném, čistém a stabilním prostředí.
Štastný velký muž
Ondřej Kundra
Novopečený poslanec Boris Šťastný (ODS) přes zákaz a nelibost svých partajních šéfů sepsal protikuřácký zákon a úspěšně ho posunuje hlasovací mašinerií.
Ekonomika
Čekání na další útok al-Káidy
The Economist
Na rozdíl od pečlivě organizovaných teroristických buněk Irské republikánské armády (IRA) se policie musí postavit opačné hrozbě v podobě mlhavého přediva prolínajících se skupin džihádistů.
Nový „Mr. Euro“ se pustil do práce
David Klimeš
Kdo v médiích zaznamenal, že česká vláda schválila dokument s názvem Národní plán zavedení eura v České republice, mohl nabýt dojmu, že máme konečně jasnou představu o přistoupení ke společné měně. Bohužel tomu tak není. Vláda pouze schválila technický plán, jak euro zavést. Místo konkrétního data plán modeluje rok x, ke kterému z obou stran v časových odstupech určuje potřebné kroky před zavedením a po zavedení měny.
Civilizace
Možnosti tu jsou
Martin Uhlíř
Technologie, které by zmírnily globální oteplování, existují. Je to jedno z hlavních poselství čerstvé zprávy Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu.
Jak varovat politiky
Ukázali jsme, kolik britského území může kvůli globálnímu oteplení ukrojit moře, říká prof. David King (68) z univerzity v Cambridgi.
Nepříjemné slovo
Hana Librová
Představa, že tak extrémně komplikovaný proces, jakým jsou změny klimatu, lze snadno vyřešit, je lidské optice vlastní. Příčiny věcí nahlíží jednodimenzionálně a neméně prostě vidí řešení.
Čekání na období dešťů
Tomáš Lindner
Předkoloniální Afriku 19. století charakterizují dva rysy: regionální rozmanitost a prudké společenské změny. Nebyl to primitivní, statický svět ani kontinent uvržený do chaosu.
Profil
Nezapomeňme na pančhenlamu
Robert Mikoláš
Ve své době nejmladší politický vězeň na světě, 11. tibetský pančhenlama Gendün Čhökji Ňima, se dožil dospělosti. Problém je v tom, že nikdo neví, kde druhá nejvýše postavená osobnost tibetského buddhismu je.
Skončila éra Majského
Peter Javůrek
Je pátek 27. dubna a před senátem Speciálního soudu v Bratislavě stojí trojice mužů. Kauza? Vytunelování firem nabízejících jen trochu sofistikovanější verzi pyramidové hry.
Zahraničí
Krev, bronz a slzy
Alexandre Gajdamacký
Estonsko přesunulo pomník rudoarmějcům a následovaly první nepokoje od pádu komunismu. Těží z toho vlády v Moskvě i Tallinnu.
Jak nevládnout Ukrajině
Alexander Duleba
Viktor Juščenko dělá špatná politická rozhodnutí. Letos se pokouší napravit své chyby z předchozích dvou let. Jenže za chyby se platí.
Skotský průlom
Jiří Sobota
Země whisky vyrazila na cestu k samostatnosti. Nejde o to, zda se odtrhne od Velké Británie. Otázkou spíše je, jak rychle k tomu dojde.
Turecko hledá svou tvář
Zbyněk Petráček
Ty obrázky z masových demonstrací v Turecku jsou pozoruhodné. Vidíme světu otevřenou mládež, ale hned vedle ní veterány ve starých vojenských uniformách.