2007/25
Výběr z webu
V čem je Afrika daleko před Evropou?
Jan Šinglovič
Zdálo by se, že kromě lepších banánů a kořenů kasavy nic nenajdeme. Odpověď však bude pro mnoho z vás překvapivá. Jedná se o mobilní komunikaci, respektive roaming.
Válka bude, víc vám neřeknu
Petr Olmer
Stává se mi, že se neudržím a počnu diskutovat se svými známými a kolemjdoucími o vážných věcech. Cítím, že jsem v tom tvrzení osamělý a smutně pravdivý, neschopný přesvědčit ostatní: Válka bude, dějiny neskončily.
Studující podvodníci
Martin Fafejta
Několikrát za týden zasedám ke své pravidelné dávce emocí. Jmenuje se seminární a zápočtové práce a emoce, které ve mně vzbuzují, jsou často negativní.
Komentáře
Nadějné vyhlídky z Bavorska
Anneke Hudalla
Třináct let Stoiberovy vlády přivedlo vztahy mezi Prahou a Mnichovem na bod mrazu. V září bavorský premiér odstoupí. A co bude potom?
Velký třesk v biologii
The Economist
Jistě nepřeženeme, když prohlásíme, že biologie v současné době prožívá svou „neutronovou dobu“. Posledních pár let jsme svědky trvalého vzestupu třetího typu molekul – RNA.
S Motejlem po funuse
Petr Třešňák
Tak to máme černé na bílém a napsané tou nejpovolanější rukou. Český ochránce lidských práv Otakar Motejl zveřejnil obsáhlou zprávu, ve které odsoudil loňské vystěhování Romů ze Vsetína v režii Jiřího Čunka.
Jeden za všechny a všichni za Polsko
Kateřina Šafaříková
Udělají to ti Poláci? Rychlá odpověď je ne. Proč? Protože Polsko bojuje za něco jiného než za mírný nárůst své hlasovací váhy v jedné unijní instituci.
ČSSD vládnou průzkumy
Erik Tabery
Jsou tu dva muži, kteří už zahájili boj o nejvyšší příčku: David Rath a Bohuslav Sobotka. V tuto chvíli jsou oba čelní politici spíše ve stadiu natřásání peříček.
V Česku se už stalo nepříjemnou tradicí, že opozice příliš nehledá argumenty k vládním návrhům, ale spíše se stále snaží vyhrabat špínu na vládu. I to je součástí jejího kontrolního poslání, ale chybou je, když se role nevládní části parlamentu změní v práci jakéhosi detektivního očka.
Domov
Připomeňme si
Vladimír Ševela
Plány na velmi kontroverzní dálnici Českým rájem se zkomplikovaly a opět se odkládají. Příčinou je nový stavební zákon a odpor lidí v okolí.
Odvez to na skládku
Tomáš Sachr
Na jaře roku 2006 zaplnily místní noviny zprávy, že v severočeské Libčevsi hořely plné tři dny odpadky přivezené sem načerno z Německa. A letos v květnu někdo zřejmě úmyslně zapálil nelegální smetiště v Dolní Řasnici na Liberecku.
Letadlo zadarmo? Možná už brzy
Tomáš Sachr
Minulý týden znenadání ožil příběh, na který by už Češi konečně chtěli zapomenout. Je to příběh technologické dovednosti s visačkou „bývávalo“. Příběh českých bojových letadel, která „vůbec nejsou špatná“, akorát to nikdo z potenciálních zákazníků nechce pochopit.
Zmrtvýchvstání Bohemians 1905
Jaroslav Spurný
Slavný český klub se vrací do nejvyšší soutěže.
S pozdravem od Karla Srby
Silvie Lauder
Kauza agentury CzechInvest má další pokračování – minulý týden se kvůli ní hádala ve sněmovně vláda s opozicí a z nitra agentury dolehly zprávy o nováčcích ve vedení, u jejichž jmen se – častěji než je na pozicích s vlivem na miliardy korun zdrávo - objevují slova jako korupce či střet zájmů.
Profil
Krvavý převrat v Gaze
Filip Moravec
Zlý sen o anarchii na palestinských územích se naplnil. Z pásma Gazy se během týdne stalo bojiště, kde jsou všichni proti všem.
Já zachráním Pákistán
Tomáš Vlach
Příběh vzestupů a pádů, útěků a návratů. Kariéru Bénazír Bhuttové si těžko představit jinde než v Pákistánu, uměle vytvořeném státě s množstvím národů a odlišných zvyků.
Jednatřicítka
Před 10 lety
Respekt
Představme si semknutou šestnáctičlennou partu kluků, kteří jsou sehraní a už léta se znají, ale teď chtějí mezi sebe přibrat několik sirotků zpoza humen.
Mimochodem
Jaroslav Formánek
Vrch svatého Kříže, známější pod názvem Parukářka, je kopec nad pražským Žižkovem. Lysina obrostlá stromy a keři, jež se mírně svažuje směrem na západ. Za teplých večerů na louce vysedávají osamocení jednotlivci či skupinky lidí, pobíhají psi.
Jeden den v životě
Martin Titman
Je za deset minut devět. Vcházím do nízkoprahového střediska Drop In, kde se, jako vždy, budu zabývat drogami, jejich uživateli, matkami uživatelů, partnery uživatelů, zkrátka lidmi svázanými s drogami nejrůznějšími pouty.
Ve hvězdách
Tereza Brdečková
19. června 1942 byl v Praze na Kobyliské střelnici popraven generál Alois Eliáš, protektorátní předseda vlády a zároveň klíčová postava domácího odboje.
Civilizace
Lesbičky a spol. zachraňují venkov
Anneke Hudalla
„Prdel světa“, „Arsch der Welt“ – tak se v němčině říká místům a oblastem, kam člověk ani pohledem nezabloudí. V takovém místě, úplně nahoře v nejseverovýchodnějším koutku Německa, leží Klein Jasedow.
Zasloužili se o stát
Jiří Suk
„Vyšetřující skupina přikročila k vypracování schémat konečných protokolů…“ – „Bude třeba scénář upravit tak, aby nevynikala lidská stránka obžalovaných…“ To jsou úryvky z úředních zápisů připravovaného a provedeného monstrprocesu s Miladou Horákovou.
Když zaútočí stalker
Martin Uhlíř, Jitka Drahokoupilová
Stalking (honba) může mít mnoho podob, přičemž moderní technika otevírá pachatelům dříve netušené možnosti. Nejde ale jen o mobily, různé kamery, přístroje pro noční vidění a podobně; fenoménem, který oblast stalkingu mění opravdu výrazně, je především internet.
Trendy
Parfém může také páchnout
Včera mě to dohnalo: jako chřipka, která kolem vás obchází v kruhu a vám se už zdá, že jste jí úspěšně unikli. Viděl jsem Parfém.
Sirotci po velkých bratrech
Tereza Brdečková
Naše kolektivní paměť obsahuje mnoho dějinných obrazů idealismu a nezralosti – jen za posledních sto let by se z nich dalo sestavit divadelní představení.
Čekání na hodinu pravdy
Genocida v Jugoslávii ukázala, že Evropa se zdráhá přijmout tíživé dědictví, jež jí zanechal sovětský kolos. Několik let jsme si jednoduše netroufli vnímat, že na jihovýchodní hranici Evropy se rýsuje jícen apokalypsy.
Zahraničí
Sarkozyho klíč k islámu
Jan Fingerland
Posílit svůj vliv ve Středomoří, udržet Afričany doma a nepustit Turky do Evropské unie. Takové plány má francouzský prezident Nicolas Sarkozy.
Putin hraje o radar
Alexandre Gajdamacký
Americký radar v Brdech dostal před deseti dny vážného konkurenta. Během schůzky lídrů skupiny G 8 v Německu zaskočil ruský prezident Vladimir Putin svého amerického kolegu nečekanou nabídkou společného využívání Gabalinské radiolokační stanice (přezdívané Gabala) v Ázerbájdžánu.
Kultura
Hudba
Pavel Klusák
Ty nejlepší koncerty pro tento týden.
Televize
Jan Gregor
Třídílný seriál Impresionisté z produkce BBC přibližuje přátelství a pozdější rozpory mezi novátorskými tvůrci, kteří vdechli život hnutí, které posléze zanechalo významnou stopu i v literatuře a hudbě.
Výstavy
Jan H. Vitvar
Ty nejlepší výstavy pro tento týden.
Bezvadný kluk s fotoaparátem
Jaroslav Formánek, Jan H. Vitvar
20. června začíná v Galerii hl. m. Prahy velká reprezentativní výstava českého fotografa Bohumila "Boba" Krčila.
Dáváme logu pohyb
Karel Hvížďala
Já se už léta zabývám otázkou, jestli být spíš „volný“ umělec, nebo dělat „užité umění“, do čehož grafický design patří. Cítím se lépe v druhém oboru: je tam přirozenější i poctivější vztah zadavatele a tvůrce.
Krádeží notebooku proti Googlu
David Antoš
O rozruch na knižním veletrhu v New Yorku se na počátku června postaral ředitel nakladatelství Macmillan Publishers Richard Charkin.
Letem pražským světem
Jan H. Vitvar
Na fotografiích to často není vidět, ale proměna hlavního města teprve začíná.
Probuzený medvěd není na hraní
Jan Gregor
Z nejdražšího čínského filmu všech dob s názvem Kletba zlatého květu (2006), který jde tento týden do našich kin, trochu mrazí. Výpravný snímek, štědře financovaný a propagovaný čínskými oficiálními místy, je primárně jednoznačně zacílen na domácí publikum.
Zrozeni k darování
Jan Gregor
V románu Neopouštěj mě (2005) se lidské klony snaží urvat trochu obyčejného štěstí – než poslušně splní účel svého bytí na světě a umřou po několika operacích na prahu třicítky jako dárci orgánů.
Směr k sebezničení
Vladimír Karfík
Osudy tvorby básníka Emila Juliše (1920–2006) jsou nad jiné svízelné. Psal sice padesát let, ale značnou část jeho díla zpřístupnila až básnická kniha Nevyhnutelnosti.
Co se čte v Respektu
Respekt
Vladimír Bystrov: Únosy československých občanů do Sovětského svazu v letech 1945–1955 (2003).
Novinky
Respekt
Knižní novinky pro tento týden.
Něco jiného než hledáte
Jaroslav Formánek
Švýcarský spisovatel a fotograf Nicolas Bouvier (1929–1998) patřil k pozoruhodnému typu lidí, takzvaných spisovatelů cestovatelů, bez nichž by byl svět zajisté o něco podstatného chudší.