2007/42
Editorial
Příštích 7 dní
Respekt
V pondělí 15. října přiletí do Česka delegace íránského parlamentu v čele s šéfem zahraničního výboru Aláeddínem Burudžerdím.
Editorial
Martin M. Šimečka
Po druhé světové válce nebylo v poničené Evropě asi mnoho těch, kteří by ve svých tehdejších dvaceti letech počítali s tím, že si ještě v roce 2007 budou užívat života na tomto světě.
Průzkum
Respekt
Podle výsledků agentury Mori se zdá, že voliči jsou lepšími politiky než jejich reprezentanti.
Anketa: Mělo by být sdílení hudby a filmů na internetu trestné?
Respekt
Podle platné legislativy každý, kdo neoprávněně nakládá s autorským dílem, dopouští se protiprávního jednání.
Minulý týden
Minulý týden
Ivan Lamper
Noviny přinesly zprávu, že vědci sestrojili brýle, které vidí skrz šaty. Policie navrhla státnímu zastupitelství, aby obžalovalo známého škůdce kapitálového trhu Pavla Tykače z miliardového tunelu v CS Fondech, při němž se přes bílé koně a neprůhledné zahraniční firmy ztratila v roce 1997 miliarda korun z majetku tuzemských drobných akcionářů.
Připravujeme
Respekt
Současní roboti zdánlivě dovedou téměř vše, lidem se však zdaleka nevyrovnají.
Kultura
V pavoučí síti šílenství
Přemysl Martínek
Kanadského režiséra Davida Cronenberga asi není třeba podrobně představovat. Již přes dvacet let totiž proniká se svými filmy okrajových žánrů k mainstreamovému publiku a zase zpět k publiku náročnějšímu.
Hudba
Petr Třešňák
Hudební novinky
Výstavy
Petr Třešňák
Nejkrásnější knihy bývají také ty nejdražší a člověk si je pokaždé nedopřeje. Dobrou příležitost se s nimi seznámit a přitom neutrácet dává výstava prezentující vítězné knihy soutěže pořádané ministerstvem kultury a Památníkem národního písemnictví.
S cizím mužem v cizím pokoji
Tereza Brdečková
Vítězné filmy z festivalu v Cannes bývají jen výjimečně komerční trháky.
Vítejte v předpeklí
Jan Gregor
Dva americké filmy přicházející právě do českých kin se úzce dotýkají války proti terorismu, islámského fundamentalismu a postoje Spojených států k němu.
A hudba bude zadarmo!
David Antoš
Zvolání v titulku není jen utopickým výkřikem. Obrovský počet lidí za muziku přestal platit už před mnoha lety.
Léčba Husákem
Petr Třešňák
Každý si tady najde to své. Třicátníci bloumají bytem a berou do ruky stavebnici Merkur nebo školní deník s výpisky z povinné četby.
Když drzouni dozrávají
Pavel Klusák
Českému hip hopu prospívá ústraní.
Pokažené dějiny komiksu
Kateřina Kadlecová
Pozice komiksu v Česku zdaleka není tak pevná jako Spider-Manova pavučina.
Nalezený ráj Josefa Jungmanna
Vladimír Karfík
Josef Jungmann zemřel nedlouho před revolučním rokem 1848, a protože jsme se dodnes nevyrovnali se zakořeněným českým nacionalismem, platí tento učenec za kontroverzní postavu.
Co se čte v Respektu
Adam Javůrek
Co čte Adam Javůrek
Novinky
Respekt
Knižní novinky
Udělej to jako Bukowski
Jaroslav Formánek
Na jednom z náhrobků hřbitova v kalifornském San Pedru je vytesán epitaf „Don’t try“ (nezkoušej to).
Na pozvání
Forum 2000 a odpovědnost politiků
Luboš Dobrovský
Na Foru 2000, které proběhlo minulý týden v Praze, se hovořilo o svobodě a odpovědnosti. Řečníci pojali téma různě, všichni však odpovědně. Kdo měl zájem, přišel, slyšel a poučil se.
Problémy se střechou nad hlavou
„Nové země EU“ i přes společný rychlý růst ekonomik vykazují množství ekonomických odlišností. V něčem podstatném jsou si však podobné.
Česko
Jak přežít stárnutí
Tomáš Pavlíček
Jak se osmnáct let poté žije zdejším seniorům a jaká nás samotné čeká za pár let perspektiva? Od letošního roku zažíváme pokus o zásadní převrat: stát se rozhodl změnit dosavadní systém tak, aby na jeho konci byl sebevědomý, co nejvíc soběstačný člověk.
Dejte ty ruce pryč
Vladimír Ševela
Ministerstvo dopravy varuje: blokování stavby dálnice může způsobit smrt neziskovky.
Nenápadná síla rektorů
Adam Šůra
Rektoři českých vysokých škol se tím nikde příliš nechlubili, ale jejich podíl na pádu ministryně Dany Kuchtové byl mocný.
Jiné oči
Fabrice Martin Plichta
Během své oficiální návštěvy Francie 8.–9. října poskytl premiér Mirek Topolánek rozhovor pouze deníku Le Figaro.
Spolek neviditelných
Kateřina Čopjaková
Proč je profesní organizace českých novinářů dodnes „neviditelná“? A proč by to mělo zajímat někoho jiného než novináře?
Svět
Cesta do Evropy B
Markéta Pilátová, Matěj Stránský
Náš velký soused se ocitá na křižovatce. Kvůli neustávající vládní krizi, aférám a evidentním snahám mocných oklestit demokracii půjdou Poláci k předčasným volbám.
Adios, Miami
Marek Švehla
Nejjižnější cíp USA se jmenuje Key West, je to poslední z malých ostrovů „utržených“ z floridského laloku a v zahnuté řadě mířících do Mexického zálivu.
Co bude s Arigonou?
Jan Rozkošný
V rakouském Frankenburgu se na začátku října sešla nečekaná demonstrace. Zhruba 500 lidí přišlo, aby podpořili kosovoalbánskou rodinu Zogajových.
Ekonomika
Všichni jsme inovátory
The Economist
Rozmach asijských inovátorů je podle něj „tichý Sputnik“. Co podle jeho mínění Amerika potřebuje, je velký tlak federální vlády na podporu inovací, jako v případě projektu Apollo, který vynesl člověka na Měsíc.
Umíme se přizpůsobit
Tomáš Sachr
V pražském sídle telekomunikační firmy Sitronics TS přivítá návštěvníka na první pohled jen kancelářská šeď. Široké sály krájí do čtverců příčky mezi počítači, uličkami probíhají sekretářky.
Komentáře
Pomalá smrt digitálních práv
The Economist
Jak se dají v hudebním průmyslu vydělat peníze on-line?
Glosa
Erik Tabery
Ta scéna se nedá zapomenout. Boxer Rocky sice už obličej vyměnil za pomačkaný a potrhaný hadr, ale stále se odvážně bije.
Výkřiky přes hranice
Martin M. Šimečka
Maďarský nacionalismus je nebezpečný, protože má tuhé kořeny. Jsou staré tisíc let a živené pocitem osamocenosti prastarého národa, jenž se jakýmsi podivným řízením osudu octl uprostřed slovanského obklíčení.
Co na mě víš?
Jaroslav Spurný
Největším strašákem zneužití informací je stát. Čistě teoreticky bychom se ho ovšem bát nemuseli. Zdejší zákony zdaleka nedávají policii a tajným službám moc vpadat nám nějak masivně do soukromí.
Jeden den v životě
Eseje
Trendy
Tričko bio organic
Jan H. Vitvar
Organická bavlna? Ta dobře odsává pot, myslí si paní prodavačka v obchodním domě Marks&Spencer.
Krášlení světlem
Karolína Vránková
Veřejné osvětlení se změnilo v komplikovanou disciplínu a specializovaní „light designéři“ připravují „lighting masterplany“, tedy plány osvětlení, které noční město mění v romantické, bezpečné a přehledné místo.
Civilizace
Kdo neruší čejky
Hana Librová
Často se vytrhnu z města a prchnu v osamělá místa; tu zachvacuje krása přírody mysl mou, všem hnusnostem a protivnostem, kteréž mne z města pronásledovaly byly;
Mazlíček vlk
Zdeňka Sůvová
Domestikace zvířat a rostlin představuje jeden z nejdůležitějších momentů v historii lidstva.
Začarovaný kruh
Kateřina Kadlecová
V uplynulé dekádě získalo Nobelovu cenu za vědu téměř 100 lidí, z toho jediná žena.