2007/44
Editorial
Anketa: Mají se čeští sportovci zúčastnit olympijských her v Pekingu?
Respekt
Olympijské hry ztratily původní smysl: soupeření fair play. Nahradil jej showbyznys ovládaný marketingovými skupinami.
Příštích 7 dní
Respekt
V neděli 4. listopadu vyjdou do ulic Minsku představitelé běloruské opozice společně s částí odborů.
Editorial
Martin M. Šimečka
Půvab demokracie spočívá kromě jiného v tom, že kopíruje přirozený – tedy nepředvídatelný – svět.
Rozhovory
Pořád je komu věřit, říká Jaroslav Spurný
Jaroslav Spurný
Ano. Není to příjemné vědět, že čtou SMS vaší dcery o tom, proč neudělala zkoušku na právech.
Oni bílé pásky nosit nemuseli
Libuše Koubská
Sudetští Němci jsou i přes debaty uplynulých osmnácti let v povědomí většiny Čechů zařazeni jako sympatizanti třetí říše.
Na pozvání
Komentáře
Policie bez Kubiceho
Jaroslav Spurný
Sociální demokraté jásají, Jan Kubice odchází od policie.
Muži v přechodu
Marek Švehla
Není jisté, kdy se Usáma bin Ládin a jeho druzi rozhodli zaútočit na New York a další americká města.
Gratulujeme! Máte trojčata!
The Economist
Zdá se, že i významné politické dohody přicházejí v Evropské unii na svět vždy jako novorozeňata v časných ranních hodinách a po dlouhých porodních bolestech.
Malý důkaz velkých změn
Martin M. Šimečka
Ještě nedávno by sotva někoho napadlo, že česká vláda bude v roce 2007 vážně uvažovat, že povolí přítomnost ruských vojenských inspektorů na svém území.
Česko
Co ukuchtí zelení
Silvie Lauder, Tomáš Pavlíček
To, že ministerstvo školství povede někdejší aktivistka protitemelínského spolku Jihočeské matky, by si před rokem tipnul málokdo. Stejně tak by se ještě před měsícem nikomu nesnilo, že tahle úspěšná a naprosto loajální politička Bursíkových zelených se postaví do čela vnitrostranické rebelie.
Máme snad raději barmany než Barmánce?
Jorge Zúniga Pavlov
Blíží se listopad a já si vzpomínám na typické rozhovory, jaké jsem absolvoval v Praze na začátku 90. let.
Soumrak bohů
Vladimír Ševela
Nervozita způsobená přiznáním amerického atletického idolu Marion Jonesové k dopingu zasáhla i tuzemské stadiony.
Čeká Prahu dlouhá noc?
Tomáš Sachr, Adam Šůra
Desítky demonstrantů dozorovaných policejními těžkooděnci, ale také členové židovských organizací, skauti nebo „živý řetěz“ složený z českých politiků – ti všichni by se desátého listopadu měli setkat v úzkých uličkách pražského Židovského Města.
Penze v ohrožení
Marek Švehla
Dnešní třicátníci a mladší dostanou od státu mnohem menší důchod, než jaký dnes čeká na jejich rodiče. Dokonce tak malý, že jim to nemusí stačit ani na zaplacení běžných potřeb, jako je bydlení, oblečení a jídlo.
Kultura
Výtvarné umění
Jan H. Vitvar
Výstavy
Hudba
Pavel Klusák
Hudební novinky
Televize
Jan Gregor
„Otevřu oči a nic nevidím. Jediné, co si pamatuju, je, že se stala nějaká nehoda.“ První věty vnitřního monologu vypravěče filmu Ruská archa (2002) jsou zahaleny v úplné tmě.
Podzimní plody a chmury
Pavel Klusák
Ne že bychom mohli Prahu prohlásit za světovou metropoli kulturního dění, ale s koncertním programem na tom už dlouho nebyla tak dobře jako letos.
Místo Googlu Baidu
David Antoš
Čínský internet je zvláštním prostředím. Počet jeho uživatelů roste nevídaným tempem a trh se má v dohledném horizontu stát největším na světě.
Od golfu k výtvarnému umění
Jan H. Vitvar
I v tomto sychravém počasí si půvabná hosteska u vchodu vystačí s tenkou halenkou na tři knoflíčky. Uvnitř novináře vítá stůl přeplněný chlebíčky, tousty, bagetami, dortíky, kávou a džusem.
Sbohem, Angelino
Jan H. Vitvar
Zapomeňte na Daniela Craiga, kterak se coby James Bond prohání po ruzyňském letišti. Angelinu Jolie, hvězdu dokončovaného filmu Wanted, budou napříště paparazzi nahánět také jinde než v Praze.
K čemu je dobré mít svůj Prostor
Jaroslav Formánek
Jak se dělal za komunismu nezávislý časopis, člověk pochopí při prohlídce výstavy, jež u příležitosti výročí právě probíhá na jedné z chodeb pražského Klementina.
Kdy odcházejí zlé laně
Jaroslav Formánek
Když si v roce 1994 Milan Kundera nepřijel převzít Cenu Jaroslava Seiferta, zaslal omluvný dopis, v němž se mimo jiné píše: „Budu Vám vděčný, proměníte-li předání ceny (…) ve vzpomínku na mého drahého přítele, jehož poezie byla tím nejkrásnějším, co mi dala česká literatura za posledních několik desetiletí.“
Pár šancí, ale žádný gól
Jan H. Vitvar
„Jak jsme tak v baru zapíjeli pivem to slavné vítězství, maličko jsem si vzpomněl na film Titanic – na palubě slaví, pijou šampáňo a loď zatím dole začíná nabírat první vodu.“
Co se čte v Respektu
Markéta Pilátová
Co čte Markéta Pilátová (zahraniční rubrika).
Novinky
Respekt
Knižní novinky.
Další poklady templářovy truhly
Markéta Pilátová
V Lisabonu, zachmuřeném jižním městě na okraji Atlantiku, lze narazit na velikána portugalské moderní literatury Fernanda Pessou na každém kroku.
Eseje
Jeden den v životě
Vděčnost politice
Petra Hůlová
Je nás šest, je nám mezi čtyřiadvaceti a šestatřiceti a všechny jsme z východní Evropy. Říkají nám mladé autorky a pozvali nás do Německa na turné s názvem Střídavý proud.
Do práce na kole
Helena Knappová
Svítá. Při pohledu z okna na bezmračnou oblohu se definitivně rozhoduji. Dnes vyrazím do práce na kole.
Trendy
Stříbrné ponožky a telefon
Karolína Vránková
Již nikdy zápach nohou. Poněkud nechutný slogan, zajímavější je ovšem to, co by mělo tento malý zázrak způsobit.
Čínština výhodou
Karolína Vránková
„Qing ershi,“ objednala si nedávno Iveta Vaněčková v čínské restauraci. A fungovalo to, přinesli jí jídlo číslo dvacet, jak si přála.
Civilizace
Věda jako zábava
Pavel Jungwirth
Čeští vědci se tradičně umísťují na žebříčku popularity profesí vysoko; v letošním průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění dokonce na druhém místě hned za lékaři.
Pochod stromů
Václav Cílek
Jsme obklopeni věcmi blízkými i vzdálenými. Psaní o věcech vzdálených, například o deštném pralese nebo klimatických změnách v Číně, rozšiřuje a zpestřuje náš svět, ale psaní o věcech blízkých jej prohlubuje.
Vražda vnuků TGM?
Libuše Paukertová-Leharová
Dva dospělí vnuci prezidenta Masaryka zemřeli na konci druhé světové války v Británii. Jejich smrt obestírá řada nejasností. Objednal si ji Stalin? Přinášíme text Libuše Paukertové-Leharové, dlouholeté pracovnice OSN v Ženevě a spolupracovnice Masarykovy dcery Olgy.
Minulý týden
Svět
Město chytrých
Marek Švehla
Jízda po amerických dálnicích je z pohledu Evropana poněkud stresující zážitek.
My si to tu prohlídnem!
Alexandre Gajdamacký, Klára Antonínová
V autoritativním režimu prezidenta Lukašenka, podobně jako v někdejším komunistickém Československu, se stát nejrůznějšími způsoby snaží zbavit odporu opozice.
Roztomilé helvétské ovečky
Jan Rozkošný
Předvolební plakáty, které letos v říjnu zaplavily Švýcarsko, musely návštěvníkům cestujícím za spořádanou krásou alpských strání trochu vyrazit dech.
Ve dvojím ohni
Cyril Bumbálek
Nejen v Bagdádu, Teheránu, Kábulu či libanonském Bejrútu, ale také v odlehlých horských průsmycích na turecko-irácké hranici se v těchto dnech rozhoduje o tom, jak se změní mapa Blízkého východu.
Hezky šedý Donald
Tomasz Mackowiak
„Šedá je krásná“ – napsal před deseti lety Adam Michnik v eseji oslavujícím konečné vítězství demokracie ve střední Evropě.