2008/11
Editorial
Příštích 7 dní
Respekt
Události příštího týdne
Průzkum: Důvěra ve finanční instituce
Respekt
Průzkum: Důvěra ve finanční instituce
Anketa: Proč u nás dosud nikdo nenatočil film o bratrech Mašínech?
Respekt
Anketa o bratrech Mašínech
Editorial
Martin M. Šimečka
Prezident Václav Klaus sice v pátek složil slib na dalších pět let, ale události, které provázely jeho volbu, zůstaly trčet v krku české společnosti jako rybí kost.
Svět
Pouť do Damašku
Jan Fingerland
Nebýt cesty předsedy ČSSD Jiřího Paroubka do Sýrie, možná by uplynulo dalších 16 let, než by se o našich vztazích s touto zemí opět mluvilo.
Pozabíjíme my je, nebo oni nás
Cyril Bumbálek
Před dvěma týdny zahájila izraelská armáda jednu z největších vojenských operací v palestinském pásmu Gazy. Zasahovala proti islámským extremistům, kteří z palestinského území raketami a minomety ostřelují jižní Izrael.
Guerilla v pyžamu
Markéta Pilátová
Ekvádorský prezident Rafael Correa minulý týden nazval Kolumbii kvůli útoku provedeném pár stovek metrů za ekvádorskou hranicí „agresorem“ a obvinil ji z narušení svrchovanosti Ekvádoru.
Česko
To bychom nemohli jezdit nikam
Marek Švehla
Rozhovor s Lubomírem Zaorálkem.
Uprostřed hlučícího davu
Ondřej Kundra
Paní Qi svou noční můru opravdu zažila: její restauraci před čtrnácti dny napadla třicetičlenná bojůvka skinheadů. Policisté je sice hned chytili, ale protože se nikdo z nich nepřiznal, pustili je zase všechny bez trestu na svobodu.
Zelený impulz
Silja Schultheis
Současné problémy Strany zelených v mnohém připomínají příklad z Německa.
Cestou Mostečana
Jan Brabec
Nynější podobu Mostu vystavěli zgruntu budovatelé socialismu v šedesátých letech minulého století.
Hodina s Big Brotherem
Tomáš Pavlíček
Na Gymnáziu Dr. Randy v Jablonci nad Nisou si s internetem pohrávali už delší dobu. Známky se zapisují do elektronické třídní knihy, stejně jako docházka studentů a odebírání obědů – rodiče to všechno vidí, kdykoliv si otevřou počítač.
Příliš častá náhoda
Adam Šůra
Únor, který patří podle dlouhodobých měření i podle obyčejné lidské zkušenosti k nejstudenějším měsícům, letos předvedl pravý opak.
Šloufova tajná služba
Jaroslav Spurný
Ať se pod kamerami Savoye hovořilo o čemkoli, v tento okamžik je daleko důležitější to, co po schůzce obou mužů následovalo. Záběry soukromého setkání se přes policii a rozvědku dostaly do médií, aby posloužily neprůhledné mocenské hře.
Na pozvání
Komentáře
Logické odškodnění za život
Marek Švehla
Do paměti se ten případ vryl pod novinářskou zkratkou „odškodnění za život“.
Zastavte úniky dat
The Economist
Aktivity švýcarské Bank Julius Bär na Kajmanských ostrovech byly přísně tajné.
Vstávání z mrtvých v Americe
Jiří Sobota
Sedm týdnů je doba, během které v obyčejné zemi, jako je Česko, proběhne celá decentní předvolební kampaň i s oslavami vítězů.
Mašínovská otázka
Marek Švehla
Výrazně přes polovinu obyvatel Česka (přesně 62 %) si myslí, že bratry Ctirada a Josefa Mašínovy nelze považovat za hrdiny.
Blogy
On-line rozhovor s Jiřím Vačkářem, náměstkem ministra pro místní rozvoj
Respekt
Včetně evropských fondů disponuje MMR asi 17 mld. Kč, z toho národních zdrojů je 4,5 mld. Kč.
Němečtí socialisté v nouzi
Hanka Deutschmann
Nově zformovaná a populisticky-socialisticky zaměřená německá levice Die Linke a její věčně včerejší obhájci komunismu se mohli v plné slávě opět vyšplhat na politickou scénu.
Minulý týden
Jeden den v životě
Pragmatismus a fundamentalismus
Jiří Kratochvil
Letos tomu bude čtyřiačtyřicet roků, co jsem nastoupil na umístěnku do odborného učiliště v Dobrušce.
Osmnáct let a baví mě to
Respekt
Je čtvrteční ráno a vstáváme na budík, který drnčí v 7 hodin. Tedy abych byl přesný, vstanou moji dva synové školou povinní a ti vzbudí mě.
Eseje
Svoboda a hudba
Ian Buruma
Ian Buruma (1951) je spisovatel, žije v New Yorku a přednáší na Bard College.
Stále vpravo
Erik Tabery
Erik Tabery (1977) je českým politickým komentátorem. V době studia žurnalistiky na FF UK se ve svých dvaceti letech stal redaktorem týdeníku Respekt a od roku 2005 je zástupcem šéfredaktora.
Trendy
Pomocnice žížaly
Karolína Vránková
„Slupky od banánů, pomerančů za měsíc pryč. Jak to? Dáš to žížalám a vše hotovo.“ Tento a podobné slogany vymysleli žáci 3. B školy v Ostrovní ulici v Praze a napsali je na plakáty, které rozvěsili po škole.
Nano do každé rodiny
Martin Jazairi
Nano jde definitivně do výroby a první vozy se na trhu objeví v říjnu. Poslední zpráva automobilky Tata Motors potěšila v Indii statisíce lidí toužících konečně usednout do vlastního vozu a znechutila ekologické experty, tázající se, zdali je opravdu nezbytně nutné stavět vůz pro generaci nových řidičů a nevyrobit raději pohodlné autobusy pro veřejnou dopravu.
Civilizace
Individua
Hana Librová
K cizím slovům, kterými si pomáhá mluvená čeština, patří individualismus. Sotva však pomáhá zpřesnit obraz světa. Pod „individualismem“ si každý představuje něco jiného.
Myšlení v éře symbolů
Max Rauner
Výsledky lidí v IQ testech se už desítky let stále zlepšují. Profesor James Flynn, který tuto skutečnost (zvanou nyní Flynnův jev) objevil, se ale nedomnívá, že bychom byli chytřejší než naši předkové. Jen dovedeme lépe pracovat se symboly a hledíme na svět prostřednictvím vědeckých brýlí.
Zůstáváme stranou
Václav Cílek
Pohlédneme-li na dějiny Ruska posledních dvou staletí, spatříme mimo jiné vytrvalou snahu vybudovat impérium. Jak vypadá takové úsilí v dnešním světě?
Kultura
Alois Nebel: Azyl
Jaromír 99, Jaroslav Rudiš
Komiks Alois Nebel
Zrádný svět kasin
Jan Gregor
Na počátku byly sázkařské dluhy ve výši deset tisíc dolarů. Když nad Danem Mahownym spadla klec, měl u svého zaměstnavatele manko deset milionů.
Výtvarné umění
Jan H. Vitvar
Zajímavé výstavy
Hudba
Pavel Klusák
Hudební novinky
Bravurní obhajoba pošetilosti
Magdaléna Platzová
Do Hradce Králové vtrhlo opravdu soudobé divadlo. Při představení Já, Don Quijote de la Mancha, které mělo minulý týden svou světovou premiéru, jsme svědky náročné práce s textem, tělem, prostorem, světlem a zvukem. Hru napsal José Manuel Cano Lopez (1956), francouzský režisér, dramatik a scénograf španělského původu.
Katyňská hrůza nemá konce
Tomáš Glanc
Bylo to symbolické datum: právě 5. března roku 1940 vydal Stalin pokyn k masovému vyvraždění polských důstojníků a inteligence v Katyni, o 13 let později pak ve stejný den zemřel.
Nechte si jen trenýrky
Jan H. Vitvar
Na škále trapnosti tomuto výjevu patří hodně vysoká příčka. Muž je vysvlečený do plátěných trenýrek s barevným vzorem, původně bílého, nyní sepraného tílka a vytahaných červených ponožek.
Když slova měla váhu
Erik Tabery
Tahle knížka se dobře čte zejména v příjemné kavárně, kde si člověk může představovat, že není začátek 21. století, ale třeba dvacátá léta století minulého.
Právo na vlastní intuici
Tereza Brdečková
„Je třeba si povšimnout, že skryté inteligence nerozumějí každému jazyku: slovům, která jsou důsledkem lidského vzdělání, nenaslouchají stejně jako slovům přirozeným,“ napsal Giordano Bruno (1548–1600) v traktátu O magii.
Novinky
Respekt
Knižní novinky
Horká brambora jménem Ayaan
Magdaléna Platzová
Ayaanin útěk před smrtí začal před čtyřmi lety. Tehdy byl v nizozemské televizi odvysílán krátký film Podřízení, který popisoval ponižování a týrání muslimských žen. Scénář k němu napsala Hirsí Alí.
Kniha je zázrak
Jaroslav Formánek
„Knížky by se měly nejenom číst, ale mělo by se k nim i čichat,“ říká Vladimír Korouš (1952), když rozsvítí nad svým královstvím.