2008/16
Editorial
Editorial
Martin M. Šimečka
Když firma ČEZ udělá špatný obchod za sto či dvě stě milionů, při jejím zisku v řádu desítek miliard si toho sotva někdo všimne. Koneckonců, každý má právo na chybný úsudek.
Průzkum
Respekt
Průzkum: Vliv na páchání trestné činnosti.
Anketa: Je dobře, že ministr Julínek chce rozdělit peníze z privatizace zdravotních pojišťoven mezi lidi?
Ondřej Nezbeda, Respekt
Na jednu stranu stát bude potřebovat peníze na start penzijní reformy. Na druhou stranu se zdá věcně správné, aby to byli právě dosavadní plátci pojištění, kdo budou mít možnost rozhodnout o penězích, které svým způsobem do systému nasypali.
Příštích 7 dní
Respekt
Cesta olympijské pochodně kolem světa pokračuje. Protesty proti čínskému porušování lidských práv se očekávají zvláště ve čtvrtek 17. dubna, kdy by pochodeň měla dorazit do Indie, kde žije největší tibetská exilová komunita včetně duchovního vůdce dalajlamy.
Svět
Demolice sebe sama
The Economist
S velkými městy ve východním Německu se děje něco podivného. Plattenbauten, bezduché prefabrikované činžáky narychlo postavené někdejšími komunistickými vládci tohoto regionu, se dnes strhávají.
Dusné ticho v Zimbabwe
Tomáš Lindner
Robert Mugabe volby na konci března očividně prohrál a neví, jak na porážku zareagovat. Proto protahuje oznámení oficiálních výsledků. Ani po dalším týdnu čekání tedy Zimbabwané nevědí, jestli je „otec vlasti“ po osmadvaceti letech vlády konečně propustí do dospělosti, na svobodnou cestu dějinami.
Česko
Další žaloby na Bursíka
Kateřina Čopjaková
Proti úředníkům z ministerstva životního prostředí a šumavského parku sedí rozzlobení starostové zdejších obcí, kteří se rozhodli hnát k soudu zeleného ministra Martina Bursíka.
Ostuda
Silja Schultheis
Jedeme domů ze školky narvanou tramvají. Před chvílí jsem dceru rozladila tím, že jsem ji nenechala samotnou nastoupit a vzala ji za ruku. Ona se teď odmítá držet ve voze se mnou, a navíc mi docela hlasitě dává na srozuměnou, že mě nehodlá poslouchat. Necítím se zrovna skvěle
Nejste protiústavní?
Silvie Lauder
První jednání Ústavního soudu o poplatcích u lékaře sledovala nejširší veřejnost na internetu minutu po minutě jako fotbalový zápas.
Prostě to tak cítíme
Ondřej Kundra, Silvie Lauder
Krátce po zasedání NATO v Bukurešti se zdálo, že čeští zelení mohou slavit a zastánci amerického radaru v Brdech s nimi: už podle prvních zpráv se totiž Aliance rozhodla vzít americký radar v Brdech za svůj tak, jak si zelení zpočátku nadiktovali.
Miliony pro Topolánkovy muže
Jaroslav Spurný
O firmě ČEZ se tady léta říká, že vlivem svých peněz poznamenává tvář tuzemské politiky. Konkrétní popis a důkazy její korupce ale zatím chyběly. Tu mezeru by mohl zaplnit následující příběh obchodů s jednou virtuální elektrárnou na severu Čech.
Na pozvání
Daně jako adrenalinový sport
Živnostníci ať nezapomenou využít příležitosti udělat to samé u důchodového a zdravotního pojištění.
Detektor: od kecání k pravdě
Na debatách o zrušeném pořadu České televize Detektor (podle ČT měl řešit „otázky ze světa vědy, umění a společenského života“) je nejzvláštnější to, jakým způsobem se ho dodatečně zastávají někteří vědci.
Blogy
Rozhovor s místopředsedou vlády pro evropské záležitosti Alexandrem Vondrou
Respekt
Jaký je postoj České republiky v otázce vstupu Gruzie a Ukrajiny do Severoatlantické aliance a případně ve střednědobém horizontu do Evropské unie?
Urputné chemikálie a nemocné srdce
Miroslav Šuta
Některé chemické látky jsou neobyčejně urputné. Odborně se jim říká perzistentní. Patří mezi ně třeba kdysi „zázračné“ průmyslové chemikálie jako postřik proti hmyzu DDT nebo součást barev a náplň transformátorů – polychlorované bifenyly (PCB). Vědci konstatují, že tyto chemikálie stále přetrvávají v životním prostředí a významně zvyšují riziko vzniku nemocí srdce.
Minulý týden
Komentáře
Hra s ohněm
Martin M. Šimečka
Měla to být čínská „cesta harmonie“ kolem světa. Je z toho „krize“ a globální hra na schovávanou. Města si pochodeň s olympijským ohněm přehazují po zeměkouli jako pořádně horký brambor a sportovci nejsou dost rychlí, aby s ním utekli před davy demonstrantů.
Lidovecký bol
Erik Tabery
Křesťanští demokraté zatím nenašli odpověď na otázku, jak zaujmout nové voliče a vyhnout se pádu k nevolitelnosti.
Lépe, než se čekalo
Jiří Sobota
Nejdříve to vypadalo jenom na další problém. V Afghánistánu začíná jarní sezona útoků Tálibánu a jejich protivníci z NATO, místo aby posilovali, byli na nejlepší cestě být zase o něco zranitelnější.
Na Zdraví!
Marek Švehla
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek si evidentně potrpí na překvapení. Dlouhé týdny nebo i měsíce měl na to, aby svým koaličním partnerům i veřejnosti vysvětlil detaily své chystané reformy.
Jeden den v životě
V Baires
Markéta Pilátová
Smrad pálených odpadků a vůně jasmínu. Slumy a bohaté čtvrti. Mezitím smířlivě upadlé centrum lemované platany. Parky s přetlakem jezdeckých soch. A na všem se chvěje jako zapomenutý duch léta měkké žloutnoucí světlo.
Perný den v Berlíně
Respekt
Na Evropském filmovém trhu v Berlíně jsem byla letos pracovně již pošesté. Je to jeden z největších veletrhů v Evropě, kde se prodávají, kupují a propagují filmy z celého světa.
Eseje
Tibetští mohykáni
Ian Buruma
Ian Buruma (1951) je spisovatel, žije v New Yorku a přednáší na Bard College. Znají ho i čeští čtenáři z knihy Západ očima nepřátel (2005, spolu s Avishaiem Margalitem), na Slovensku vyšel v překladu jeho Zrod moderního Japonska.
Na ten film reagujeme špatně
Timothy Garton Ash
Timothy Garton Ash
(1955) je britský politolog a historik, jeden z nejvlivnějších autorů dnešní doby. Je profesorem evropských studií Oxfordské univerzity a v posledním desetiletí se zabývá zejména transformací Evropy a Evropské unie.
Trendy
Rakousko-uherský design
Karolína Vránková
Lázeňské pítko, ta kuriózní nádoba, z které se za chůze srká horká slaná voda, kupodivu nevymřela s odjezdem maršálka Laudona z Mlýnské kolonády.
Bitva o duši Wikipedie
The Economist
Wikipedie je největší encyklopedie v dějinách a v prostředí internetu představuje nejúspěšnější příklad „obsahu vytvářeného uživateli“. Má přes deset milionů hesel ve dvou stech třiapadesáti jazycích, která sepsali dobrovolníci spolupracující na síti. Wikipedie však čelí krizi identity.
Civilizace
Poledne v Káhiře
Václav Cílek
Shodou okolností jsem během roku počtvrté v Egyptě. Zarazí mne hned první velká zpráva v místních novinách. V jedné egyptské oblasti bylo provedeno sčítání obyvatel, během něhož se ukázalo, že zde žije o třetinu víc lidí, než odpovídá státní evidenci.
Bláznem z boží vůle
Petr Třešňák
Kultura
Alois Nebel: Prezident z překližky
Jaromír 99, Jaroslav Rudiš
Komiks: Alois Nebel
Tajnosti a lži v Gruzii
Jan Gregor
Když někdo natáčí film zasazený do prostředí jiné země, než z které pochází, může to snadno skončit katastrofou. Převážná část hraného filmového debutu francouzské režisérky Julie Bertucelliové s názvem Když Otar odešel (2003) se odehrává v Gruzii na přelomu milénia.
Výtvarné umění
Jan H. Vitvar
Zajímavé výstavy
Hudba
Pavel Klusák
Hudební novinky
U konce s dechem
Jan Gregor
Jihokorejský filmařský solitér Kim Ki-duk je na tom podobně jako hrdinka jeho posledního snímku Dech. Je v krizi a potřeboval by se od plic nadechnout, aby ji překonal.
Třínohý pes to rád syrové
Pavel Klusák
Nové album R.E.M. Accelerate chce být rychlé, drsné, básnivé i politické. Jak naléhavé sdělení ale může tlumočit kapela celebrit, jež po sedmadvaceti letech na scéně patří ke stálicím stadionového rocku?
Vražda pro masy
Magdaléna Platzová
Pokud trpíte klaustrofobií, zůstaňte doma, tenhle zážitek byste nerozdýchali. V půdním prostoru divadla Kolowrat se na vás zezadu tlačí ohromný nápis „Smrt zrádcům“, černá opona s razítky „Přísně tajné“ je také moc blízko a za ní se skrývá... Ale překvapení se nesluší prozrazovat.
Na okraji oraniště
Iveta Coufalová
„Připadala jsem si jako silo na okraji oraniště. Nevěděla jsem, co je uvnitř. Možná tam není nic.“ Prázdnota, samota, smrt přítomná pod povrchem každodenních banalit. To všechno lze s trochou pozornosti vyčíst z knih Helle Helle (1965), jedné z dvojice dánských autorů (tím druhým je Peter Høeg), kteří se u nás v poslední době zabydleli.
Nehybné absurdní roky
Milan Jungmann
Deset let si spisovatel, dramatik a literární kritik Čestmír Jeřábek (1893–1981) tajně zaznamenával do osobního deníku své politické názory na situaci ve světě i doma.
Novinky
Respekt
Knižní novinky
Poezie bez kompromisu
Jaroslav Formánek
Kdo někdy potkal v Literární kavárně v Týnské ulici na Starém Městě v Praze dnes již zemřelého básníka Petra Kabeše, ten jistě zná i Miloslava Topinku (1945).
Copak, sousede?
Jan H. Vitvar
Pro výtvarnici Kateřinu Šedou (1977) nebylo snadné je k výletu do Německa přemluvit. Když si v autobuse s mikrofonem v ruce kontroluje jejich počet, je mnohem klidnější než před pár týdny. Teď si konečně může říct, že se jí to podařilo: ať už akce s jejími líšeňskými sousedy dopadne na 5. berlínském bienále jakkoli, dokázala sousedy 4. dubna dostat do jednoho autobusu.