2008/17
Editorial
Anketa: Bylo by dobré vyhlásit pobytovou amnestii pro ilegální imigranty a umožnit jim přístup na trh práce?
Ondřej Nezbeda, Respekt
Anketa: Bylo by dobré vyhlásit pobytovou amnestii pro ilegální imigranty a umožnit jim přístup na trh práce?
Editorial
Martin M. Šimečka
Děje se něco velmi významného. Život a práce začínají splývat způsobem, který je v lidských dějinách unikátní.
Průzkum: Morální přijatelnost některých druhů chování
Respekt
Průzkum: Morální přijatelnost některých druhů chování
Komentáře
Musí to bolet
Erik Tabery, Anneke Hudalla
Jsme odsouzeni k negativní kampani. Zdá se, že socialisté podlehli kouzlu ostrého vymezování se vůči konkurentům.
Vyhořelá vláda u soudu
Erik Tabery
Ústavní soud nabídl nepochybně zajímavou podívanou, když si na jednání o ústavnosti zdravotnických poplatků pozval premiéra Topolánka a ministra zdravotnictví Julínka.
Rodí se velká idea
Timothy Garton Ash
Berlusconi je zpátky.
Pětadvacet za tvrdou
Rekordní síla české měny motá hlavu ekonomům, novinářům a vzhledem k blížící se turistické sezoně i prázdninovým cestovatelům.
Blogy
On-line rozhovor s Janem Švejnarem
Respekt
Jakým způsobem hodláte pokračovat ve svém politickém působení u nás?
Kukemá
Respekt
Seděli jsme kousek od vesnice Lomba na břehu řeky Kukemá v angolské provincii Bié. Autem se na druhý břeh nedostanete. Na druhé straně cesty sice jsou, ale nenajdete je v mapách odminovávačů společnosti Halo Trust.
Svět
Srdečné políbení Italům
Jiří Sobota
Cestující italské společnosti Alitalia se letos začátkem dubna mohli právem cítit zmatení.
Průkazka na všechno
Tomáš Lindner
Je to pohodlné. Z okraje Prahy přijedete autobusem na stanici Hradčanská, sejdete do metra a pokračujete v jízdě do centra města. To vše klidně s jedinou celoroční jízdenkou, se kterou můžete cestovat, kolikrát se vám zlíbí. Že je to samozřejmost?
Společně proti barbarům
Tomáš Lindner, Markéta Pilátová, Jiří Sobota, Robert Mikoláš
Hněv řadových Číňanů ovšem míří v posledních týdnech i na jiné zahraniční novináře, kteří prý ve světě pošpiňují obraz jejich vlasti. Na webu se objevily e-mailové adresy a čísla mobilních telefonů především amerických reportérů. Těm teď chodí třeba i SMS vyhrožující smrtí.
Česko
Topolánek chce Randákovu hlavu
Jaroslav Spurný
Dvacet elitních policistů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu si na tom vylámalo zuby. Ani po dvou měsících vyšetřování nedokázali zjistit, kdo vlastně předal médiím nahrávku ze schůzky prezidentova poradce Weigla s politickým lobbistou Šloufem.
Čí je ta návnada?
Tomáš Pavlíček
Idylku šestitisícového městečka čas od času – podobně jako v desítkách jiných obcí této země – překryjí temné stíny.
Radar a knihovna
Benjamin Bebee
Václav Klaus před časem prohlásil, že než by dopustil výstavbu knihovny na Letné, raději se připoutá k bagru.
Ne, ne a ne
Ondřej Kundra
Český prezident se vymkl kontrole. Minulý týden totiž opět odmítl jmenovat soudcem nejznámějšího soudního čekatele v zemi Petra Langera, i když pro to v tuto chvíli neexistuje jediný veřejně známý důvod.
Co ovládá Paroubka
Ondřej Kundra
Jaký je Jiří Paroubek (55) ve skutečnosti a o co v politice usiluje?
Na pozvání
Osmašedesátníci otevřeně debatují
Ve Francii se o osvobozujícím (vzpoura proti konzervativnímu gaulisticko-komunistickému statu quo) či zhoubném (podlomení tradičních hodnot) odkazu roku 1968 debatuje s o to větším elánem, že se k pamětníkům přidává mladá generace podrážděná antiosmašedesátnickými výroky prezidenta Sarkozyho.
Utajená návštěva zdálky
Málokdy je tak patrná sebezahleděnost nás – pyšných, bohužel nikoli hrdých – Čechů jako v případě naší domnělé intelektuální a tvůrčí jedinečnosti anebo při kontaktu s poněkud méně známou, byť významnou zemí.
Minulý týden
Minulý týden
Ivan Lamper
Na Pražském hradě vystavili korunovační klenoty. Premiér Mirek Topolánek oficiálně oznámil, že se na protest proti chování Číňanů v okupovaném Tibetu nezúčastní zahajovacího ceremoniálu olympijských her v Pekingu. Cena ropy poskočila ze 112 na 114 dolarů za barel.
Připravujeme
Respekt
Co připravujeme
Jeden den v životě
Savojko, sbohem
Jiří Kratochvil
Jedenáct roků jsem bydlel na Běhounské ulici, na jejímž rohu stávala slavná brněnská kavárna Savoy. Po komunistickém převratu se do kavárny nastěhoval Výběr, obchod s textilem.
Letadlo do Dánska
Respekt
Na to, že je sobota, zvoní budík troufale brzy. Probírám se ze spánku a k témuž nutím i počítač. Letecké předpovědi počasí se přes noc příliš nezměnily, takže se vydávám na cestu z Prahy.
Eseje
Dochází k mravnímu pokroku?
Peter Singer
Po století, které zažilo nacistický holocaust, stalinský gulag, kambodžská pole smrti a nověji ohavnosti ve Rwandě a teď v Dárfúru, je těžké obhajovat přesvědčení, že mravně vyspíváme.
Proč nerozumíme Obamovi
Tereza Brdečková
Nedávno pronesl Barack Obama řeč „O rase“ a vyzval „k nastoupení cesty k dokonalejšímu svazku všech Američanů“ bez ohledu na rasu. Přední americké listy řeč komentovaly jako nejdůležitější projev od Lincolnových časů.
Trendy
Vana pro osmdesátníky
Karolína Vránková
„Vám asi nebylo osmdesát?“ odpovídá Jindřich Vařecha trochu jízlivě na otázku, jak se mu vstupuje do vany. Jemu osmdesát je a do vany vstupuje nerad, tak jako většina starších lidí.
Pasti a pastičky chudoby
Martin Jazairi
Podle nového výzkumu agentury STEM si třetina lidí v Česku myslí, že jsou chudí. Ekonomové to nevidí tak černě, za hranici chudoby považují měsíční příjem kolem sedmi tisíc korun. Ale i takových lidí je kolem milionu a bude jich zřejmě přibývat.
Civilizace
Jak dohonit USA
Pavel Jungwirth
Mezi evropskými vědci patří k dobrému tónu si čas od času postesknout, jak je americká věda přece jen lepší. Obvykle pak následuje mírně závistivá poznámka o tom, že není divu, vždyť za oceánem dávají na výzkum mnohem více peněz.
Divočina na Jižním Městě
Radek Mikuláš
Při popisu současné krajiny obvykle nevystačíme se zažitými pojmy. Z měst vybíhají do luk a polí logistická centra a nejrůznější montované haly a leckde se rozlézají do šířky satelitní městečka.
Svět podle Volty
Jan Horčík
Letos přichází na trh elektromobil Tesla Roadster vyvinutý v kalifornském Silicon Valley, jehož parametry i design odpovídají nejlepším sportovním automobilům současnosti.
Kultura
Alois Nebel: Přijela pouť
Jaromír 99, Jaroslav Rudiš
Komiks Alois Nebel
Zapomenutý masakr
Jan Gregor
Známý režisér kanadsko-arménského původu se ve svém asi nejosobnějším a nejambicióznějším snímku pustil do bolavého tématu skoro sto let staré genocidy.
Výtvarné umění
Jan H. Vitvar
Zajímavé výstavy
Hudba
Pavel Klusák
Hudební novinky
Přízraky zlatých šedesátých
Terezie Pokorná
Ten nápad pobaví sám o sobě. Inspirací hříčky Davida Drozda a Pavla Baďury, z níž vychází poslední inscenace pražského Divadla v Dlouhé Kafka je mrkev, je tzv. liblická konference.
Invaze pohledem pana P. P.
Jan H. Vitvar
Skoro dvacet let bylo na zadní straně téhle fotografie razítko s nápisem „Photograph by P. P.“. Snímek ukazuje demonstranty ze srpna 1968 třímající československou vlajku a písmena jeho autorství v západoevropských médiích připisovala „pražskému fotografovi“.
Zločin mezi ingoty
Jan Gregor
Petr Zelenka se nebojí riskovat. Nápad převést na filmové plátno atmosféru mimořádné adaptace Bratrů Karamazových, která se už osm let hraje v Dejvickém divadle, by se na první pohled mohl zdát jako – parafrázujme název Zelenkova předchozího divadelního a filmového kusu – opravdové šílenství.
Hledání otisků člověka
Jovanka Šotolová
V nezměrné nabídce současné francouzské literatury se Patrick Modiano (1945) řadí k tomu vůbec nejlepšímu. Navzdory tomu (nebo právě proto), že se skoro s posedlostí vrací ke stejnému námětu. Je jím marné stopování identity, nemožnost dohledání detailů konkrétního osudu.
Praha prorostlá šedí
Jaroslav Formánek
Po návratu z vězení následovalo období policejní šikany, psychického vydírání, promyšleného deptání. Právě v takové situaci vznikaly od dubna do konce května roku 1980 během pohybu po Praze ojedinělé zápisky. Zajíček se formou zaznamenaných útržků snů i reality snažil postihnout svůj hroutící se svět.
Novinky
Respekt
Knižní novinky
Pijáci denaturovaného lihu
Magdaléna Platzová
V záplavě textů, kterými je sycen náš knižní trh a na jejichž průměrnost jsme si už pomalu zvykli, se zjevilo cosi pozoruhodného: román Okrsek Sinistra maďarského autora Ádáma Bodora (1936).
Sám sobě neutečeš
Erik Tabery
Je to velký příběh a není těžké se v něm najít. Ať už jste rodičem dospívajícího mladíka či dívky, kterým se vám nedaří porozumět. Nebo pokud sami přemýšlíte o úniku z civilizace, která vás svým hlukem ubíjí, a chcete raději hledat samotu.