2008/41
Editorial
Editorial
Martin M. Šimečka
Černý stín člověka hledícího do propasti, to je titulní strana týdeníku The Economist s textem: Svět na hraně.
Anketa: Měli by mít volební právo už šestnáctiletí, jak navrhuje Džamila Stehlíková?
Respekt
Pokud by se měla snižovat věková hranice tohoto aktu, šestnáctiletí by se cítili být součástí světa dospělých velmi brzy a bezstarostné dětství by bylo hrozně krátké. Naopak bych se nebránila zvýšení této věkové hranice.
Příštích 7 dní
Respekt
Začínají povolební jednání o sestavení rakouské vlády. Vítězství ultrapravicových stran se podle analytiků pokusí neutralizovat sociální a křesťanští demokraté vytvořením koalice, do které přizvou i Zelené.
Respekt-Despekt
Respekt
Inspektoři riskovali svoje kariéry (jsou totiž Řebíčkově úřadu podřízení) v zájmu svojí nezávislosti a hlavně – našeho bezpečí.
Minulý týden
Minulý týden
Ivan Lamper
Stovky poutníků vzpomínaly ve Staré Boleslavi na svatého Václava. Zemřel Paul Newman. Krachem největší americké spořitelny Washington Mutual pokračovala světová krize na finančních trzích. Burzy po celém glóbu se hluboce propadly poté, co americký Kongres odmítl schválit plán washingtonské vlády na záchranu bankéřů z Wall Streetu; američtí zákonodárci po několika dnech mírně upravený plán přece jen schválili.
Připravujeme
Respekt
Jak se změnily české vysoké školy a jaký můžeme očekávat vývoj do budoucna? To rozhodne spor o peníze, který mezi vládou a rektory univerzit právě probíhá.
Česko
Jak ze sebe udělat malý národ
Anneke Hudalla
Nedávno jsem se setkala se svým dlouholetým kamarádem V., který má tu výhodu, že se také strašně zajímá o Česko. Nejen že mluví dobře česky, také sleduje českou politiku..
Strom plný záhad
Jan Brabec
Jablka nejrozmanitějších odrůd sbírá opravdu kdekdo: drobní pěstitelé pro potěchu, jiní si chtějí sběrem „padavek“ pár korun přivydělat. Pro 450 podniků sdružených v Ovocnářské unii ČR potom jablka představují opravdový byznys. Češi patří s roční spotřebou až sedmadvaceti kilogramů na osobu k největším jablečným gurmánům na světě
Geniálně jednoduché
Adam Šůra
Na práci s materiálem „z druhé ruky“ založil celý byznys: obchoduje s použitými papírovými kartony. Kromě slušné obživy se letos dočkal i titulu Byznys Rebel, jímž jsou oceňovány firmy, které „originálním způsobem boří zažitá pravidla“.
Se špiony Moskvy v kuchyni
Jaroslav Spurný, Silvie Lauder
Sto dvacet lidí. Jakým způsobem může tak malá skupina ohrozit bezpečnost této země? Nejde o teroristy, ani mafiány, ani o partu vycvičených zabijáků, přesto zprávy o nich dokázaly zvýšit tep nejvyšším tuzemským politikům a vzbudily zvědavost veřejnosti. Jde totiž o ruské špiony, kteří podle deset dní staré zprávy Bezpečnostní informační služby operují na území Česka.
Krize po našem
Tomáš Sachr, Tomáš Pavlíček
Skupina Bohemia Crystalex Traiding měla problémů celou řadu a posledních pět let ji držely nad vodou úvěry nastřádané do závratné výše čtyř miliard. Už několik měsíců před aktuálními krachy velkých amerických a evropských bank a čerstvými zprávami o šířící se panice klesal v západní Evropě o zdejší výrobky zájem. Svou roli sehrála i známá bolest českých exportérů – silná koruna. Aktuální otřesy ale zapůsobily jako poslední kapka.
Jeden den v životě
Eseje
Populisté jsou sexy
Franz Franzobel
Neděle odpoledne. Soukromá povolební party ve Vídni-Mariahilfe. Nálada je dobrá, až téměř uvolněná. Žertuje se o tom, kam se schoval rakouský premiér Gusenbauer, o amerických bankéřích, kteří mohou zešílet z krize – než začínají přicházet také první výsledky voleb.
Žádnou škodolibost, prosím
Timothy Garton Ash
Po černém pondělí 15. září následovalo 29. září další černé pondělí a americký kapitalismus před našima očima mění svou tvář. Jako po výbuchu sopky Krakatoa nikdo neví, jak bude opravdu vypadat, až erupce opadnou.
Trendy
Ikona a legenda
Karolína Vránková
Když designéři Charles a Ray Eamesovi v roce 1943 našli způsob, jak z dřevěné překližky ohýbat dlahy na končetiny raněných vojáků, byl to začátek malé nábytkářské revoluce.
Pozor, zeleně natřeno!
Karolína Vránková
Pro ekologické marketingové blábolení se vžil název greenwashing a v posledních letech se dostává do agendy spotřebitelských organizací a institucí, které regulují reklamu. Protože není důvod věřit nesmyslům jen proto, že jsou zelené.
Na pozvání
Globalizace musí pokračovat
Ján Žilinský
Na titulních stranách novin jsou téměř každý den fotografie zachmuřených lidí. Na jejich tvářích je vidět, že září bylo pro světovou ekonomiku jedním z nejdramatičtějších měsíců v moderních dějinách. Znamená to, že svobodnému trhu zvoní hrana a že globalizace bude opět čelit tvrdé kritice?
Co s tou šlamastykou?
Luboš Dobrovský
Prezident Sarkozy přijal bez mrknutí oka ruskou interpretaci své předchozí dohody s prezidentem Medveděvem, aniž by dal najevo alespoň rozpaky nad tím, že ruská interpretace ji převrací naruby a potvrzuje jeho údajný souhlas s okupací.
Kultura
Alois Nebel: Stroj času
Jaromír 99, Jaroslav Rudiš
Komiks Alois Nebel
Pod věčným sluncem
Jan Gregor
Sklony severských národů k depresi se všeobecně přisuzují hlavně působení dlouhých zimních nocí. Norský režisér Erik Skjoldbjaerg ve svém ceněném celovečerním debutu Insomnie (1997) ukázal, že devastující účinky na psychiku může mít i léto za polárním kruhem, kdy slunce takřka nezapadá a jako by se propalovalo hrdinovi, soužícímu se výčitkami svědomí, přímo do mozkových závitů.
Výtvarné umění
Jan H. Vitvar
Kdo se s kým přátelí na naší mladé výtvarné scéně? Pavlína Morganová nabízí odpověď v podobě přehledné mapy.
Hudba
Pavel Klusák
„Folklor neexistujících národů“ aneb tango, kabaret, cirkus, popsongy, kuchyňský beatbox či freakfolk. Duo vzešlé z hradeckého Divadla Dno svěřilo svůj oficiální debut do rukou berlínskému producentovi.
Mokré sny huhlavého svůdce
Jan Gregor
Jednou z největších režisérských proher je, když ve filmu nezafunguje scéna zamýšlená jako katarzní. V Hřebejkově Nestydovi si v ní vylévá srdce hlavní protagonista Oskar (Jiří Macháček).
Muž, kterému se dalo věřit
Tereza Brdečková
Je symbolické, že Newman, jeden z poválečných symbolů pokrokové a spravedlivé Ameriky, zemřel ve dnech, kdy světem otřásá bankovní krize a bere důvěru v americký sen tolika jeho spoluobčanům.
Rafani plní skepse
Jan H. Vitvar
Každý máme své malé špinavé tajemství. A myslíme si, že na něj nikdy nikdo nepřijde. Rafani ho – na své výstavě ve Špálově galerii – ukryli do podzemí, za labyrint chodeb a zamčené dveře.
Láska k psovi etc.
Marta Ljubková
Už čtvrtým rokem vydává pardubické nakladatelství Theo literární sborník s podivným názvem 7edm, v němž jsou podle nepříliš jasného klíče sebrána prozaická a básnická díla sedmi současných českých autorů.
To nejzajímavější je na povrchu
Ondřej Nezbeda
V eseji Nové obzory Portmann varuje před přílišným zahleděním biologie do fyziologických a chemických pochodů organismu a upozorňuje, že pokud chceme pochopit smysl a účel živých bytostí, nemůžeme pominout projevy jejich přirozeného života.
Novinky
Respekt
Knižní novinky
Nepřekročené tabu
Hana Ulmanová
Řekněme to hned zkraje: napjatě očekávaný román Padající muž Dona DeLilla, který zpracovává události z 11. září 2001, není špatný, ale přesto je spíše zklamáním.
Umělci na vývoz
Jaroslav Formánek
Čeští symfonici, jazzmani, fotografové, spisovatelé, výtvarníci. A taky knedlíky a pivo. Ti všichni se v minulém roce představili v zahraničí díky programům sítě Českých center. O této organizaci většina tuzemců nemá moc tušení, přestože na její chod stát ročně vydává 170 milionů korun.
Komentáře
Dej si pozor, Červíčku
Jaroslav Spurný
Pražský primátor Pavel Bém se ostře ohradil proti jmenování nového šéfa pražské policie, které je mimochodem mimo jeho pravomoci a spadá pouze do kompetence ministerstva vnitra.
Co s kulturou v ČT
Jan H. Vitvar
V České televizi se dějí nečekané věci: ze dne na den v ní skončila letitá, zdánlivě neotřesitelná vláda Otakara Svobody nad kulturní redakcí.
Pád do provincialismu
Barbara Tóth
Co se to děje s mou zemí? Tuto otázku si dnes klade mnoho Rakušanů, kteří minulou neděli ve volbách do Národní rady nevolili ani jednu z pravicově populistických stran a nyní mají obavy o pověst svého národa v Evropě.
Evropa nemá plán
Luděk Niedermayer
Zní to jako klišé – poslední dny patřily mezi nejdramatičtější, které finanční systém zažil za řadu desetiletí.
Svět
USA před nárazem
Jiří Sobota
Sedmkrát vystoupil prezident Bush na místních televizních obrazovkách. Sedmkrát vylíčil v temných barvách katastrofu, která nastane, pokud americká vláda nenapumpuje sedm set miliard dolarů do hroutících se finančních institucí na Wall Street. Odpověď je zdrcující.
Gulášový kapitalismus
János Széky
Zatímco dnes ostatní ekonomiky střední Evropy rychle rostou, z Maďarska se stal nemocný muž regionu, který jinak prosperuje z globalizace a z rozšíření Evropské unie.
Porazit Tálibán
Tomáš Vlach
Zatímco ještě před čtyřmi lety se zdálo, že afghánská povstalecká hnutí jsou v koncích, dnes situace nabírá znepokojivých rozměrů.