Finále modrého frajera
Editorial
Anketa: Jsou důvody ČEZ pro navýšení cen za elektřinu opodstatněné? (Energetický regulační úřad informoval o zvýšení cen o 9,4 procenta)
Respekt
Zvýšení cen elektřiny je neoprávněné. Všechny veličiny ovlivňující výslednou cenu elektrické energie jsou na nižší úrovni než před rokem. Klesly hodnoty na energetické burze, ceny ropy, emisních povolenek, uhlí i zemního plynu.
Respekt-Despekt
Respekt
V rámci svých webových stránek – vons.cz – zveřejnil Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných ve spolupráci s knihovnou Libri Prohibiti všech čtrnáct čísel legendárního undergroundového časopisu Vokno.
Příštích 7 dní
Respekt
Senátní mediální komise bude tento týden jednat o zveřejňování odposlechů v médiích. Do Senátu totiž dorazila novela trestního zákona, podle níž by za zveřejnění odposlechů hrozilo až pět let vězení a pokuta ve výši pět milionů korun.
Editorial
Martin M. Šimečka
Výrok Goethova Mefistofela o šedé teorii a zeleném stromu života, který v Česku tak zlidověl, převrátila naruby událost z minulého týdne.
Jeden den v životě
Zvláštní den
David Němec
Byl to zvláštní den. Poprvé po čtyřiceti letech vlády jedné strany povolili setkání ke Dni lidských práv. Setkání, o něž požádali zástupci pěti nezávislých iniciativ. Charta 77, České děti, VONS, Hnutí za občanskou svobodu a Nezávislé mírové sdružení.
Vdovy u televize
Markéta Pilátová
Bojím se televize. Jak čert kříže. Jak upír česneku. Protože se moc dobře znám. Když před ni zasednu, cosi v tom kmitání obrazů mě vtáhne do tunelu a hodiny přestanou platit a já se nemůžu zdrogovaně odlepit.
Na den živou knihou
Respekt, Michal Šembera
Budík zvoní stejně jako jindy, ale dnešní den je jiný. Chystám se s Živou knihovnou do školy za dětmi. Pracuji u městské policie již skoro patnáct let, a když mně přes kolegu nabídla Organizace na podporu integrace menšin, který byl s OPIM v kontaktu, abych se stal živou knihou, neodolal jsem.
Komentáře
Díky za grónské emiráty
Petr Třešňák
Je s podivem, že si odpůrci našeho členství v Evropské unii ještě nevzpomněli, že na světě už existuje země, která vystoupila z Evropské unie.
Nadějné vyhlídky
Igor Lukeš
Po osmi letech se za svého prezidenta Američané nebudou stydět: do Bílého domu přijde muž, o jehož inteligenci není pochyb.
Daně, výdaje a další zbraně
Luděk Niedermayer
Velká hrozba protekcionismu, tedy snaha států pomoci v čase krize sobě samým na úkor těch druhých, je snad po schůzce
G 20 ve Washingtonu zažehnána.
Klaus na okraji
Erik Tabery
Verdikt Ústavního soudu ohledně Lisabonské smlouvy je samozřejmě zásadní už svým dopadem, ještě zajímavější je však jeho odůvodnění.
Civilizace
Nevýhody googlu
Václav Cílek
Co internet studentům dává a co jim bere. Největší síla internetu – tedy rychle poskytovat velké množství informací – je zároveň jeho největší slabostí.
Nejstarší oříšek
The Economist
Když Nizozemsko před osmi lety legalizovalo nevěstince, zavládla optimistická nálada. Politici si mysleli, že se blíží řešení jednoho z věčných celosvětových dilemat: jak zabránit všemu špatnému, co se nabaluje na obchod se sexem (nátlak, násilí, infekční choroby), a přitom státu vymezit náležitou a realistickou roli.
Projektil z kosmu
Tomáš Přibyl
Dvacátého listopadu se noční obloha nad kanadskou provincií Alberta rozzářila prudkým jasem. Do zemské atmosféry vletěl vysokou rychlostí desetimetrový balvan a na několik sekund změnil noc v den. Opět nám tak připomněl, že z kosmu může přijít katastrofa.
Na pozvání
Náš úkol bude udržet Rusko
Jana Hybášková
Technicky je české předsednictví připraveno. 2200 jednání zná své sály a tlumočníky. Tým velvyslankyně Vicenové funguje evropsky dobře. Praha, Lichtenštejnský palác i obědy v Černínu udělají své, o Krumlově nemluvě. S obsahem je to složitější.
Lidský mozek je pořád záhadou
Ján Žilinský
Důvody krize jsou údajně ekonomické (příliš mnoho derivátů, iluze o stabilitě cen domů), politické (selhala regulace) a společenské (hluboké rozdíly mezi bohatými a chudými). Vysvětlení založená na analýze institucí, propojení a sítí jsou užitečná, ale neúplná.
Česko
Bankovní paradox
Vladimir Vedrashko
Banky jsou nejváženější ústavy ve všech zemích celého světa. Vláda, parlament, krajské i ostatní úřady nebo policie jsou také vážené. Ale banky jsou nejváženější, protože tam leží PENÍZE.
ODS před bouří
Ondřej Kundra, Jaroslav Spurný
Většina oslovených členů ODS mluví o svých výhradách k politice a k vůdčím osobnostem své strany otevřeně – pokud jde řeč mimo mikrofon.
Lisabon v dalším kole
Silvie Lauder
Po půlroce pečlivého promýšlení rozhodlo minulý týden všech patnáct členů zdejšího Ústavního soudu jednomyslně, že Lisabonská smlouva není v rozporu s tuzemskou ústavou.
Pozor, taxi
Tomáš Pavlíček
Příšerná pověst pražských taxikářů už pronikla nejen do turistických bedekrů, ale i do populárního amerického seriálu Gilmorova děvčata. Ještě neuvěřitelnější je, že milionové město tahá za nos hrstka asi šedesáti vykuků, zatímco se čtyřmi tisícovkami jejich slušných kolegů nejsou žádné potíže.
Konec luxusního zabijáka
Tomáš Pavlíček
Evropané si zbytečným polykáním tun antibiotik vyrábějí nového nepřítele v podobě odolných bakterií. Předpokládá se, že nemoci s nimi spojené způsobí ročně v Evropě tisíce úmrtí.
Vyhnáni z ráje anonymity
Adam Šůra
V Lipské ulici, bývalé výpadovce na Německo, se prodává sex už léta. Na začátku roku však na radnici dorazila delegace zoufalých občanů se zprávou, že v ulici začalo být žití kvůli prostituci nesnesitelné.
Minulý týden
Eseje
Peníze dostaly AIDS
Viktor Jerofejev
Kdo má na svědomí finanční krizi? To je hlavní otázka, která tajně trápí ruskou moc. Kreml je přesvědčen, že na světě nejsou náhody, zákonitosti ani lidské svědomí, zato však existují spiknutí a ta jsou většinou namířená proti Rusku. Takovým spiknutím byla oranžová revoluce v Kyjevě a růžová v Tbilisi.
Budoucnost s Čínou
Timothy Garton Ash
Faktem je, že Čína je jedním z mála míst na zemi, kde můžete vycítit lítost nad odchodem prezidenta George W. Bushe. Hned po 11. září 2001 totiž Bush kvůli novým nepřátelům vyměnil původně napjatý vztah k asijskému rivalovi za solidní americko-čínské partnerství.
Trendy
Ten nejhamburgovatější
Karolína Vránková
První Burger King v Praze otevřel minulé úterý, avšak ve středu odpoledne znovu zavřel, neboť ho shora vytopili. To vyvolalo lavinu zklamaných reakcí. Zákazníci přijížděli z Prahy, z přilehlých obcí a až od Berouna.
Až mobil dovolá
Karolína Vránková
Každá prodejna se spotřebiči musí teď vykonávat takzvaný „zpětný odběr“, což v praxi znamená vzít si nazpátek cokoliv elektrického, co majitel už nechce.
Ekonomika
Modla růstu
Martin Uhlíř
Hospodářský růst je pro většinu ekonomů nepostradatelným motorem rozvoje. Ani oni však nepopírají, že má v sobě zakódovánu řadu paradoxů. Právě těm se budeme věnovat a také tomu, zda může neomezený růst trvat věčně.
Bitva o duši chytrého telefonu
The Economist
Připravte se na zklamání: letos na vás pod vánočním stromkem nejspíš nebude čekat senzační nový mobilní telefon.
Kultura
Alois Nebel: Guru
Jaromír 99, Jaroslav Rudiš
Komiks Alois Nebel
Samopal místo učebnice
Jan Gregor
Film Hlasy nevinnosti (2005) se na válku dívá pohledem jedenáctiletého chlapce Chavy (Carlos Padilla). V roce 1980 vypukl v Salvadoru konflikt, který trval dvanáct let.
Výstavy
Jan H. Vitvar
Zajímavé výstavy
Študáci a Francouzi
Tereza Brdečková
Úspěch filmu Mezi zdmi navazuje na zájem o stejnojmenný román Françoise Bégaudeaua, který vyšel přede dvěma lety: jen ve Francii se ho prodalo sedmdesát tisíc výtisků.
Hudba
Pavel Klusák
Hudební novinky
Nejkrásnější žena Evropy
Jan Němeček
Český film nemá na svém kontě mnoho světových primátů, ale jeden z nich je pikantní. Díky snímku Gustava Machatého Extase z roku 1932 se ve veřejně přístupných biografech poprvé objevila na plátně nahá žena. Už to by snad vysvětlovalo, proč si v brněnském HaDivadle vybrali právě osud herečky Hedy Lamarr jako předlohu k představení Extase, dalšímu dílu volného cyklu Proměny 20. století.
Mezi kolejemi a dálnicí
Magdaléna Platzová
„Když jsi tam jednou byl, zůstaneš připoután a už se vždycky budeš chtít vrátit zpátky.“ To je jeden z refrénů scénické básně Země beze slov, kterou ve smíchovské Meetfactory nastudoval německý režisér Kai Ohrem (1978) s herečkou Ivanou Uhlířovou (1980).
Složitá cesta proti času
Mariana Housková
Mary Lawsonová (1946) je kanadská autorka žijící v Británii. Poprvé na sebe upozornila až v šestapadesáti letech, kdy vydala román Návrat do Crow Lake z prostředí rodného ontarijského venkova.
Krakatice jako bestseller
Jaroslav Spurný
Novinář z deníku MF Dnes Jaroslav Kmenta propásl šanci dostat se do čítanek. Nebo alespoň do slušných skript nějaké žurnalistické školy. Vybral si totiž pro sepsání své již druhé knihy o mafiánovi Františku Mrázkovi tu nejsnazší cestu a to je vzhledem k materiálu, který má v ruce, obrovská škoda.
Novinky
Respekt
Knižní novinky
Lákadlo nesvobody
Jaroslav Fiala
Proč jeden z nejvýznamnějších filozofů minulého století Martin Heidegger propadl svůdné iluzi nacismu? A myslitelé jako Raymond Aron naopak dokázali vábničce totalitních režimů odolat? Jak ukazuje současná diskuse kolem „udání Milana Kundery“, nejsou tyto otázky uzavřené.
Každá rada drahá
Adam Šůra
Měla to být úplně klidná schůze, ale pak se to zvrhlo. Když Rada Českého rozhlasu začala minulou středu projednávat „případ Radia Wave“, vylétl nad hlavy publika transparent „Tahle rada nemá budoucnost“ a jeden z demonstrantů se pokusil předat radním petici žádající odchod jejich šéfa Jiřího Floriana.
Svět
Levicový Titanik
Jaroslav Formánek
Francouzští socialisté se v minulých deseti letech odmítli posunout do středu jako jejich britští nebo němečtí kolegové, a i proto prohráli všechny důležité volby. Ani jejich sněm v Remeši, který se odehrál v atmosféře příznivé pro levici – problémy deregulovaného finančního kapitalismu, zvolení demokratického prezidenta v USA –, jim vítr do plachet nepřidal. Naopak.
Stát na hraně
Jaroslav Fiala
V noci na 14. listopadu přelétly nad pákistánským Jižním Vazíristánem dva dálkově řízené letouny. Odpálily čtyři rakety, které usmrtily dvanáct lidí, pravděpodobně bojovníků Tálibánu, načež bleskurychle zmizely.