Anketa: Jak rozumět vyloučení francouzské firmy Areva z tendru na dostavbu Temelína a jak to ovlivní jeho další průběh?
Fabrice Martin Plichta
francouzský novinář
Potupné vyřazení Arevy z tendru na dostavbu Temelína je dalším milníkem v historii zmeškaných pokusů o sblížení Francie s Českou republikou, jednak v hospodářské sféře, jednak na politické úrovni. Jelikož je málo pravděpodobné, že se ČEZ (a potažmo pražská vláda, která posvětila rozhodnutí státní firmy ještě před jeho stvrzením představenstvem) spletl a nemá vše právně argumentováno, bude zajímavé slyšet vysvětlení a obranu Arevy. Buď její nabídka neodpovídala českým zákonům kvůli nekompetentnosti lidí, kteří ji připravovali, nebo šlo o záměr podat návrh, jak je Areva zvyklá z tendrů ve světě, a nedržet se zvláštností českého zákona o veřejných zakázkách.
Michal Šnobr
analytik J&T
Vyřazení Arevy v této fázi tendru na dostavbu Temelína může být podle mého pro ČEZ větší problém, než to zatím vypadá. Téměř vylučuji možnost, že by ČEZ vyřadil nabídku Arevy neodůvodněně. Nemyslím si také, že na tom cokoli změní její odvolání. Po pravdě ale také velmi těžce hledám nějaké zdůvodnění, které by vysvětlilo, že tak významná společnost, jakou Areva v evropských poměrech je, mohla v nabídce udělat ne jednu, ale hned několik zásadních chyb, jak o tom mluví zástupci ČEZ. Více otázek než odpovědí. Je příčinou vyřazení nabídky Arevy nekompetentnost jejího týmu v ČR? Pokud ne, byl to ze strany Arevy záměr? A pokud ano, proč? V reáliích Evropy by se pár důvodů našlo. Asi je to velmi odvážná spekulace, ale vyloučit se úplně nedá. Nemohou být nakonec průtahy, které nyní nastanou kvůli stížnostem Arevy, začátkem konce tendru na dostavbu Temelína?
James de Candole
Candole Partners
Je nepravděpodobné, že třetí a čtvrtý temelínský blok budou vůbec kdy dostavěny, takže vyloučení francouzského uchazeče z tendru prakticky nic neznamená. Tytam jsou doby, kdy ČEZ přehazoval peníze vidlemi – dnes lobbuje u státu za podporu jádra podobnou subvencím fotovoltaiky. Nyní jde o to, jak masivní tato podpora bude muset být, aby přilákala investory. Pokud generální ředitel ČEZ Daniel Beneš uvádí pět miliard ročně, skutečnou výši dotací záměrně podhodnocuje, aby si české domácnosti na myšlenku spolufinancování jádra zvykly a aby nás připravil na následný nevyhnutelný nárůst tarifů. Podle našeho odhadu bude muset podpora dosahovat roční výše kolem dvacet miliard, což převedeno do účtů za spotřebu elektřiny domácností bude představovat v průměru zvýšení o deset procent.
Jaroslav Míl
bývalý prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR
V rámci tendru musí dříve či později dojít k zúžení výběrového řízení na dvě společnosti. V případě, že společnost Areva nesplňovala, jak uvádí média, požadavky tendru, byl krok jejího vyřazení celkem logický. Neúčast evropského výrobce znamená menší podporu v rámci EU, ale to není důvod k tomu, aby byl upřednostňován. Jen s tím musí čeští politikové a investor počítat. Je realitou, že zásadní zpožďování a prodražování výstavby ve Finsku a Francii, kde je Areva dodavatelem, moc rozvoji jaderné energetiky nepomáhá. Ve stejný čas narůstá negativní postoj vůči JE v Německu a je otázkou času, kdy se výstavba v Temelíně stane vnitropolitickým tématem se všemi z toho pro nás vyplývajícími dopady. Zásadní otázkou je, jak dalece může americký či ruský dodavatel pomoci při změně rezervovaného postoje vůči jaderné energetice v orgánech EU a v sousedních zemích.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].