0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Civilizace12. 5. 2013

Co budeme jíst

Éra nadbytku potravin končí, zásoby obilí se nedaří doplňovat

Dagmar Milerová Prášková

Egypťan Sami Sálih býval farmář, stejně jako jeho otec a děd. Život tamních farmářů však začal být těžší a těžší. Když zjistili, že svoje rodiny nejsou schopni uživit, mnoho z nich se přestěhovalo do velkých měst. Jednačtyřicetiletý Sálih, který má čtyři děti a kdysi pěstoval pšenici a kukuřici blízko Fajjúmu ve středním Egyptě, v současnosti pracuje jako dělník a noční hlídač na stavbách v Káhiře. Muž, jehož příběh vylíčil list The Guardian, žije s rodinou v boudě z překližky a jeho měsíční příjem, v přepočtu 80 dolarů, nepokryje ani nákup základních potravin, jako jsou fazole, chléb a zelenina. Sálih si musí půjčovat peníze, aby se jeho rodina najedla. Není sám, z venkova pochází zhruba čtvrtina obyvatel Káhiry a spojuje je podobný osud.

Nejde přitom jen o jednu zemi. Nezávislý pozorovatel zvenčí by nejspíš konstatoval, že lidstvo má vážný problém. Během uplynulé dekády se světové zásoby obilí snížily zhruba o jednu třetinu, ceny potravin se více než zdvojnásobily a byli jsme svědky dvou celosvětových potravinových krizí. Každý osmý člověk na planetě hladoví.

↓ INZERCE

Loni se na světě urodilo méně obilovin (pšenice, kukuřice, rýže a dalších), než kolik lidé spotřebovali. Takových roků bylo za posledních 13 let celkem osm. V klíčových zemědělských oblastech mají…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc