0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Kultura2. 10. 2022

První turista

Přesně před 150 lety vyslal Jules Verne na cestu kolem světa svého nejslavnějšího románového hrdinu

Zeměkoule se zmenšila. (Phileas Fogg na dobové ilustraci)
Autor: Getty Images

Když se Jules Verne pouštěl do psaní Cesty kolem světa za osmdesát dní, prozkoumali hrdinové jeho předchozích knih už leckterá podivná místa. Zamířili na Měsíc, do nitra Afriky i do hlubin moří. Byli to dobrodruzi disponující fantastickými vynálezy, které cosi táhlo pryč do neznáma, za nebezpečím, a hlavně daleko od civilizace. Phileas Fogg se však stal úplně jinou figurou.

Při jeho putování mu nepomáhají žádné sci-fi vynálezy a nevydává se nikam, kam lidská noha dosud nevkročila. Svět už je v roce 1872 relativně prozkoumaný, mnoha místy vede železnice i lodní spojení – a Phileas Fogg se už jen veze. Verne stvořil hrdinu, v němž je dodnes snadné se poznat. Kus Fogga s jeho nadřazenou přezíravostí vůči místům, která navštěvuje, si totiž dodnes v sobě nese každý západní cestovatel, kamkoli se vydá.

Jak v předmluvě k anglickému překladu z roku 1995 uvádí odborník na Verna William Butcher, místo průkopníka či vynálezce tu totiž máme najednou před očima turistu. Člověka, který se vydává na cestu, jejímž cílem vlastně není o moc víc než spatřit trochu exotiky, a především se včas vrátit domů. Cesta kolem světa za osmdesát dní má tak mimořádné postavení nejen ve Vernově díle. Po všech výpravách do neznáma a objevování bílých míst na mapách se tu náhle objevuje myšlenka, že svět je vlastně malý.

Kaleidoskop exotiky. (Divadelní adaptace románu, New York, 1875) Autor: Library of Congress

Po dobách, kdy bylo cestování vyhrazeno hrdinným mořeplavcům a…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc