2007/16
Trendy
Štěnice v evropském domě
Viktor Jerofejev
Bez ohledu na diplomatické úsměvy si Západ představuje dnešní Rusko jako velký zaneřáděný pokoj se špinavými okny a štěnicemi ve společném evropském domě.
Anonymní americký narkoman
Kurt Vonnegut
Co je největším přínosem Ameriky pro kulturu této planety? Mnozí určitě řeknou, že džez.
To chaotické místo neuklízejte
Tony Judt
Ve Spojených státech amerických stačí, když vyslovíte OSN, a hned se vám ozvěnou vrátí slova jako „skandály“, „plýtvání“ a „selhání“.
Kultura
Jaro, léto, podzim, zima
Petr Třešňák, Jan Gregor
Američtí indiáni říkají, že existují tři druhy bojovníků. Ti, kteří dělají první kroky, ti, kteří udržují při životě ideály, a ti, kteří bojují s démony. Básník, filozof a jedna z nejvýraznějších osobností předlistopadové opozice Egon Bondy patřil k těm prvním.
Výstavy
Jan H. Vitvar
Ty nejlepší výstavy pro tento týden.
Kde jste, bratři Coenové?
Jan Gregor
Film Bratříčku, kde jsi? (2000) renomovaných bratrů Joela a Ethana Coenových by v soutěži o nejbláznivější převyprávění Homérovy Odyssey mohl bezesporu pomýšlet na vítězství.
Nové nahrávky
Pavel Klusák
Ta nejlepší hudba pro tento týden.
Téměř kultovní Krepsko
Lukáš Jiřička
Divadelní skupina křísí pokleslé žánry a jejich prostřednictvím nabízí velkou podívanou.
Živelné paradoxy Otakara Slavíka
Viktor Šlajchrt
Slavíkova výbušná barevnost se dokonale trefuje do aktuální nálady. Pamětníci předchozích výstav ovšem vědí, že se jí to dařilo i v parnu vrcholného léta nebo na sklonku podzimu.
Strasti otce internetu
Adam Javůrek
Málokdo si může říkat „otec internetu“ a nepůsobit přitom nadutě. Vinton Gray Cerf (1943) tak nepůsobí.
Staré pohádky, nové rytmy
Pavel Klusák
Designérka Káťa Zavoloka přichází z práce, teprve teď pro ni však začíná skutečná směna. Sedá k domácímu počítači: má noc na to, aby pokročila dál v mixu své elektronické hudby.
Buránek z venkova má natočeno
Jan Gregor
Kdo z vás tu není původem z Prahy,“ ptá se krátkovlasý třicátník na pódiu. Podle lesu zdvižených rukou se zdá, že v publiku je více „náplav“ než rodilých Pražáků. „Takže buránci z venkova jsou tu v převaze, super.“
Boj o přežití v drsné krajině
Ladislav Nagy
Cormac McCarthy (1933) patří k autorům jako Pynchon či Salinger, kteří se ku stáru rozhodli stáhnout z veřejného života. Již několik desetiletí žije na americkém jihozápadě, který je nyní jeho nejsilnější inspirací k tvorbě.
Přírodní lyrika za revoluce
Tereza Brdečková
Historické zlomy jsou mýty vytvořené zpětně, a když se dějí, většinou jim úplně nevěříme. Když Bunin seděl v Moskvě uprostřed dělostřelby, vyjádřil v deníku obavu, že by bolševici mohli nakonec zvítězit.
Konec víry v literaturu
Jaroslav Formánek
Nikde jinde, snad kromě staré mandarínské Číny, se spisovatelé netěší takové prestiži, nesrovnatelné s jejich společenským postavením. Nikde jinde není literatura tak spjata s pocitem národní identity.
Novinky
Respekt
Knižní novinky pro tento týden.
Co se čte v Respektu
Respekt
Co právě čtou redaktoři Respektu.
Výběr z webu
Výběr z webu respekt.cz
Jiří David
Skoro každé ráno jsem prolétl kromě kulturní stránky Hospodářských novin také server Aktuálně.cz.
Výběr z webu respekt.cz
Fedor Gál
Seděl jsem nedávno u Rudy Dzurka, skvělého výtvarníka. Postěžoval si na byrokratické obstrukce, které mu ztěžují prodej jeho děl.
Výběr z webu respekt.cz
Vlastimil Marek
Psychologové a neurologové stále častěji píšou a hovoří i o našem emočním a softwarovém „dědictví“, které v našich mozcích a tělech zbylo po milionech let evolučního vývoje.
Výběr z webu respekt.cz
Monika Al-Anni
Chvílemi mi uniká, nač to všechno. Přece jen,
a nemějte mi to za zlé, mi připadá lehce přehnané, aby div ne na každém rohu Damašku postával muž zákona se samopalem.
Profil
Alžírsko po 15 letech
Zbyněk Petráček
Že al-Káida rozšiřuje svůj záběr na místa, kde se úder nečeká, patří k jejímu letitému know-how. Ale že se de facto vrátí tam, kde islamistický teror ve velkém začal, nicméně pak utichl, působí jako novinka. Dokládají to středeční atentáty v Alžíru.
Muž Západu Mušaraf
Tomáš Vlach
Parvíz Mušaraf se literární slávou vyrovná velikánům světových dějin. Paměti pákistánského prezidenta byly pasovány na bestseller dříve, než vyšly, a londýnské Timesy je tiskly na pokračování pod názvem V palebné linii.
Zahraničí
Nigérie hledá odpovědnost
Tomáš Lindner
V žádné jiné africké zemi nežije tolik lidí jako v Nigérii, podle posledních údajů jich je 140 milionů. Žádný jiný africký stát také nedisponuje takovými zásobami ropy.
Za prestiž a dobré jméno Itálie
Ondřej Houska
Když tálibáni propustili novináře Mastrogiacoma, celá Itálie si oddychla. Když ale vycházejí najevo podmínky jeho osvobození, Prodiho vláda se ocitá pod palbou kritiky.
Co je pravda, Bushi
Tomáš Klvaňa
Amerika sleduje kauzu odvolaných žalobců. Jedná prezident podle dobrých mravů, nebo ne? V jádru jde však o mocenský zápas před volbami 2008 a na pozadí Iráku.
Galskou cestou k světu
Jaroslav Formánek
Po celé čtvrtstoletí znali Francouzi v úřadě prezidenta jen Françoise Mitterranda a Jacquesa Chiraca. O nástupci těchto dvou těžkých vah budou v prvním kole rozhodovat už tuto neděli.
Ekonomika
Nezaměstnanost klesá a vláda si kazí šanci
Petr Fischer
Osmdesát pět tisíc lidí našlo za poslední rok práci. Není to krásné číslo? Ale proč si ho nikdo nevšímá? Jak je možné, že pro zpravodaje z celého Česka není takový údaj „sexy“?
McAmbulance
The Economist
V žádném jiném oboru není vztah mezi spotřebitelem a poskytovatelem služby tak nevyrovnaný jako ve zdravotnictví.
Domov
Manažeři unikli šikaně. Nebo zákonu
Jaroslav Spurný
Dopis ministrů přibrzdil vyšetřování milionových odměn v ČEZ. Takže výběr je jasný: buď ochranu před „zvůlí policie“ všem, nebo právo pro všechny.
Kupte si, vážení, kousek politika
Silvie Lauder
Občanské demokraty měli sponzoři loni rádi, darovali jim přes sto milionů korun. Radost jim – a nám – ale kazí fakt, že opět panují nejasnosti a podezření kolem toho, kdo oni sponzoři jsou a jakými se vlastně české strany při přijímání darů řídí pravidly.
Zadarmo to nedáme
Tomáš Pavlíček
Má smysl při zapnutí počítače trnout strachy, že nás někdo sleduje? Tak zlé to není, ale na místě je maximální obezřetnost.
Přísně tajné!
Jaroslav Spurný
Policie odložila vyšetřování možných manipulací s bezpečnostními prověrkami na Národním bezpečnostním úřadu (NBÚ).
Obyčejní hrdinové
Vladimír Ševela
Když poslanec Karel Šplíchal společně s kolegy Pavlem Plocem a Petrem Bratským propagoval v lednu ve sněmovně rentu pro všechny sportovce na penzi, kteří v minulosti vybojovali některou z olympijských medailí, varoval veřejnost, že tito hrdinové dnes živoří na okraji společnosti.
Komentáře
Neviditelná ruka moci
Ondřej Kundra
I když se to na první pohled nezdá, moderní demokracie je potřebuje. Často ji totiž obohacují, například tím, že zprostředkovávají politikům názory, které by k jejich uším jinak sotva kdy dolehly. Řeč je o lobbistech.
Hledá se prezident
Erik Tabery
Jestliže vám přijde, že čas ubíhá nesnesitelně rychle, tak v politice se žene ještě dvakrát rychleji. Než se všechno vyjedná a uzavře, uplyne spousta času. Proto je už dnes svým způsobem pozdě, že se nehledá adept na post hlavy státu, vždyť volit se bude už za deset měsíců. Většina politické scény se na první pohled shodne, že nechce Václava Klause znovu na Hradě, což ale vůbec nic neznamená. ODS má v Senátu a v Poslanecké sněmovně tolik zástupců, že jí stačí hledat přeběhlíky. Podporu Klausovi nenápadně naznačují někteří lidovci a komunisté. Ale co ti zbývající? Čím to je, že tu ještě nezazněla další jména?
Amerika se probouzí
Jiří Pehe
S přibližujícím se koncem éry George W. Bushe, která je fatálně poznamenána neúspěšnou válkou v Iráku, sílí ve Spojených státech kritická reflexe současného postavení USA ve světě.
Závada v plynovodu
The Economist
Velcí exportéři těžko ovládnou ceny na globálním trhu, protože globální trh s plynem neexistuje.
Kocour místo tygra
Martin Uhlíř
Zpravodajství médií vzbuzovalo koncem zimy dojem, že se Česko stává vědeckým tygrem Evropy.
Jednatřicítka
Mimochodem
Petra Hůlová
Ve sporu o to, zda radarovou základnu v Čechách ano, nebo ne, se prozatím přikláním k variantě první a před několika týdny jsem se zúčastnila také demonstrace na pražském Hradčanském náměstí.
Jeden den v životě
Radek Špirhanzl
Na odchodu ze zóny s průmyslovým zbožím v prvním patře si nedaleko řady pokladen všímám roztržky mezi třemi členy ochranky hypermarketu Tesco a štíhlým mladíkem.
Ve hvězdách
Jan Gregor
Břitký satirik a vtipný, okouzlující společník trpěl v soukromém životě depresemi a jen tak tak v roce 1984 přežil pokus o sebevraždu alkoholem a prášky.
Respekt před 10 lety
Respekt
V Německu dohasínala stálice tamější politiky – kancléř Helmut Kohl. V Británii se naopak nová hvězda měla teprve zrodit. Vladimír Dlouhý, ministr průmyslu, zase informoval vládu o stadiu výstavby Temelína.
Civilizace
Jak vytvořit nové srdce
Michaela Mužíková
Lze pěstovat lidské orgány v laboratořích? Zní to jako představa z románu Frankenstein, vědci ale už před několika lety ukázali, že to možné je.
Někde to skřípe, profesore
Pavel Jungwirth
Letos v lednu dostal český prezident Václav Klaus čestný doktorát na ČVUT. Zdá se, že prezident má s místní akademickou obcí dobré vztahy. Přinejmenším lepší než jeho velký vzor Margaret Thatcherová.
Pohodlný život na ropný dluh
Václav Cílek
Jak by vypadala ekonomie, která by nebyla součástí společenských, ale přírodních věd? Nedávno si tuto otázku položili dva američtí ekonomové, Charles Hall a Kent Klitgaard.
Vzpoura oceánů
David Vačkář
Boris Worm vedl tým vědců, který čtyři roky pracoval na studii, jež zhodnotila naše dosavadní znalosti o stavu oceánů. Vyplývá z ní, že světové rybářství se může zhroutit do poloviny století.