2007/15
Trendy
Pizza s ruským kaviárem
Viktor Jerofejev
Mladý barman Michael z přepychového a zároveň „předuchovnělého“ hotelu Kempinski, kam míří ti Rusové, kteří nepočítají peníze, mi řekl, že když přijde do baru parta Rusů, chtějí jen to nejlepší.
Dvojčata posedlá politikou
Andrzej Stasiuk
V poslední době to jde s mou zemí z kopce. Mám pocit, že mi někdo tu moji zemi bere, že mi ji krade a používá ke svým vlastním cílům, kterým dost dobře nerozumím a které mi připadají dosti podezřelé.
Rytíř živých mrtvých
Slavoj Žižek
Od okamžiku, kdy byla zveřejněna dramatická přiznání Chálida Šejcha Mohameda, se s morálním rozhořčením nad jeho zločiny objevují také pochybnosti.
Kultura
Výstavy
Jan H. Vitvar
Ty nejlepší výstavy pro tento týden.
Na čem si Gilliam vylámal zuby
Jan Gregor
„Byl to objev. Zjistit, že Bůh existuje – a že mě nenávidí,“ vyjádřil se britský režisér Terry Gilliam ke krachu natáčení svého vysněného filmu Muž, který zabil Dona Quijota.
Hudba
Pavel Klusák
To nejlepší z hudby pro tento týden.
Bez ubohých kompromisů
Petr Kratochvíl
Architekt Masák vzpomíná na dobu, kdy se tvořilo marasmu navzdory.
CocoRosie v říši divů a za zrcadlem
Pavel Klusák
Scéna newyorské Carnegie Hall je hodně velká. O to titěrněji působí dvě sestry, které se v jejím středu přebírají hromadou nástrojů.
Hledání ztraceného ráje
Karolína Ryvolová
Pod titulem Paradise lost (Ztracený ráj) se romští umělci od června představí v samostatném pavilonu na letošním bienále v Benátkách.
Kup si svýho kámoše
Adam Javůrek
Zemřel vám přítel. Jmenoval se Alex (Antonio, Brad, Chad, jakkoli), byl mladý, usměvavý, svalnatý, pravidelně vám psal a stál vás dolar měsíčně.
Strážní andělé polské tolerance
Lukáš Jiřička
Když se nedávno na varšavských ulicích objevily billboardy zvoucí na novou inscenaci Andělé v Americe režiséra Krzysztofa Warlikowského, bylo zřejmé, že polské hlavní město čeká divadelní skandál.
Stigma enderácké minulosti
Jan Gregor
Reportáž o letošním oscarovém hitu Životy těch druhých ilustrovala v časopise Spiegel na začátku března zajímavá fotografie. Symbolicky by se dala číst i takto: vzdělaný, bohatý a protektorský Západ stále vysoko ční nad Němci z východu, které sráží k zemi stigma komunistické zkušenosti.
Verše jako klíče k našemu světu
Josef Jařab
Poezie objevená v Poeovi a schopnost poeticky vidět svět se u mladého Wilbura spojily do naděje vložené v báseň, kterou ho jeho pozdější literární vzor a učitel Robert Frost učil vnímat jako „chvilkovou oporu proti zmatku“.
Boží hněv se blíží
Jaroslav Formánek
Evropský lid je sužovaný blízkostí konce světa. Přesně takový obraz závěru prvního tisíciletí dodnes přežívá v mysli mnoha lidí.
Smutná intenzita sviní
Vladimír Karfík
Na edici čerstvě zveřejněné poválečné korespondence dvou hlavních protagonistů Osvobozeného divadla zarazí hned od prvních dopisů nebývalá omezení: svobody je zde ne více, naopak méně.
Novinky
Respekt
Ty nejlepší knihy pro tento týden.
Co se čte v Respektu
Respekt
Co čtou tento týden redaktoři Respektu.
Výběr z webu
Komplikace výzkumnice v Americe
Kateřina Kadlecová
Sedím v jedné z knihoven Princeton University. Přiletěla jsem sem jako výzkumnice na dva měsíce.
Důkaz Googlem
Lukáš Jelínek
Znáte pojem „důkaz davem“? Je to jednoduché. Vezme se nějaké tvrzení a na základě dotazování velkého počtu lidí se dokazuje jeho pravdivost.
O integraci a asimilaci (nejen pro pana Topolánka)
Martin Fafejta, Viktor Dvořák
Jak pan předseda vlády ukázal při projevu k slavnostnímu zahájení Evropského roku rovných příležitostí v divadle Archa, nejsou mu jasné některé základní pojmy.
Profil
Masarykovy vražedné choutky
Martin M. Šimečka
Slovenské levicově-nacionalistické vládě se půl roku dařilo vypadat navenek lépe, než jak je ve skutečnosti složena.
Ať žije Piëchwagen
Zbyněk Petráček
Jedni ho mají za vizionáře či génia, druzí za autistu či rotvajlera. Lidé se dělí na jeho stoupence a odpůrce a jen těžko hledat neutrální hlasy.
Zahraničí
I Čína má své Rajtery
Zbyněk Petráček
Příběh demolice soukromého domu odhaluje více než sjezd komunistických poslanců.
Ahmadínežád prohrává
Cyril Bumbálek
Britové si nedobrovolně zahráli v dramatu mocenských třenic samotného íránského režimu.
Mudžáhidé na Africkém rohu
Tomáš Lindner
Fakt, že se v Somálsku opět bojuje, nepřekvapí. Ale v očích al-Káidy i Washingtonu jde stále více o zástupný konflikt ve válce s terorem.
Juščenko se nepodřídil
Alexandre Gajdamacký
Obrovská země Evropy, rozlohou větší než Francie a šestá v počtu obyvatel. Má hospodářský i lidský potenciál odpovídající její velikosti, ale sama ještě vězí v postsovětské strnulosti.
Ekonomika
Domov
Mongolové mají rádi Švejka
Petra Hůlová
Pro Enchbajsgalan (47) nebyla Evropa žádný zvláštní šok, to spíš ona pro Evropu. „Chtěla jsem pryč a Amerika se mi zdála moc daleko. Takže když mi kamarád poslal pozvání do Čech, neváhala jsem,“ vzpomíná mongolská lékařka, jak před jedenácti lety opustila rodnou zemi. „Uměla jsem rusky, takže jsem se docela domluvila, a díky ruskému vlivu jsem byla na řadu zdejších věcí zvyklá už z Ulánbátaru. Takže žádné velké překvapení,“ říká Enchbajsgalan. Překvapení ale nakonec přece jen přišlo.
Příliš mnoho ananasů
Tomáš Sachr
Zní to jako vtip: Česko dostalo teď od Bruselu pokutu za to, že před třemi lety při vstupu do Unie leželo ve zdejších skladech dost jídla.
Třesení v CzechInvestu
Silvie Lauder
Otřepané motto říká, že úspěšný tým se nemění. Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman si asi myslí něco jiného.
Máme dotovat sníh?
Tomáš Pavlíček
Bylo jen otázkou času, kdy to přijde. Po bankéřích a zemědělcích si letos na startu jara řekli o státní pomoc i čeští vlekaři.
Příběh muže, který se spletl
Vladimír Ševela
Vzali mu byt za to, že onemocněl v západním Německu. 16 let bojuje za spravedlnost a stále věří, že vyhraje.
Na vnitru objevili 150 agentů
Jaroslav Spurný
Ministr vnitra Ivan Langer nechal podle informací Respektu prolustrovat osmnáct set významných zaměstnanců svého rezortu.
Jednatřicítka
Mimochodem
Jiří Kratochvil
Slušelo by se, aby se autor ve svém prvém sloupku představil. Však neučiním tak. Místo toho představím vesničku, v níž teď žiju.
Jeden den v životě
Jaromír Bláha
Šest třicet, už fakt musím z postele. Naprosto nic se mi nechce dělat. Nejmenší syn je vzhůru, budím ostatní děti, Jára je nepříčetný. Vařím snídani.
Ve hvězdách
Jiří Sobota
Španělka Inmaculada Echevarría ztratila vládu nad svým tělem i osudem. Potom přišlo něco, co sama nazvala zázrakem – nemohoucí žena svůj život znovu ovládla a zároveň rozproudila diskusi a posunula hranice etiky.
Respekt před 10 lety
Respekt
Tajemství stranických pokladen a Jeho Veličenstvo sponzor (Strany ukázaly obsah svých peněženek).
Civilizace
Naučit se žít s menším množstvím vody
Jan Pretel
Snaha přizpůsobit se klimatické změně by se měla stát významnějším doplňkem snižování emisí.
Tři stupně – víc než dost
Martin Uhlíř
Stovky vědců a zástupců vlád se v Bruselu přely až do pátečního rána o konečnou podobu nejnovější zprávy Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC).
Boční světlo
Jiří Suk
Mluví se o nutnosti vrátit národu paměť. Historický kompromis z roku 1989 zřejmě nepřežije generační výměnu, která právě nastává.
Ani život, ani smrt
Petr Třešňák
Srazí vás tramvaj, zastaví se vám srdce nebo se při koupání uhodíte do hlavy a zůstanete pár minut pod vodou. Ještě před pár lety byste se pravděpodobně brzy odebrali na onen svět. Dnes máte lepší šance.
Komentáře
Týden, kdy se oteplilo
Martin Uhlíř
Nejvyšší soud USA dal za pravdu dvanácti státům Unie, které žalovaly americkou Agenturu pro ochranu životního prostředí (EPA) za to, že odmítá omezit emise CO2 z automobilových výfuků.
Proč ODS dobyla CzechInvest
Jiří Sobota
Ministr průmyslu Říman ovládl vlajkovou loď české státní správy. Ve hře je osud zahraničních investic a sto miliard korun z evropských fondů.
Potomci globalizace
The Economist
Nadnárodní společnosti byly po celou dobu své existence – a někteří historikové je datují už do roku 1135, do časů templářského bankovnictví – kritiky pohrdlivě označovány za nenasytná monstra z bohatého světa.
Katolíci po odchodu Vlka
Petr Třešňák
Současný kardinál končí, nástupci se rýsují. Nad budoucností církve v Česku se ale čím dál víc stahují mraky.
Skončí vláda?
Marek Švehla
Je to něco málo přes tři měsíce, co Češi po půl roce vyjednávání uvedli do života většinovou vládu. Teď o ni ale zase možná přijdou.