2007/40
Editorial
Editorial
Martin M. Šimečka
Zrezivělou felicií na titulní stránce Respektu vyjádřil náš výtvarník Pavel Reisenauer stav české policie: tuto dýchavičnou káru opouštějí poslední idealisté a svoje čepice pověsili na anténu jako na hřebík; rez zažraná do kapoty, to jsou léta rozkladné korupce, na níž se podílely všechny vlády; splasklé pneumatiky, to je stav policajtské duše schlíplé strachem z mafie, politiků i svých nadřízených.
Průzkum
Respekt
Ve chvíli, kdy už se téměř zdálo, že Češi jsou výhradně proti americkému radaru, přišly nečekané výsledky z výzkumu agentury STEM.
Příštích 7 dní
Respekt
V Pchjongjangu proběhne mezi 2. a 4 říjnem setkání představitelů Severní a Jižní Koreje.
Anketa: Měla by být propagace komunistických symbolů trestná?
Respekt
Samotnou vizuální prezentaci symbolů spojených s propagací extremistických názorů bych netrestal, pokud by se nejednalo o činnost bezprostředně ohrožující životy či schopnou způsobit vážnou újmu na zdraví.
Česko
Utopenci v biolihu
Ondřej Kundra, Jaroslav Spurný
Když se předloni začali detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zabývat dvojnásobnou mafiánskou vraždou, stěží by je napadlo, že je její rozplétání dovede až k největší korupční bombě posledních let.
Detektiv Šošovička jednal fér
Jaroslav Spurný
Případ korupce Jiřího Čunka nabral zase nový obrat.
Co nás zajímá
Benjamin Bebee
Před invazí do Iráku v roce 2003 bylo sedmdesát procent amerických voličů obou politických stran proti zahájení války, aniž by byla přijata druhá rezoluce Rady bezpečnosti, která by jasně požadovala zásah.
Kuchtové tvrdý pád
Silvie Lauder
Koaliční vláda přišla po Heleně Třeštíkové o svého druhého člena, respektive členku Danu Kuchtovou.
Ďábel už patří na sever
Tomáš Pavlíček
Toho zimního rána roku 2004 se šéf švédské Královské knihovny Gunnar Sahlin probudil s neodbytným pocitem, že něco není v pořádku. Předešlého dne povečeřel se svým českým kolegou Vlastimilem Ježkem a v dobré náladě mu odkýval, že do Prahy půjčí jednu z největších perel své knihovny, Ďáblovu bibli.
Velká událost v policii
Ondřej Kundra, Jaroslav Spurný
Pro zákonodárce je „zkorumpovaná a nedůvěryhodná“, podle nejvyšší státní zástupkyně „šikanuje lidi“. Česká policie prostě dnes není dobrou značkou. Teď se to ale má změnit.
Na pozvání
Komentáře
Pomýlené útoky na centrální banku
The Economist
Centrální bankéři po celém světě neměli v posledních pár týdnech dobré spaní.
Jak pomoci Barmě
Marek Švehla
Junta v Barmě se nemíní vzdát a rozhodla se jít přes mrtvoly.
Ivan Reformátor
Jaroslav Spurný
Ministr vnitra Ivan Langer má na papíře slibnou reformu policie a my dnes s napětím čekáme, jak jeho plán dopadne.
Nemoc českých premiérů
Erik Tabery
Záhadná nemoc v Česku decimuje jednoho premiéra za druhým.
Minulý týden
Připravujeme
Respekt
Co připravujeme
Minulý týden
Ivan Lamper
Noviny přinesly zprávu, že navzdory policejním nájezdům se ke vzpouře buddhistických mnichů proti krutému totalitnímu režimu v Barmě přidala i dosud zastrašená veřejnost. Dva a půl tisíce lidí se projelo na kolech po pražské magistrále v rámci Dne bez aut. Na svou funkci rezignovala ministryně školství Dana Kuchtová.
Jeden den v životě
Stereotypy
Petra Hůlová
Kade Twix je básník z kmene oklahomských Čerokíů. Na svůj původ je hrdý, ale ta očekávání ho trochu štvou.
Pondělí na přijímačkách
Zdenka Kotalová
Každé ráno je závod s časem. Autobus, metro, mateřská školka, pusu v šatně. Znovu do metra. Ten, kdo říká, že u nás lidi nečtou, určitě nejezdí ve všední den ráno v Praze podzemkou. Tady čtou přece všichni!
Blogy
Eseje
Trendy
S Džejárem a s designérem
Karolína Vránková
Design je nadužívané a trochu snobské slovo. Ale nemusí to být jen vodovodní kohoutek od Philippa Starcka za desetitisíce.
Ekonomika a štěstí pro ZŠ
Karolína Vránková
Začala platit reforma, všechny základní školy začaly letos učit podle vlastního „školního vzdělávacího programu“. A při jeho tvorbě daly často průchod fantazii.
Civilizace
Marxismus – dogma, nebo inspirace?
Jiří Suk
V podnětné knize Paměť a dějiny (1986; česky 2007) naznačil francouzský historik Jacques Le Goff nepostradatelnost marxismu pro kladení zásadních historických otázek.
Uprchlíci ve vlastní zemi
Jan Němeček
Před 69 lety, 29. září 1938, se sešli německý kancléř Adolf Hitler, italský vůdce Benito Mussolini, francouzský premiér Édouard Daladier a britský ministerský předseda Neville Chamberlain k jednání o vyřešení „československé krize“.
Dusno v Americe
Martin Uhlíř
Vědecko-fantastická pohádka. Totální hloupost. Těmito slovy reagovali v roce 1975 představitelé chemického koncernu DuPont na sílící obavy vědců z freonů a dalších látek, které by mohly poškozovat ozonovou vrstvu v ovzduší a uvolňovat tak nebezpečnému ultrafialovému záření ze Slunce cestu k zemskému povrchu.
Kultura
Rozplynout se v Solaris
Jan Gregor
Tři desítky let od premiéry filmu Andreje Tarkovského Solaris (1972) se do adaptace proslulého románu polského spisovatele Stanislawa Lema pustil americký režisér Steven Soderbergh.
Výstavy
Jan H. Vitvar
Zajímavé výstavy
Nové nahrávky
Pavel Klusák
Hudební novinky
Kurážnej chlap je chlouba světa
Terezie Pokorná
Hrdina západu Johna Millingtona Syngea (1871–1909) patří k nejpodivuhodnějším hrám, které kdy byly napsány.
Kolébku mou i hrob můj
Pavel Klusák
Je rok před pádem berlínské zdi. V socialistickém Německu koncertuje anglické trio Automatic Dlamini.
Jsem Old Shatterhand, tvůj velký bílý bratr
Tereza Brdečková
Filmový i knižní rudý džentlmen Vinnetou a jeho bílý bratr Old Shatterhand zosobňují už nejméně pěti generacím životní vzor, touhu po dálkách a kontrast k nudě všedního dne.
DRM zvoní hrana
David Antoš
Dny často proklínané ochrany digitálních děl se chýlí ke konci.
Graffiti, základ života
Jan Gregor
Zapomeňte na Sněženky a machry (1982)! Chápavá Veronika Freimanová v roli profesorky Hanky by už dávno dala ve škole výpověď a Viki Cabadaj by se při popisu grázlovin současných teenagerů jen červenal.
Co se nedá napsat na klávesnici
Jan H. Vitvar
Nakladatelství Svět je v dobrém smyslu slova staromilský podnik, ve kterém se Stanislav Doležal snaží pečovat o duchovní, v jeho pojetí až mystický odkaz fotografa Františka Drtikola.
Politika obalená vrstvou tuku
Vladimír Karfík
Někdejší šéfredaktor zpravodajství televize Nova Jan Vávra napsal klíčový, rozuměj zakódovaný, politický román z období posledních dvou dekád.
Novinky
Respekt
Knižní novinky
Rozvod ve stínu padajících věží
Hana Ulmanová
Nejnovější román Kena Kalfuse (1954) označila ve své recenzi renomovaná kritička Laura Millerová za doposud patrně nejlepší román o 11. září.
Co se čte v Respektu
Ondřej Nezbeda
Román Trans-Atlantik, který Witold Gombrowicz napsal za své emigrace v Argentině, není tak promyšleným příběhem, jakým je jeho Kosmos.