2007/47
Editorial
Měl by být zpřísněn zákon o shromažďování?
Respekt
Anketa ke zpřísnění zákona o shromažďování.
Příštích 7 dní
Respekt
Události příštího týdne
Proč lidé vstupují do stran?
Respekt
Průzkum
Editorial
Erik Tabery
V Česku funguje zajímavá instituce: stát do ní lije miliardy, aby vychovávala kriminálníky. Je to dokonce tak propracovaný systém, že když není dostatek dětí na převýchovu, tak je prostě odeberou chudým rodičům.
Komentáře
Plnoletí Češi
Erik Tabery
Takováto výročí jsou důležitá především pro to, aby se společnost zamyslela nad tím, co se podařilo naplnit z původních ideálů. Teď je bilance ještě zásadnější, protože vstupujeme do zralého věku, kde už platí větší nároky i odpovědnost
Užitečné násilí
Marek Švehla
Televize Nova má problémy kvůli tomu, že v hlavních zprávách odvysílala příliš brutální záběry násilí.
Havel se směje Havlovi
Petr Fischer
Václav Havel se vrátil mezi dramatiky.
Stres z rozšíření
The Economist
Minulý týden přinesl události, jež otřásly dokonce i Bruselem, který je na to, že si rétorika a realita žijí každá svým vlastním životem, zvyklý.
Blogy
Na pozvání
Kandidáti na inzerát?
Luboš Dobrovský
Poté co navštívil parlamentní kluby komunistů a lidovců, představil se profesor Jan Švejnar jako prezidentský kandidát i televizním divákům.
Po osmnácti letech
Nad cestou, kterou jsme za těch osmnáct let urazili, a nad výsledkem, jehož jsme se dobrali, má podle našich výzkumů polovina lidí smíšené pocity, čtvrtina vyslovuje uspokojení, čtvrtina je naopak nespokojena.
Minulý týden
Jeden den v životě
Exil
Petr Kratochvíl
Ze zkušenosti emigrantů víme, že vrátit se z mnohaletého exilu je stejně obtížné jako emigrovat.
Ve sluneční škole
Jan Tillinger
Nad zasněženými kopci, na které koukám přes rohové okno přímo ze spacáku, začalo svítat. Je půl šesté ráno. Zvednu se z karimatky uložené na nerovné hliněné podlaze.
Česko
Nejisté časy MHD
Adam Šůra
Od ledna podraží v Česku jízdné městské hromadné dopravy. Kromě mediálně propírané Prahy si lidé za jízdenky připlatí v deseti velkých městech od Plzně až po Ostravu.
Měsíc extremistů
Jan Brabec
Na rozdíl od levicových extremistů – komunistů – má totiž hnutí nových nacistů v sobě energii a dynamiku, jeho protagonisty jsou mladí lidé. Máme-li vzít neonacistickou hrozbu vážně, měli bychom o jejích nositelích něco vědět.
Jak přečíst Čecha
Anneke Hudalla
Jeden z mých nejoblíbenějších koníčků je pátrání po zmařených životních šancích.
Kam bychom ty děti dali?
Vladimír Ševela
Nad tou kombinací zůstává rozum stát: polovina dětí vycházejících z dětských domovů a pasťáků končí v kriminále.
Eseje
Rasa a inteligence
Peter Singer
Peter Singer (1946) je profesorem bioetiky na Princetonské univerzitě a profesorem-laureátem na univerzitě v Melbourne. Napsal mimo jiné knihy How Are We to Live? (Jak máme žít?) a Writings on an Ethical Life (Statě o etickém životě).
Touha po důstojnosti
Martin Kohan
Martin Kohan (1967) je argentinský spisovatel. Přednáší literaturu, je autorem pěti románů, dvou povídkových sbírek a dvou velkých esejí (jedna o Evě Perónové a druhá o Walteru Benjaminovi). Žije v Buenos Aires.
Trendy
Chemická zbraň zubní pasta
Karolína Vránková
Za pět eur plus poštovné lze po internetu objednat jubilejní zubní pastu Chlorodent. Chemická továrna Dental-kosmetik z Drážďan takto připomíná století velkého německého vynálezu.
Architektura super hyper
Karolína Vránková
Politiku města Litomyšle vůči obchodním řetězcům lze shrnout do jedné věty: „Přicházejí sem jako hosté, takže se podle toho musejí chovat,“ říká Antonín Dokoupil, vedoucí oddělení rozvoje na městském úřadě.
Civilizace
Dávné zvonění
Hana Librová
V roce 1947 vydal architekt Ladislav Žák Obytnou krajinu. Připravoval ji od třicátých let, v době, která se nám jeví jako ekologická idyla.
Genetické jablko poznání
Ondřej Dvořák
Pokrok vědy, jehož jsme v posledních letech svědky, umožňuje přečíst genetickou informaci konkrétních lidí. Získáme tak údaje nejen o dědičných dispozicích člověka, z jehož organismu vzorek DNA pochází, ale nepřímo i jeho pokrevních příbuzných.
Přívětivé Tokio
David Mervart
Japonská velkoměsta mají nepochybně své bezprizorné, ztroskotané a asociální existence, ale až dosud se v nich nevytvořily deklasované chudinské čtvrti.
Prvních 15 minut
Kultura
Posedlost v barvách Technicoloru
Jan Gregor
Film zkušeného hollywoodského praktika Johna M. Stahla Smrtelný hřích (1945) je i po více než šedesáti letech od svého vzniku slastným diváckým zážitkem.
Výtvarné umění
Jan H. Vitvar
Zajímavé výstavy
Hudba
Pavel Klusák
Hudební novinky
Umím dělat filmy. Chcete mě?
Tereza Brdečková
Těch tisíc lidí nezaplňovalo o minulém víkendu pražskou Archu jen kvůli spolužákům z FAMU. Famufest je sledovanou událostí, kde jde o názor: na radar v Brdech, na olympiádu v Praze, porno, ghetta, Temelín. Školní filmy začali brát vážně i distributoři.
Kouzla s obyčejnou překližkou
Jan H. Vitvar
I ona své jméno málem přeslechla. „Vybrali jsme si Evu Koťátkovou,“ pronesla předsedkyně Společnosti Jindřicha Chalupeckého Charlotta Kotíková tak tichým monotónním hlasem, že se sálem pražského Roxy neslo rozpačité: „Říkala Koťátkovou?“
Stávkou vpřed
Adam Javůrek
Přes dvanáct tisíc scenáristů vypnulo své počítače a z amerických televizí naráz zmizela řada populárních talk-show a telenovel nebo je nahradily reprízy.
Pád vizionáře s bezedným měšcem
Jan Gregor
Zástupci filmových klubů již nechtějí nic mít s dlouholetým propagátorem nekomerční kinematografie Jiřím Králíkem. Na sklonku října ho Rada Asociace českých filmových klubů definitivně odvolala ze svého vedení.
Obcházení Odcházení
Jan Němec
Talmud přirovnává nevyložený sen k neotevřenému dopisu. Soudný recenzent musí novou hru Václava Havla Odcházení, jež vychází jako příloha tohoto čísla Respektu, přirovnat k oběma zároveň: bez interpretace režiséra se podobá nevyloženému snu, bez konkrétního diváka je dosud dopisem bez adresáta.
Pod nadvládou kojícího prsu
Jan Gregor
Západní civilizace prochází jistým druhem kolektivní neurózy a média ji uzavírají do klece infantilního ustrnutí. Alespoň to tvrdí mediální teoretik Jan Stern (1977) ve své druhé knize esejů Totem, incest a odkouzlení buržoazie.
Neobjevené souvislosti příběhu
David Hertl
Ivan Margolius (1947), syn komunistického prominenta popraveného v roce 1952 v procesu se Slánským, vydal vloni v Británii poutavou knížku o hledání vlastní minulosti.
Co se čte v Respektu
Karolína Vránková
Od doby, kdy jsem po maturitě žila v Nizozemsku, mě nepřestává zajímat jedna věc. Proč se tamní sympatičtí, rozumní, bohatí a trochu nudní obyvatelé v literární představivosti tak rádi zaobírají zvrácenostmi?
Novinky
Respekt
Knižní novinky.
Veřejná pitva Edvarda Muncha
Jan H. Vitvar
Zdánlivě na tom není nic těžkého. Když už výtvarník ke svému životu i dílu přistoupí jako k horské dráze s velmi chatrnými bezpečnostními prvky, nemělo by pro kunsthistorika být těžké jízdu v umělcově monografii zachytit a na prudkých horizontech a ostrých zatáčkách doložit zlomy v jeho díle.