2007/48
Editorial
Editorial
Erik Tabery
Uvnitř sociální demokracie se dějí překvapivé věci. V Moravskoslezském kraji uzavřeli spojenectví dlouhodobí rivalové Jaroslav Palas a Lubomír Zaorálek.
Jak jste spokojeni s politickou situací?
Respekt
Průzkum veřejného mínění
V čem jsou důležité parlamentní volby v Rusku?
Respekt
Anketa o parlamentních volbách v Rusku
Příštích 7 dní
Respekt
Události příštího týdne
Blogy
Česko
Martinova volba
Tomáš Sachr
Smrt, nebo život se znetvořenou tváří – rozhodnutí, před které život postavil Petra a Martinu Bielikovy, si většina lidí nechce ani představit.
Sexy uklízečka vychází z módy
Anneke Hudalla
To malé auto prozradilo víc, než by leckomu bylo milé.
Zahřej mi mozek
Vladimír Ševela
Je to vynález, který vám přivede celý svět třeba až do postele. Bezdrátové připojení k internetu čili wifi vyvolalo rychle celoplanetární nadšení, ale nic netrvá věčně.
Palas se vrací
Ondřej Kundra
Jiného „Mrázkova muže“ – Miroslava Šloufa – chce přitom šéf ČSSD vyhodit ze strany. Náruč pro jednoho a vyhnání pro druhého jsou opačnými cedulemi na pomyslné křižovatce. Kudy chce ČSSD jít?
Na pozvání
Česko – ostrovní království
Zapínáme mlhovky a zpomalujeme – zhruba tak zní poselství našich zastupitelů, co se týče pokračování integrace naší ekonomiky se zahraničím.
Sousedi jsou důležitější
Od roku 1989 se změnilo téměř všechno, včetně toho, že Spojené státy, dříve nepřítel, jsou dnes spojencem.
Komentáře
Zahraniční politika EU selhává
Desátého prosince skončí jednání mezi Srbskem a kosovskými Albánci o budoucnosti Kosova a všichni tuší, že nepřinesou řešení.
Čunkův návrat
Jaroslav Spurný
Případ údajné korupce Jiřího Čunka skončil.
Rusko a Západ
The Economist
Prezident Vladimir Putin přirovnal Ameriku k Hitlerově třetí říši a protiraketovou obranu pro Evropu ke kubánské raketové krizi z roku 1962.
Premiér a jeho doba
Marek Švehla
Premiér létá vládním letadlem za zábavou a pak nechává zamykat novináře na letišti, aby mu nemohli klást nepříjemné otázky. Šéf opozice brázdí silnice víc než dvojnásobnou rychlostí, než dovoluje zákon. Druhý muž vládní strany využívá levné bydlení ve vile podnikatele s realitami ve městě, kde je primátorem.
Svět
Tajemství kouzelníka Putina
Alexandre Gajdamacký
Anatolij Čubajs byl v Rusku mocným mužem. Za vlády prezidenta Jelcina se stal prvním místopředsedou vlády a z tohoto postu řídil ekonomiku Ruska včetně privatizace.
Naděje jménem Annapolis
Radek Palata
Izraelský prezident se schází s prezidentem palestinské samosprávy na půdě tureckého parlamentu a společně si notují o nutnosti nepropásnout šanci.
Když Jeho Výsost velí sklapnout
Markéta Pilátová
Všechno se seběhlo na nedávném sedmnáctém summitu 22 iberoamerických zemí v Santiagu de Chile. Jednáním byl přítomen i španělský král
Příští nejbohatší Indové
Michaela Kreuterová
Není to tak dávno, co se Evropa dívala na Indii jako na exotickou zemi, která vyváží koření a odkud vysokoškoláci utíkají za prací do USA. To už ale dávno neplatí.
Minulý týden
Jeden den v životě
Svět podle babičky
Petra Hůlová
Kdo si myslí, že důchodci jsou olysalé mátohy, které celý den jen přepínají kanály a k obědu si přihřívají bůček, nejen že nezná naši babičku, ale zřejmě ani staré lidi jejího kalibru.
Papírová středa
Marcela Davidová
Spolu s manželem jsem začala v roce 1998 podnikat, pro mnohé možná dost zvláštně. Pustili jsme se totiž do výroby ručního papíru.
Eseje
Šťastné malé země?
Ian Buruma
Ian Buruma (1951) je spisovatel, žije v New Yorku a přednáší na Bard College. Znají ho i čeští čtenáři z knihy Západ očima nepřátel (2005, spolu s Avishaiem Margalitem), na Slovensku vyšel v překladu jeho Zrod moderního Japonska.
Na experimenty není čas
Jana Hybášková (1965) je politička a uznávaná odbornice na problematiku terorismu a evropské bezpečnosti. Je bývalou velvyslankyní ČR v Kuvajtu a Kataru.
Trendy
Omítka v marockém rytmu
Karolína Vránková
V Maroku prý na stavbách vládne pohoda. „Ráno jsem přišel tak na devátou, pak jsem čekal tak půl hodinky, až přijde někdo, kdo má klíče,“ vzpomíná umělecký designér a kovář Samuel Moucha na měsíc strávený mezi marockými zedníky.
Děti: nemám, nechci, nemůžu
Karolína Vránková
Ještě v roce 1921 byla asi třetina žen neprovdaná a zhruba každé osmé až desáté manželství zůstalo bez potomků. Po druhé světové válce se to změnilo.
Civilizace
Oslabení památkáři
Václav Cílek
Ochránci přírody a památkáři logicky patří k sobě, ale ve skutečnosti jsou u nás vnímáni jako nesouměřitelné skupiny lidí.
Věda v zapomnění
Pavel Jungwirth
Letos uplyne 120 let od chvíle, kdy pražský Němec Franz Hofmeister provedl na německé části tehdejší Karlo-Ferdinandovy univerzity převratné vědecké experimenty.
I chudí mohou žít zdravě
Martin Uhlíř
Dr. Greg Martin ze Světového fondu pro výzkum rakoviny o souvislostech mezi životním stylem, obezitou a zhoubnými onemocněními.
Češi a obezita
Martin Uhlíř
Ulice, obchody, školy či parky ve Spojených státech jsou plné obézních lidí. Statistiky to říkají jasně: počet obyvatel USA, kteří trpí obezitou či alespoň nadváhou, se blíží 70 procentům.
Kultura
Truchliví zajatci rozkoše
Jan Gregor
Jean-Luc Godard označil film Radovánky (1952) za nejlepší francouzský film od konce druhé světové války. To je hodně velká poklona, ale poklony a režisér Max Ophüls šli vždy ruku v ruce.
Výtvarné umění
Jan H. Vitvar
Zajímavé výstavy
Hudba
Pavel Klusák
Hudební novinky
Do Prahy znovu a jinak
Karolína Vránková
Příští týden vydá nakladatelství Zlatý řez průvodce Prahou. Ukáže novou tvář hlavního města, která vznikala během posledních patnácti let.
Čekání na šanci
Jiří Štefek
Kapely, které takhle objíždí volné koncerty, jsou před vystoupením i po něm lidově řečeno „na nule“: za hraní sice nic nedostanou, ale na druhou stranu si neplatí zvukaře, propagaci ani další náklady, které se běžně počítají v řádu mnoha tisíc korun.
Konec digitálního masochismu
David Antoš
Technologickým nadšencům to může připadat neuvěřitelné: média starého světa mají stále přednosti, které jejich digitální alternativy neumějí nahradit.
Jak překonat strach
Jan H. Vitvar
Rodiče jeho dopisům nejdřív nechtěli věřit. Z dánské perspektivy se jim popisované drsné scény ze života amerických ghett a slumů jevily hodně nereálně. Takhle že vypadá Amerika? Spojené státy, zem nadějí a splněných přání, jejich syn popisoval jako rasistický stát plný násilí a bídy.
Dospívání mezi Íránem a Evropou
Jan Gregor
„Hlídám si své šílenství v únosných mezích, střídavě pobývám na obou březích.“ Úryvkem z textu J. H. Krchovského by se dala parafrázovat exulantská životní zkušenost Marjane Satrapiové (1969).
Novinky
Respekt
Knižní novinky
Opouštíte vesmír, na shledanou
Jaroslav Formánek
Až na konec vesmíru mířily odnepaměti lidské sny, představy i seriózní úvahy. Díky záhadným schopnostem, kterými jsou fantazie a zvídavost, později obohaceným o vědecké poznatky a technologické objevy, se člověk už dávno před vysláním prvních kosmických sond myšlenkami dokázal pohybovat v astrálním prostoru, vzdálen miliony světelných let od rodné planety.
Mitchellova skrytá hravost
Ladislav Nagy
Po několika stránkách románu by čtenář neznalý předchozích knih Davida Mitchella (1969) mohl snadno nabýt dojmu, že se jedná o autorovu prvotinu a že tu Mitchell jako mnozí před ním prostě jen využívá své zkušenosti z doby dospívání.
Neúprosná pravda války
Ján Štrasser
Vasilij Semjonovič Grossman (1905–1964) střízlivěl z iluzí o sovětském stalinismu postupně, ale vytrvale. A natrvalo.