2008/28
Editorial
Editorial
Martin M. Šimečka
V roce 1920 napsal Karel Čapek román R.U.R. a světové jazyky od něj převzaly slovo robot. V roce 1957 napsal Isaac Asimov první ze slavné série románů, v nichž vystupuje robot Daneel Olivaw a jeho lidský přítel, detektiv Eliáš Baley, kteří kromě jiného prověřují, zda jsou tři zákony robotiky opravdu tak dokonalé.
Průzkum
Respekt
Průzkum: Francie a Evropská unie
Anketa: Mají se rozšířit některá „lidská“ práva i na lidoopy?(Práva přiznal lidoopům Nový Zéland a španělský parlament)
Ondřej Nezbeda
Právo má smysl, jen pokud je vymahatelné, a tak bychom se časem dočkali zákonných zástupců lidoopů, a třeba i nové právně primatologické specializace, možná i početnější než její potenciální klienti.
Příštích 7 dní
Respekt
V pondělí 7. července se sejdou světoví lídři na třídenním summitu G 8 v japonském Toyaku, kde mají debatovat o světové ekonomice, ekologii a změnách klimatu, vývoji v Africe a jiných naléhavých problémech. Státy G 8 byly zároveň kritizovány za nedodržování Kjótského protokolu.
Minulý týden
Minulý týden
Ivan Lamper
Začaly prázdniny. Cena barelu ropy překročila 140 dolarů. V médiích se začalo spekulovat, kdy udeří Izrael na atomově zbrojící Írán. Mistrovství Evropy ve fotbale 2008 vyhráli Španělé. V Brně se konal tuzemský historicky první veřejný pochod gayů a leseb Queer parade.
Připravujeme
Respekt
Co připravujeme do dalších čísel
Jeden den v životě
Anča od maminky
Markéta Pilátová
Anču Pavlovi poslala maminka. Z nebe. Alespoň to Pavel tvrdí. Před padesáti lety maminku neposlechl a oženil se s dcerou italských imigrantů. On sám je z rodiny, která se přistěhovala do Argentiny z Moravy, ve třicátých letech.
962 otázek
Respekt
Vstávám v devět, už totiž vím, že u studia je nejdůležitější pořádně se vyspat. Studuji šestým rokem všeobecné lékařství a za týden mám další část státní rigorózní zkoušky, tentokrát z pediatrie.
Eseje
Fotbalový nacionalismus
Ian Buruma
Zesnulý Arthur Koestler, který se narodil v Budapešti, žil v mnoha zemích a psal v několika jazycích, kdysi řekl, že existuje jednak nacionalismus, a jednak fotbalový nacionalismus. Emoce, které vyvolává ten druhý, jsou mnohem silnější. Sám Koestler, loajální britský občan, zůstal po celý život maďarským fotbalovým vlastencem.
Rodí se nová inkvizice
Pascal Bruckner
V září 2001 se v jihoafrickém městě Durbanu konala konference OSN proti rasismu, jejímž cílem bylo prohlásit otrokářství a kolonialismus za zločin. Organizátoři chtěli, aby lidstvo pohlédlo svým dějinám do tváře.
Trendy
Jídlo ve tmě
Karolína Vránková
Dívka Rachel si prohlíží stopy omáčky na svém tričku. Jedině podle nich může zjistit, jak vypadalo to, co měla právě k večeři. Jedla totiž v restauraci Unsichtbar v centru Berlína, kde se stoluje v naprosté tmě. Je to zajímavý zážitek. A nabízí se už prakticky ve všech evropských metropolích včetně Prahy.
Deštník a kohoutek nově
Karolína Vránková
Sofistikované tvarování už se netýká jen věcí pro volný čas nebo pro domácnost, které se vždycky posuzovaly s jistou dávkou snobství. Také produkty, vnímané dřív jako čistě užitkové, musejí dnes vypadat dobře.
Civilizace
Ochlazení, které nepřišlo
Václav Cílek
Odborníci docela nedávno hrozili dobou ledovou, a když jim to nevyšlo, pro změnu straší globálním oteplováním. Proč bychom jim tedy měli věřit?
Tunel v Jeruzalémě
Pavel Jungwirth
Když jsem v polovině 90. let studoval na Hebrejské univerzitě, jen pár zasvěcenců vědělo, jak se dostat k jedné z nejzajímavějších historických památek Jeruzaléma, k Chizkijášově tunelu.
Vzácní a na umření
Petr Třešňák
Být „vzácným“ pacientem znamená pořádnou smůlu. Většina neobvyklých onemocnění je nevyléčitelná, degenerativní a smrtelná. Nemocní často procházejí mnohaletým, vyčerpávajícím kolotočem hledání správné diagnózy a vleklou nejistotou, co bude dál.
Kultura
Alois Nebel: Vary
Jaromír 99, Jaroslav Rudiš
Komiks Alois Nebel
Flákači v Kristových letech
Jan Gregor
Co udělat se životem, když vám je lehce přes třicet a už přes deset let zabíjíte čas podřadnou prací na nudném předměstí v New Jersey? Takové otázky řeší – tedy jen tak mimochodem mezi spoustou dialogů o oblíbených filmech a sexuálních praktikách – dva nejlepší kamarádi Randal (Jeff Anderson) a Dante (Brian O’Halloran).
Výtvarné umění
Jan H. Vitvar
Zajímavé výstavy
Hudba
Pavel Klusák
Hudební novinky
Samozvanci zase nadělovali
Jaroslav Formánek
Cena Andreje „Nikolaje“ Stankoviče dokazuje, že i v dnešním pokleslém českém filmovém prostředí lze ještě najít chuť i prostředky na nevšední a pozoruhodná díla.
Woodstock na kolonádě
Jan Gregor
Karlovarský festival není jen o hvězdných hostech a slavnostních galapremiérách. Byť na ty se pozornost médií logicky soustředí vždycky nejvíc.
Svíčková & kultura popová
Pavel Klusák
Vizuálně se může Čoko voko zdát jako surreálně nadsazené retro. Ale znějí úplně jinak: jako vyvážená chuť říci něco až intimně samy za sebe a nechat se při tom svádět k fikčním odbočkám směrovkami jazyka a rýmů. Čoko voko nejsou parodie, jsou skutečný hip hop.
Stáří na tvrdo
Ladislav Nagy
Pokud v knize Osm minut o něco jde, pak je to smrt. Konec, který se rýsuje na horizontu, zatím nepřichází, ale vyplňuje přítomnost řadou věcí, které tak rádi přenecháváme na starost domům s pečovatelskou službou. Je to popis soužití dvou lidí, kteří spolu zestárli do stavu naprosté osamělosti.
Rozpory, patos, vášeň
Magdaléna Platzová
Dnes nejvíce překládaného a nejuznávanějšího srbského moderního básníka dosud čeští čtenáři znali jen ze dvou sbírek, které mu u nás vyšly již v polovině šedesátých a na počátku sedmdesátých let. Nyní vydaný svazek Vlčí stín je průřezem jeho tvorbou od roku 1943 až po rok 1984.
Novinky
Respekt
Knižní novinky
Ať žije Stalin!
Jan H. Vitvar
Fotografie Jevgenije Chaldeje i Alexandra Rodčenka jsou fascinující, oba měli vizuální talent, jaký se jen tak nevidí. Stejně má ale člověk při odchodu z jejich berlínských retrospektiv zvláštní pocit.
Nové slovo: totalita
Marie Langerová
Čapek se ve své publicistice ukazuje jako citlivý seizmograf doby. A to přesto, že noviny bral jen jako zaměstnání, které mu dává „možnost života“.
Svět
Ztraceni v Číně
Tomáš Vlach
Obyvatelé Kašgaru, starobylého města v podhůří Pamíru, zažili svérázný průvod s olympijskou pochodní. Ještě dlouho předtím, než sem olympijský symbol dorazil, vyvezla policie za hranice města všechny obyvatele, kteří tu podle jejího názoru pobývali ilegálně.
Vítězný barackobankomat
Jiří Sobota
Barack Obama zase nejlépe ze všech kandidátů propojil kampaň a především pravidla jejího financování s dobou internetových sociálních sítí.
Všichni do Francie
Jaroslav Formánek
Na náměstí Place des Vosges sedí na kufru starý muž a vyčerpaným pohledem sjíždí park se sochou Ludvíka XIII., sevřený podloubími červenobílých kamenných domů ze 17. století. Romantické zákoutí Paříže ho očividně nezajímá. V jeho okolí totiž panuje podivná atmosféra. Stovky lidí se zarputilými výrazy v obličejích mlčky mašírují po chodnících, proplétají se mezi znehybnělými kolonami aut.
Komentáře
Přeběhlý rozum
Erik Tabery
Jiří Wolf oznámil veřejnosti, že Jiří Paroubek je vyděrač. Kritici praktik šéfa socialistů, ke kterým patří i tento list, by měli zaplesat: Vždyť jsme vám to vždycky říkali. Jenže každá kritika má stát na pevných nohou, tedy argumentech, ale v tomto případě jsou až příliš vratké.
Je později, než si myslíte
The Economist
Uvážíme-li současné vysoké ceny ropy a skutečnost, že Irák konečně dělá první pokroky na cestě ke stabilitě, je zpráva o možném prudkém zhoršení situace na Blízkém východě tím posledním, co by svět chtěl slyšet. Bohužel není vyloučeno, že to přesto uslyší.
Iluze o bezproblémovém světě
Jan Macháček
Akciovým trhům se dnes všude – takže pochopitelně i v Česku – zrovna nedaří. Pražská burza má za sebou „nejhorší pololetí za posledních třináct let“ a Wall Street hlásí „nejhorší půlrok od roku 1970“.
Řež, a neměř více
Marek Švehla
Jisté podezření mohl mít člověk už delší čas, po minulé parlamentní schůzi jde ovšem o skálopevnou jistotu. Za tristní poměry na zdejších silnicích nemůže primárně nedostatek policistů, chabá řídící práce jejich velitelů či malé vybavení silničních hlídek, jak se pořád omílá.
Blogy
Blogy
Respekt
Už dlouho jsem se tolik nenasmál, jako když jsem četl reakce pobavených či spíše nevěřícně hlavou kroutících diskutérů nad poslední eskapádou českého fotbalového bafuňářského dua Mokrý – Košťál.
Diskuse s prezidentem Agrární komory České republiky Janem Velebou:
Respekt
Jak vidíte vývoj produkce surovin na výrobu potravin po vstupu dalších zemí do EU?
Ekonomika
Vodu už nesleduji
Marek Švehla
Ty zprávy před časem aspoň trochu vystrašily celý svět: chudí na Filipínách a v Bangladéši se začínají bouřit proti vysokým cenám rýže. Experti OSN k tomu dodali varování, že lidí trpících nedostatkem výživy letos výrazně přibude.
Slovenský zločin za 30
Luděk Niedermayer, Martin M. Šimečka
Asi se nedozvíme, jak bolestivé bude pro zastánce eurozóny – jakožto klubu „těch nejlepších“ – akceptovat u svého stolu od 1. ledna 2009 zástupce Slovenska, které patří v Evropě k těm chudším zemím a v mnoha oblastech specifickým.
Na pozvání
Odkaz prezidenta Bushe
Igor Lukeš
Během studené války komunisté prachsprostě lhali. Museli lhát, aby zatajili vražednost a faleš svého systému. Západ lhal taky, ale byl tu rozdíl. Lhaní Sovětského svazu tajilo jeho slabiny, lhaní Západu zakrývalo na demokracii to nejlepší.
Co o nás řeknou po smrti
Pavel Kosatík
Toto není opožděný nekrolog za spisovatelku Sašu Berkovou, která zemřela v polovině června. Je to text o tom, že když člověk (jako pisatel tohoto textu), který byl na cestách, dostane po návratu do ruky všechny nekrology najednou, zobrazí se mu smrt člověka, kterého měl rád, poněkud jinak.
Česko
Díky, raději budu ministrem
Silvie Lauder
Chod státu se kvůli tomu nezadrhává a v běžném životě si toho člověk nevšimne. Už sedm měsíců se tu marně hledá někdo ochotný a schopný vést evropský výbor ve zdejším parlamentu. Pro zemi, která má zanedlouho řídit celou Evropskou unii, je to pozoruhodný jev.
Chceme se stát eurolopatou?
Benjamin Bebee
Mnozí z vás si nejspíš všimli nejnovější kampaně portálu www.ceskahlava.cz, na níž je vyobrazen Slovan s lopatami místo rukou a s vyhaslýma očima.
Děti na „entou“
Tomáš Brolík
Z pohledu zastánců tradiční rodiny je logika jasná: zákon komplikuje umělé oplodnění jak lesbickým párům, tak ženám bez partnera.
Největší očista začíná
Tomáš Sachr
Opuštěné areály okupačních vojsk jsou jen částí ekologických škod zděděných z éry před listopadem ’89. Většinu z toho balíku tvoří jezera jedovaté podzemní vody a nekontrolované skládky nejrůznějších chemikálií v areálech strojíren, chemiček a dalších průmyslových provozů.