2008/29
Editorial
Anketa: Proč Češi stále pociťují k feminismu nedůvěru?
Respekt
Otázka je myslím poněkud zavádějící. Z našich šetření mj. vyplývá, že česká veřejnost vnímá role mužů a žen v privátní i veřejné sféře více „feminističtěji“ než před deseti lety.
Editorial
Martin M. Šimečka
Hrdinou jedné povídky Arthura Clarka je počítač, který zná odpověď na každou otázku. Lidé mu kladou ty nejnemožnější, ale pravdy o své podstatě se stále nemůžou dopátrat.
Příštích 7 dní
Respekt
Události příštího týdne
Průzkum
Respekt
Průzkum: Občané ČR a předsednictví EU
Blogy
Blogy
Respekt
Půjdete-li si koupit alkohol do jednoho z „liquor stores“ v new-yorském Harlemu, bude s největší pravděpodobností vypadat jako ten nejblíže našemu bydlišti: zboží i personál budou kompletně izolovány od zákazníků stěnami z neprůstřelného skla.
Diskuse s náměstkem ministra zdravotnictví Pavlem Hroboněm
Respekt
Zdravotní pojišťovny mají mít oproti běžné akciovce řadu dalších povinností – například nutnost získat licenci, podrobit se dohledu, vyplatit 85 % dosaženého zisku pojištěncům.
Komentáře
S radarem jde všechno líp
Jaroslav Spurný
Smlouva o stavbě amerického radaru v Brdech je podepsána. Příznivci stavby jsou spokojeni, podle nich tím Česko udělalo malý, ale důležitý krok k definitivnímu a rovnoprávnému zařazení do svobodného demokratického světa. Odpůrci varují před dalším kolem zbrojení, bezpečnostními riziky hrozícími republice od teroristů anebo před zdravotními a ekologickými škodami, které může obří radar způsobit.
Olze navzdory
Marek Švehla
Není úplně zvykem děkovat politikům za to, že něco neudělali. Přesto v případě šéfa Strany zelených Martina Bursíka udělejme výjimku. Bursík totiž zaslouží alespoň malý kompliment za to, že před rokem i přes nátlak značné části své partaje nejmenoval na post ministryně školství Olgu Zubovou.
Výročí podvodu
Jan Macháček
Její důsledky jsou viditelné dodnes, stejně jako někteří její protagonisté. Dohoda o dělení moci mezi vládní ČSSD a opoziční ODS, podepsaná 9. července 1998, nadlouho ovlivnila českou politiku i ekonomiku.
Kultura
Šťastná láska, která bolí
Jan Gregor
„Každý zboží má svýho kupce,“ zní v hitu Visacího zámku Známka punku. Slogan říká, že i na toho nejvyděděnějšího společenského outsidera čeká někde vhodný milostný protějšek. A podobně by se dalo shrnout i poselství filmu Sekretářka (2002).
Výtvarné umění
Jan H. Vitvar
Další akce sdružení výtvarnice Silviny Arismendy, které se soustředí na kulturní dialog mezi Latinskou Amerikou a střední Evropou. Tentokrát „parazitická“ galerie zavítala do karlínské Galerie Entrance.
Hudba
Pavel Klusák
Anglický mistr živého samplování, asistent Björk a společenský kritik naživo (zne)užívá orchestr. Doslova hraje na hudebníky, nástroje i pulty na noty, obrací naruby očekávání swingové pohodičky a mixuje taneční beaty plné znepokojení a malých poruch.
Ti s nejlepší pamětí
Pavel Klusák
Jak v generacích Rolling Stones nebo Portishead udržet přirozený zájem o lidové písničky? V Anglii se to povedlo folkrockovému rodu, jehož rodiče (Norma Watersonová a Martin Carthy) a dcera (Eliza Carthyová) platí za vrchol tamní hudební scény.
Kam si člověk nevidí
Jan H. Vitvar
Tohle není běžná výstava běžného českého výtvarníka. Žádné laciné projektory a pomačkaná promítací plátna, žádné primitivně zarámované fotografie. Všechno je nainstalované pěkně profesionálně, s citem pro použitý materiál i výstavní prostor, tak jak je tomu zvykem v západoevropských galeriích. Co také jiného čekat od Jána Mančušky (1972), který je v zahraničních síních v posledních letech jako doma.
Ušák pro nevěstu
Karolína Vránková
Designér Vladimír Žák (1980) není architekt a designér Ladislav Žák (1900–1973). Lidé si je prý dost často pletou nebo se aspoň Vladimíra ptají, jestli byl Ladislav jeho děda. Nebyl, ovšem ty stálé otázky přivedly studenta pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové k zájmu o tvorbu legendárního kolegy – hlavně k jeho slavným trubkovým křeslům ze 30. let.
Milovala velká gesta
Martin Nodl
Napsat historickou knihu, která se podobá spíše filmovému scénáři, je vskutku odvážným činem. Švédský historik a spisovatel Peter Englund (1957) je však nejen skvělým vypravěčem, ale především experimentátorem.
Eva a její svět
Marta Ljubková
V odeonské edici Česká řada vyšla kniha Moniky Zgustové (1957), kterou čeští čtenáři znají nejspíš jako překladatelku či autorku biografie Bohumila Hrabala. Román se jmenuje Zimní zahrada a Zgustová se v něm zabývá osudem jedné ženy mezi dvěma muži, v průběhu několika poválečných desetiletí v Česku.
Novinky
Respekt
Ve filmové řadě nakladatelství Academia vychází po románu D. H. Lawrence Milenec lady Chatterleyové kniha, podle které natočil film Ridley Scott.
Proč mě to tak bolí?
Magdaléna Platzová
Již dříve býval označován za pornografa a potížistu. Svým předposledním, v češtině nedávno vydaným románem Platforma si Michel Houellebecq (1958) navíc vysloužil i nálepku homofoba a rasisty.
Šťastné vegetování
Jan Gregor
V Karlových Varech se dá šťastně vegetovat i bez toho, že by člověk viděl Jakubiskovu novinku Bathory nebo Roberta De Nira. Bohatá kolekce kvalitních filmů z aktuálních festivalů totiž dává jistý obrázek o současných trendech ve světě.
Alois Nebel: Rozmarné léto
Jaromír 99, Jaroslav Rudiš
Komiks Alois Nebel
Svět
Předražená vítězství
Jaroslav Fiala
Z celkového počtu 1,6 milionu vysloužilců, kteří prošli válkami v Iráku a Afghánistánu, registruje americké ministerstvo pro záležitosti veteránů 300 000 těch, jež trpí psychickými problémy, jako jsou třeba právě posttraumatické poruchy. Ve srovnání s válkou ve Vietnamu se jedná o zhruba osmdesátiprocentní nárůst.
Rozvod závistivého páru
Tomáš Lindner
Před třemi týdny dorazil do redakce rakouského bulvárního deníku Neue Kronen Zeitung dopis adresovaný „váženému panu vydavateli“. Jeho autory byli sociálně-demokratický kancléř Alfred Gusenbauer a Werner Faymann, který místo premiéra v minulých týdnech převzal řízení strany. Příjemcem psaní byl sedmaosmdesátiletý Hans Dichand, kterého oba politici chtěli zpravit o své nové politice vůči Evropské unii.
Odraz ode dna
Jiří Sobota
Nejoblíbenější politik světa žije na severu Latinské Ameriky. Kolumbijský prezident Álvaro Uribe má v tuto chvíli podporu 91 procent obyvatelstva, ale o mnoho hůře by na tom nebyl, ani kdyby na počátku července jeho armáda pomocí dokonalé lsti neosvobodila ze šestiletého zajetí bývalou prezidentskou kandidátku Ingrid Betancourtovou.
Trendy
Létání se strachem i bez
Karolína Vránková
Ty jejich úsměvy! Nikdo se nedokáže usmívat tak zlověstně jako letušky v letadle, které se právě zmítá v turbulenci.
Během vzhůru
René Kujan
Běh „na výlet“ i extrémní horské běhy, to jsou různé podoby nového sportu, který získává na oblibě. Podle výzkumu americké Outdoor Industry Association je v USA 6,7 milionu trail runnerů, po světě 40 milionů.
Minulý týden
Minulý týden
Ivan Lamper
Pokles dodávek z východní Evropy zvedl francouzské ceny šneků. Koruna prolomila hranici 23,50 za jedno euro. Třicet tisíc lidí oslavilo na Velehradě státní svátek – den příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu.
Připravujeme
Respekt
Obě věci jsou podle svých zastánců pro tuhle zemi klíčové, jen zatím nevědí, jak „tu svoji“ přes nesouhlas toho druhého schválit. Přiblížila se teď možnost uzavřít kompromis a vyměnit podporu radaru za ano Lisabonské smlouvě?
Jeden den v životě
Liškiáda
Jiří Kratochvil
Ne, nebojte se, nebude to o ministru Liškovi, nýbrž o liškách. Představuji si totiž, že filmový štáb dokumentů BBC dokáže třeba i dlouhé dny trpělivě čekat na vytypovaném místě, aby pak tou nejdokonalejší filmovou technikou zaznamenal to, co například mně jen tak náhodou „spadlo do klína“.
Klid v trafice
Respekt
Je mi 34 let a pracuji jako prodavačka v tabáku v Ivančicích. Je pondělí a vstávám v 5.30, jdu do koupelny, umyji se, pak obleču a jdu na snídani. Dávám si čaj a chléb s máslem a šunkou.
Eseje
Pryč se žirafami
Bora Ćosić
Je známo, že když chtěli zakázat knihu, divadelní představení nebo časopis, uměli v „socialistických“ státech postupovat rázně. Lidí, kteří byli u moci, se pochopitelně zmocnila mimořádná nervozita, když se je někdo pokoušel vodit za nos.
Slovo, čin a odpovědnost
Tereza Brdečková
Rok kohouta není příběh o Romech, ale o rozvrácené ženě. Ale zatímco Jakub Deml zůstal v paměti jako geniální básník-disident a na jeho antisemitismus si skoro nikdo nevzpomene, Tereza Boučková si mezi českými antirasisty vysloužila špatnou pověst.
Civilizace
Dějiny jako drama
Jiří Suk
Historie je obecně srozumitelná skrze tradiční vyprávěcí struktury. Svazky dokumentů někdy nevypoví tolik co výstižná zkratka.
Druhý život Mikuláše II.
Jan Adamec
Také 20. století bylo bohaté na násilné odchody panovníků z tohoto světa; k obětem patřil i ruský car Mikuláš II. z dynastie Romanovců, od jehož násilné smrti uplyne 17. července 90 let.
Ochránci pouště
Václav Cílek
Poměrně často slýcháme názor, že ekologie je určitým druhem náboženství. Většina ekologů by se raději cítila vědci, protože tím by jejich pravda získala na vážnosti. Srovnání s náboženstvím odmítají a jako o modlářství hovoří naopak třeba o volném trhu.
Ekonomika
Žádné zkratky
Luděk Niedermayer
Privatizuj, dereguluj a liberalizuj. A nezadlužuj stát. Takto zní obvyklé doporučení pro ekonomiky, které se transformují (nebo je postihla krize), z pera „washingtonských institucí“ Mezinárodního měnového fondu a Světové banky.
Může to jít už jen z kopce
The Economist
Na člověka, který je přesvědčen, že svět ve své dnešní podobě spěje k zániku – tedy alespoň co se energie týče –, je Matthew Simmons překvapivě dobře naladěn.
Volání divočiny slábne
The Economist
Oslavy Dne nezávislosti jsou v Americe za normálních okolností nejrušnější svátek roku, ale letošního čtvrtého července odradily turisty vysoké ceny benzinu a více než tři sta požárů zuřících po celé Kalifornii.
Česko
Čeští eurofobové
Fabrice Martin Plichta
Během návštěvy francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho v Praze, pár dnů po irském „ne“ Lisabonské smlouvě, mě kolegové francouzští novináři zasypali otázkami ohledně českého euroskepticismu.
My, dva králové
Kateřina Čopjaková
Nejuzavřenější, velmi sebevědomá romská skupina si dosud navzdory všemu a všem dokázala uchovat nejen jazyk a svou specifickou kulturu, ale i tradiční, uvnitř komunity platné pojetí práva. Odhadnout, co konec spravedlnosti přinese českým Olachům do budoucna, nedokážou v tuto chvíli ani romisté, ani samotní „poddaní“ dvou soupeřících králů.
Jak se pekl radar
Ondřej Kundra
I když jednodenní radarový pobyt americké ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové v Praze provázela přísná bezpečnostní opatření a byl sešněrovaný protokolem, ani ona, ani její zdejší hostitelé si s tím nedělali moc těžkou hlavu. Stvrzení radarové smlouvy naopak provázela uvolněná atmosféra a úsměvy.
Lepší zatím nemáme
Silvie Lauder
Člověk se nejdřív pořádně vyděsí. A vzápětí ho popadne chuť utéct před tou katastrofou někam do lesa. Jak je vlastně možné, že Česká republika se na světovém žebříčku, který hodnotí státy podle šetrnosti jejich ekonomiky k životnímu prostředí, propadla o plných šedesát míst?
Nová vlna feminismu
Silvie Lauder
Bez něj by ženy dodnes nejspíš neměly právo volit. Nestudovaly by ani by si svobodně nevybíraly povolání, nerozhodovaly by o svém majetku ani o otci svých dětí. A přestože Češi byli ještě před sto lety v prosazování některých jeho zásad napřed téměř před celou Evropou, dnes tady má pověst neatraktivního „ismu“, hysterické ideologie nebo berličky neúspěšných žen. Řeč je samozřejmě o feminismu.
Na pozvání
Schůzky s blbcem odkládejte na neurčito
Tomáš Sedláček
Schůzky s blbcem odkládejte na neurčito. Tak zní rada i nadpis knihy kreslených vtipů s Dilbertem. Podobný postoj má i naše vláda k přijetí eura.
Írán neodpovídá
Jana Hybášková
Frank-Walter Steinmeier, Jang Ťie-čch‘, Bernard Kouchner, Sergej Viktorovič Lavrov, David Miliband, Condoleezza Riceová, Javier Solana jsou společně podepsáni pod jedním jediným dopisem.