2008/30
Editorial
Příštích 7 dní
Respekt
V pondělí se v Ženevě sejdou ministři členských států Světové obchodní organizace (WTO) k jednáním o dalším uvolnění světového obchodu. Nejdůležitější body schůzky se budou týkat zemědělské a dovozní politiky.
Anketa: Byla by pro ČR výhodná politická diskuse o podpoře Lisabonské smlouvy výměnou za podporu smlouvy o radaru?
Respekt
Povinností strany není v tomto hledání pochybného kompromisu vykšeftování jedné ze dvou smluv za druhou, její povinností je předložit své stanovisko ke každé z nich a přesvědčit veřejnost o jejich správnosti.
Editorial
Martin M. Šimečka
„Nil nisi rectum!“ (Nic než právo) vykřikuje Jiří Čunek heslo rodu Schwarzenbergů na obrázku Pavla Reisenauera. Jsem si jist, že Karel Schwarzenberg, spolumajitel tohoto týdeníku, ten skvělý vtip ocení stejně jako práci Ondřeje Kundry a Jaroslava Spurného, kteří podrobili závěry detektivní agentury Kroll kritické analýze.
Průzkum
Respekt
Průzkum: Rozhodl jste se při volbách v roce 2006 správně?
Česko
Jiné oči
Vladimir Vedrashko
Každý válečný veterán by měl mít sociální úlevy a mají je i sovětští veteráni, dokonce i ti, kteří žijí na Ukrajině. Ale co se týká oficiální sovětské a nyní ruské historie, invaze do Československa nebyla vojenskou operací.
Spolu, tam dolu, tou peřejí
Adam Šůra
Kolik lidí vlastně vyráží v létě na české řeky, zatím nikdo nespočítal. Jedno je ale jisté: každým rokem vodáků přibývá.
Radar za Lisabon?
Ondřej Kundra
Stoupenci jsou přesvědčeni, že bez těch dvou věcí nelze žít – alespoň ne svobodně a v bezpečí. Přesto Česko zatím nemá ani protiraketový radar, ani novou evropskou smlouvu.
Pravda o Krollech
Ondřej Kundra, Jaroslav Spurný
Zpráva agentury Kroll nepřinesla důkazy dovolující tvrdit o Čunkovi, že je nevinný, nicméně report zároveň potvrdil, co je známé dávno: bez řádného soudu nemůžeme o vsetínském politikovi mluvit ani jako o korupčníkovi.
Blogy
Diskuse s předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou
Respekt
Diskuse kolem ratifikace Lisabonské smlouvy je obrovská hlavně po irském referendu. Pokud si je 27 zemí v EU rovnoprávných, tak irské „ne“ má stejnou hodnotu jako francouzské a nizozemské.
Blogy
Respekt
Palestinský citronový háj a izraelský ministr obrany jsou smrtelnou kombinací. Přinejmenším pro stromy. Vdova Salma Zidaneová bydlí sama v palestinské vesnici na západním břehu Jordánu, její citroníky hraničí přímo s izraelským územím.
Kultura
Novinky
Respekt
Tak se Sadako Jamamurovou to nakonec bylo ještě podivnější, než jak to nejdřív vypadalo. V první knize Suzukiho hororové trilogie Kruh to vypadalo, že jde o příběh strašlivé pomsty, kterou Sadako díky svým schopnostem dokázala realizovat posmrtně skrz vraždící videonahrávku.
Alois Nebel: Tenisový loket
Jaromír 99, Jaroslav Rudiš
Komiks Alois Nebel
Vítejte v pekle
Jan Gregor
V roce 1971 už nebylo pochyb o tom, že válka ve Vietnamu bude patřit k nejdeziluzivnějším kapitolám moderní historie Spojených států. A právě do tohoto roku umístil děj svého filmu Tábor tygrů známý hollywoodský rutinér Joel Schumacher.
Výstavy
Jan H. Vitvar
Zajímavé výstavy
Hudba
Pavel Klusák
Hudební novinky.
Udělej si sám
Jan Gregor
Čtvrtý snímek režiséra Michela Gondryho svému tvůrci moc nových příznivců nepřiláká. Na to je moc bláznivý, výstřední, skoro až autisticky osobní. Gondry si udělal jméno jako jeden z nejvyhledávanějších režisérů videoklipů pracující pravidelně například pro Björk.
Moje máma byla strom
Pavel Klusák
Na pražský koncert Toma Waitse nemusel být vytištěn jediný plakát: hladovým není třeba podsouvat reklamu na chleba. Nikdy u nás nebyl. Od 70. let jsme o něm slýchali, pak ho viděli v Coppolově filmu Cotton Club a Jarmuschově Mimo zákon.
Hlavně poctivě
Jiří Vančura
Když se připravovala Česko-německá deklarace, dlouho byly vedeny spory o dvě slova. Přemístění téměř tří milionů Němců z českých zemí odmítala německá strana označit jako „odsun“ a čeští vyjednávači zas nesouhlasili se slovem „vyhnání“.
Skrytá podoba žen
Martin Nodl
Nejnovější kniha jedné z nejplodnějších soudobých českých historiček Mileny Lenderové A ptáš se, knížko má… se noří naopak do světa žen. Jsou to však ženy ve svých úvahách, hodnotách i výrazových prostředcích formované především právě světem těch osvícených mužů, kteří na ženy hleděli jako na objekty systematického vzdělávání.
Jak ztratit a najít ráj
Markéta Pilátová
Ráj je možné ztratit v každé minutě. Třeba jen tím, že máte náladu a za zvuků písní Björk sjedete z cesty a ocitnete se v pekle favely Sao Paula. Peklo vás pozře, pošramotí, vyvrhne a pak už nikdy nejste jako dřív. Takový osud uchystal jeden z nejpozoruhodnějších současných nizozemských autorů Cees Nooteboom (1933) své hrdince v knize Ráj ztracený.
Druhý život industriálu
Jan H. Vitvar
V Dolních Vítkovicích to zatím dost páchne. Pro jednorázovou návštěvu je to v jistém ohledu výjimečný zážitek, na to ale člověk musí mít otrlou povahu. Ostravští podnikatelé teď mají s areálem bývalých vysokých pecí velké plány, které by z industriálního území měly udělat výjimečný zážitek úplně pro každého.
Komentáře
Naděje sudu s dynamitem
Jaroslav Formánek
Sen francouzského prezidenta Sarkozyho se splnil. Od 13. července oficiálně existuje Unie pro Středomoří, konglomerát 44 evropských, afrických a asijských států, jehož cílem je ekonomicko-politická spolupráce, která by měla být nezbytnou podmínkou míru, stability a prosperity středomořského regionu.
Zelená instantní
Erik Tabery
Září rozhodne o další podobě zdejší politické scény – Strana zelených si zvolí nové vedení, a pokud Martin Bursík prohraje, bude tu zcela jiná strana, než která šla do voleb. To otřese stávajícím rozložením sil v parlamentu i ve vládě.
Drahá láce
Luděk Niedermayer
Dopady toho, že koruna za poslední rok posílila vůči euru o více než pět korun, jsou mnohem hlubší a ne jen příjemné. Můžeme za to zaplatit zpomalením růstu ekonomiky, vyšším množstvím lidí bez práce, a dokonce i ekonomickou nestabilitou, která nás může poslat zpátky do české reality před „raketovým kurzovým zbohatnutím“.
Jít, či nejít
Martin M. Šimečka
Audit života Jiřího Čunka pokračuje, Karel Schwarzenberg zůstává ve vládě, stejně jako „pachuť v ústech“. Namísto katarze se rýsuje politické řešení a unavené otázky. Proč ministr Schwarzenberg, ten smutný rytíř, ještě neodešel z vlády, jak kdysi slíbil?
Ekonomika
Dvě tornáda
The Economist
Byl to další z těch horečnatých týdnů, které by se v nejvyspělejší ekonomice světa teoreticky vůbec neměly stát. Třináctého července stanul americký ministr financí Hank Paulson na schodech svého úřadu jako nějaký ministr financí z transformující se ekonomiky a odhalil nouzový plán na záchranu Fannie Mae a Freddie Mac, dvou hypotečních gigantů.
Času je málo a vana přetéká
Tomáš Pavlíček
Kdyby se člověk orientoval jen podle článků ve zdejších novinách, mohl by podlehnout dojmu, že největší hrozbou současnosti není energetická či potravinová krize, ale kapající kohoutek. Hrůzostrašné příběhy lidí, kteří potřebovali něco doma opravit a nedočkali se, graduje v médiích záběry na ustarané tváře kapitánů průmyslu žehrajících, že nemají kde brát zedníky, a vyzývajících stát, aby jim pomohl nějaké naverbovat.
Na pozvání
Středoevropský osud
Jacques Rupnik
Málokterý osobní příběh se tak ztotožňuje s osudem své země a střední Evropy vůbec jako život polského historika a politika Bronislawa Geremka, který zemřel tragicky minulý týden ve věku 76 let.
Praha, Berlín, Londýn
Tereza Engelová
Přiletěla jsem do Česka zrovna na vrcholu radarového šílení. Z novin se na mě usmívali Condoleezza Riceová s Karlem Schwarzenbergem a komentátoři už mohli jen opakovat opakované.
Minulý týden
Minulý týden
Ivan Lamper
Uplynulo 219 let od dobytí Bastily. Česká republika se propracovala na třetí místo mezi největšími vývozci elektřiny v Evropě. Zemřel Bronislaw Geremek. Po podpisu česko-americké smlouvy o stavbě obranné radarové základny v Brdech zatáhlo Rusko kohoutky ropovodu a omezilo dodávky do Česka napřed na polovinu a pak na desetinu nasmlouvaného denního množství.
Připravujeme
Respekt
Dodávky ruské ropy do Česka se prudce snížily. Jde o odplatu za radar, nebo je za tím – jak tvrdí ruská strana – jen technický problém?
Jeden den v životě
Líbavá Kozlov
Jan Balabán
Auto šplhá do kopců, v nichž pramení řeka Odra. Kola drnčí na asfaltu, z něhož vystupují panely původní betonové cesty, po níž prý jezdívaly tanky. V automapě z těch let tato silnice chyběla, respektive končila někde u městečka Potštát a vynořila se až kousek před Olomoucí.
Den v terénu
Respekt
Po několikáté vypínám budík a nezbývá než vstát. Kdyby se mi tak chtělo, jako se nechce. Tak to jsem já, Pavlína, 23 let, svobodná, bezdětná, terénní pracovnice pro drogově závislé, studentka nástavbového studia, toužící po maturitě. A tohle je můj den.
Eseje
Tiché štěstí Marušky Z.
Břetislav Rychlík
V neděli 22. června všechna česká média přinesla stručnou zprávu, že během závodů historických motocyklů se sajdkárou se v Hořicích tragicky zabila dvojice závodníků. Otec s dcerou. Spolu se svým tatínkem umřel jeden z nejsvébytnějších talentů české dokumentární fotografie, sedmadvacetiletá Maruška Zachovalová.
Americká naděje
Jim Ottaway
Od okamžiku, kdy společnost Dow Jones a deník The Wall Street Journal prohrály svou bitvu s Rupertem Murdochem, se mne hodně lidí ptalo, co si myslím o budoucnosti amerického seriózního tisku a investigativní žurnalistiky. Kdo to bude dělat? Jak se bude tisk distribuovat? Kolik lidí ho bude číst? Jaký vliv má mít na naši demokratickou společnost?
Trendy
Židle bez výčitek
Karolína Vránková
Jakže? To byla nejčastější reakce prodavačů podlah, nábytku a dalších produktů ze dřeva na zkratku FSC. V Česku ji skutečně skoro nikdo nezná, což je s podivem. V Anglii a v Německu se FSC považuje za účinný lék na nevolnost z přílišného konzumu. Zaručuje totiž, že vaše skříň nebo dveře vyrostly ve zdravém lese.
To kyselo je moc kyselý
Karolína Vránková
V době stále rafinovanějšího zájmu o jídlo jsou krajové pokrmy skutečnou atrakcí a mohou nalákat víc návštěvníků než baroko i s gotikou. V poslední době se regiony vůbec více snaží ukázat svou jedinečnost. Obnovují se poutě a slavnosti a na ně patří také místní kuchyně.
Civilizace
Kominíci a letadla
Václav Cílek
Kominíci jsou u nás na pokraji vymření. Vesničané i chalupáři je přeplácejí a přivážejí ze vzdálených destinací. Nedostatek kominíků je však jen počátkem dlouhodobého globálního procesu, který potkal všechny rozvinuté ekonomiky a který můžeme popsat jako obecný úpadek rukodělnosti.
Komunisté na rozcestí
Jitka Vondrová
Ve vzpomínkách na události pražského jara 1968 se neustále vracejí úvahy o jakési třetí cestě, jež měla jednou provždy vyřešit neduhy moderní průmyslové společnosti a spojit přednosti obou politických systémů.
Plamen a kód
Martin Uhlíř
Mnohé ingredience potřebné ke vzniku života tedy máme pohromadě. Na tom, zda vznikaly v oceánu, v kosmu nebo někde jinde, ale zase tolik nezáleží. Největší záhada spočívá v tom, jak se z nich zrodil první organismus.
Svět
Pan Nět se znovu vrací
The Economist
V chodbách ústředí OSN u East River ten šok stále ještě přetrvává. Rusko a Čína zablokovaly snahy o izolaci a potrestání zimbabwských diktátorů. Jejich veto si lze vykládat jako chmurnou předtuchu pro budoucí zákroky Rady bezpečnosti na jiných místech světa.
Útok na rodinné stříbro
Andrzej Jagodziňski
Poláci mají i v létě o čem přemýšlet. Je vůbec možné, aby na počátku svržení komunismu v Polsku a posléze v ostatních zemích střední a východní Evropy stál agent polské státní bezpečnosti? Část z nich si myslí že ano.
Nové letní kabáty
Jiří Sobota
Jsou v podstatě dva způsoby, jak získat ve volbách rozhodující počet hlasů. Buď se pokusit o co největší počet voličů, tedy přesunout se do středu, být umírněným kandidátem „všech“. Nebo naopak vsadit jenom na jednu vyhraněnou stranu názorového spektra ve snaze nabudit své stoupence natolik, že půjdou k volbám v nebývalém počtu a převálcují soupeře.