1991/23
Zahraničí
Sporný zákon o interrupci
Andrzej Lomanowski
"Cožpak nějaká lidská instituce, nějaký parlament mohou mít právo legalizovat vraždu nevinné a bezbranné bytosti?" tázal se dramaticky papež 4.června při kázání v polské Radomi.
Odkaz Andreje Sacharova
Jana Klusáková
Rozhovor s profesorem Františkem JANOUCHEM, českým fyzikem s trvalým bydlištěm ve Stockholmu, předsedou Nadace Charty 77.
Kalvárie ukrajinského národa (I.)
Lazar Pavlyšen
"Kalvárie" pojednává o hladomoru na Ukrajině ve třicátých letech, tedy o tématu, který byl až donedávna absolutním tabu a ještě dnes se o něm v Sovětském svazu hovoří s maximální zdrženlivostí.
Sjednocený Bundeswehr
Emanuel Jelínek
Navzdory pacifistické doktríně SPD, FDP, Zelených a evangelických církví se pod tlakem veřejného mínění konečně rozběhla přestavba Národní lidové armády bývalé NDR a její včlenění do struktury bundeswehru.
Sbližování s Čínou
Olga Lomová
Čtvrtého června přijal premiér Čalfa čínského ministra zahraničního obchodu. Těžko mohl lépe nahrát čínské propagandě, těžko si mohl vybrat nevhodnější datum.
Permanentní násilí v SSSR
Dimitrij Běloševský
Zpráva o předběžných výsledcích vyšetřování krvavých událostí ve Vilniusu, které vyvolaly bouři nevole v celém světě, učinila rázný konec představám, že viníci budou po zásluze potrestáni.
Hamburský debakl
Pavel Uttitz
Minulou neděli utrpěly vládní strany, zejména křesťanští demokraté (CDU), výraznou porážku v Hamburku. Sociální demokraté (SPD) získali převahou jediného mandátu absolutní většinu v hamburském senátu (61 křesel ze 121).
Kultura
Kdyby se to povedlo
Milena Sršňová
Televizní pořad "Kdyby...", označený jako "hra faktů" (5.6., F1), vyvolal okamžitě mnoho negativních ohlasů. Jejich prudkost nepřekvapuje: pořad se dotkl citlivého místa, občas bohužel rozčilujícím způsobem.
Spisovatel Gulagu
Ivan Lamper
Mísení kultur v Čechách. Tak charakterizoval svůj dojem jeden z návštěvníků dejvického klubu PANT, kde se ve čtvrtek 30.května konal večírek na podporu vězněného básníka Nguyen Chi Thiena.
Kdo tančí s vlky
István Lékó
Poslední film Kevina Costnera je pro diváka z visegrádských států něčím víc, než pro někoho, kdo celý svůj život prožil v kapitalismu. Je odškodněním Indiánů, odškodněním bez vrácení půdy.
Komentáře
Únik do velkých slov
Jiří Krupička
Text návrhu Dohody ČNR a SNR o státoprávním uspořádání ČSFR. Chtěl-li někdo vtěsnat do jedné věty maximum pojmového a právního zmatku a zajistit tak trvalé pokračování státoprávního konfliktu i pro budoucnost, pak je mu možno blahopřát.
Kam se poděly peníze
Jiří Kabele
"Kde vlastně jsou ty peníze, které komunisté bezstarostně rozhazovali?" Tak se zeptal Zdeněk Pochop v LN č.8. Stavěli si paláce a sekretariáty, metro jako pomník úspěchů socialismu.
Dvojznačný premiér
Petr Janyška
"Představuji si, že to bude jedno z ohnisek, které prospěje tříbení názorů v Občanském hnutí," řekl Respektu premiér Pithart den poté, co v úterý 4.června seznámil předsednictvo OH se svým ustavením Klubu českého realismu.
Zodpovednosť koalície
Milan J. Žitný
Zdôrazňovanie a opakovanie výroku "Všetko, čo sa deje v spoločnosti, je prirodzeným prejavom jej samoregulačných mechanizmov" priviedlo Fedora Gála k odchodu z politickej scény aj z vlasti.
Ekonomika
Bezedná státní kasa
Pavel Křivka
Hospodářské noviny z 27.5. oznámily, že v týdnu před 27.květnem se tuna hliníku na londýnské burze prodávala za méně než 1.300 dolarů: nejlevněji za posledních 25 let.
Velká privatizace se blíží
Ivan Svítek
Kupónová privatizace se blíží. Je proto načase začít se zabývat otázkou, jak tato metoda ovlivní ekonomickou reformu a zejména její makroekonomickou část.