2007/5
Editorial
Editorial
Marek Švehla
Vážené dámy a pánové,
titulní téma nového Respektu je ze světa, o němž noviny až tak často nepíší a vlastně mu ani nikdo moc nerozumí. Ze světa kasin a peněz kolem nich, který rozhodně stojí za vaši pozornost.
Editorial
Martin M. Šimečka
Zmenšuje se planeta a scvrkává se čas. Anebo naopak, naše vědomí se šíleným tempem rozšiřuje a do hlubin času nahlížíme stále silnějším dalekohledem.
Tak by se dalo stručně popsat poselství tohoto vydání Respektu.
Komentáře
Češi v Davosu
Marek Švehla
Když při jednom z prvních koaličních jednání o nynější vládě zmínili Bursíkovi zelení poprvé téma boje proti globálnímu oteplování, budoucí ministr průmyslu Martin Říman v rozčilení odešel z místnosti.
Haló, tady onkologie
Martin Uhlíř
Saháte často po mobilním telefonu? Nemusí to být bez rizika. Nejnovější vědecká studie totiž naznačila, že ten, kdo se bez mobilu neobejde už celá léta, má důvod ke znepokojení.
Jak se vyhnout izolaci
Erik Tabery
Ať už jste volili sociální demokracii či občanské demokraty nebo ne, obě tyhle strany jsou i na vaší straně. Respektive, pokud nebudou, ztratíte na tom především vy. A neztratíte málo.
Něco tu chybí
Anneke Hudalla
Dlouhá léta jsem se divila, proč je v Česku tolik billboardů, na kterých se více či méně nahá žena válí na kapotě auta. Teď jsem to konečně pochopila.
Vlkův závěr
Petr Třešňák
Kardinál Miloslav Vlk se za šestnáct let v čele katolické církve vyprofiloval jako velmi opatrná a nevýrazná osobnost. Letos v květnu mu bude 75 let a podle vatikánských pravidel musí nabídnout abdikaci.
Ve hvězdách
Zbyněk Petráček
Vrátit, co bylo ukradeno? Na to kývne každý konzervativec. Jenže nejkonzervativnější instituci Evropy, švýcarským bankám, trvalo kývnutí pěkně dlouho a přišlo až ve vrcholně vypjaté atmosféře.
Medvěd se teď chce líbit
Viktor Jerofejev
Čí je to vina, že obraz Ruska na Západě dosáhl v poslední době tak rekordně nízkého či přímo katastrofálního hodnocení?
Platini a euroústava
Jaroslav Spurný
Zvolení Michaela Platiniho předsedou evropské fotbalové federace trochu připomíná odmítnutí euroústavy.
Krtek zahradníkem
Erik Tabery
Přišlo první varování, navíc z nečekané strany. Není to tak dlouho, co jsme psali zpravodajské texty a komentáře o návratu podnikatele Antonína Charouze na výsluní.
Americký sen 2.0
Petr Třešňák
Svět se zrychluje už nějaký ten pátek, ale kdo by si pomyslel, že může ještě přidat. Časy, kdy se důležité společenské změny odehrávaly v rozmezí generací nebo dekád, jsou dávno za námi.
Tři oříšky pro politiky
Erik Tabery, Jaroslav Spurný
Je to zajímavé společenství – všichni tři zažívají svým způsobem osobní tragédie, které se nás ale, ať už chceme nebo nechceme, dotýkají.
Ve hvězdách
Zbyněk Petráček
Do historie vstoupil jako jediný německý maršál zajatý v boji. Jako takový byl i objektem sporu o roli vojáků ve třetí říši.
Češi v e-matrixu
Kateřina Šafaříková
Rok a půl po francouzském a nizozemském NE byl relativní klid, ale teď je to tu zase. Druhé kolo debaty o evropské ústavě, což v případě Česka znamená pěkně ohnivou podívanou.
Scéna
Televize
Respekt
Televizní tip pro tento týden.
Hudba
Respekt
Ta nejlepší hudba pro tento týden
Výstavy
Respekt
Ty nejlepší výstavy pro tento týden.
Knihy
Respekt
Ty nejlepší knihy pro tento týden.
Kulturní tip
Respekt
Kulturní tip pro tento týden.
Mimochodem
Zbyněk Petráček
„Neprodal bys mi dvě cigarety?“ oslovil mě v kavárně básník Petr Halmay. Skoro jsem se urazil: „Tady je samozřejmě máš, ale cigarety zásadně neprodávám.“
Mimochodem
Tereza Brdečková
Když jsem včera jela domů, seděli v metru na lavičkách a choulili se chladem. Kapuce jim padaly přes tvář, jejich psi poštěkávali na kolemjdoucí.
Retro
Respekt
Švédští Europe vystoupí v Retro Music Hall.
Televize
Respekt
Výběr televizních pořadů pro tento týden.
Výstavy
Respekt
Výstavy pro tento týden.
Knihy
Respekt
Zajímavé knihy pro tento týden.
Kulturní tip
Respekt
K vidění jsou nově namalovaná plátna Gerharda Richtera, Damiena Hirsta či Andyho Warhola, dále Sáňky Josepha Beyuse nebo Antropometrie Yvese Kleina.
Téma
Cinknutý svět hazardu
Jaroslav Spurný
Kasina, herny, svět bohatství i velkých proher. Myslíme si, že to známe jen z filmů, ve skutečnosti je ale Česko rájem hazardu, zemí s největším počtem zaregistrovaných heren na světě.
Velký třesk má jméno Web 2.0
Petr Třešňák, Adam Javůrek
Bohatí lidé mívají rozmarná přání a šéfové nejmocnějšího internetového vyhledávače Google nejsou výjimkou.
Ekonomika
Účet a šifrovací tabulky, prosím
Tomáš Sachr, Marek Švehla
I v Česku budou možná jednou zákazníci vědět, za co při obědě utratili své peníze.
Jak překonat propast
Heleen Meesová
Chceme-li plně využít ženského talentu, musí ženy ve větší míře zastávat také vrcholové pozice, a to jak ve veřejném, tak i v soukromém sektoru.
Před 15 lety
Respekt
Na začátku února 1992 psal Respekt o smělém cíli „dostihnout západní Evropu co nejrychleji“. Bylo jasné, že je potřeba, „aby čs. ekonomický růst byl trvalý a rychlejší, než je tempo, kterým roste západní Evropa.
Chci prostitutku, pane řediteli
Luboš Palata
Ukazuje se, že slavné německé koncerny a špičky německých odborů jsou prolezlé korupcí.
Jaké jsou šance reforem po česku
Petr Fischer
Druhá vláda Mirka Topolánka se konečně klidně usadila v křeslech s jistotou parlamentní důvěry a dala si i vlastní jméno.
Diskuse
Je pro nás Estonsko vzorem?
Zdeněk Kudrna, Miroslav Beblavý
Nejen na stránkách Respektu bylo pobaltské Estonsko dáváno za příklad dobré transformace, ze které by si ostatní země měly brát příklad. Zde přinášíme debatu mezi odpůrcem a zastáncem této myšlenky.
Před 5 lety
Respekt
Pod titulkem Když exploduje Zeman jsme před pěti lety sledovali slovní nálože, které kvůli Temelínu z obou stran přelétávaly hranici s naším jižním sousedem.
Každá vichřice neznamená kalamitu
Miroslav Svoboda
Česko zasáhla katastrofa obrovských rozměrů, tak by se zřejmě dala shrnout většina zdejších titulků a veřejných debat.
Kultura
Krásné černošky a trocha toho vraždění
Tereza Brdečková
Prezident Idi Amin má na svědomí až půlmilionu lidských životů, statistika zahrnuje pouze mrtvé z dob jeho hrůzovlády v Ugandě. I z toho důvodu o něm od roku 1974 vzniklo nejméně sedm hraných filmů, poslední z nich tento týden dorazí do českých kin.
Národ padajících květů
Petr Třešňák
Už se nechtěl přizpůsobovat, měl toho dost. A tak ležel na chvějící se podlaze bytu a otevřeným oknem sledoval burácení bombardérů, déšť padajících pum, záblesky výbuchů a rachot sesouvajících se domů. A věděl, že jednu věc nesmí nikdy nikomu říct: že mu tohle divadlo zkázy připadá svým způsobem krásné.
Ztracenci a vojáci v Rotterdamu
Radovan Holub
„V Česku je puč! Jsou tam rebelové a hrozí občanská válka!“ – těmito slovy varuje před návštěvou České republiky pracovník cestovní kanceláře hrdinu malajsijského filmu Než se zase zamilujeme.
O krok blíž ke konci světa
Jan H. Vitvar
Spolek vznikl v polovině 70. let a až dosud se mu dařilo zachovat kolem sebe auru tajemství: o svých aktivitách mlčí nebo je filtruje přes svou dezinformační Podkomisi pro útlum publicity. Nyní onu tmu poněkud prosvítil vydáním svazku své „odtajněné poezie“ s názvem Kaloty.
Událost v divadle
Lukáš Jiřička
Rakouský spisovatel, básník a dramatik Ernst Jandl (1925–2000) je znám českému čtenáři od sklonku 80. let, kdy mu zde vyšla první kniha experimentálních básní a textů Mletpantem.
Hledání Orwellova odkazu
Jaroslav Formánek
Nedávno se v českých knihkupectvích objevil překlad obsáhlé biografie George Orwell od Gordona Bowkera. Britský publicista a spisovatel v ní na pěti stech stranách vyčerpávajícím způsobem mapuje životní pouť světově proslulého autora.
Smrt liberálům a jejich velkoměstům!
Přemysl Martínek
Gibson svou apokalyptickou vizi konce moderní společnosti demonstruje na příkladu dávných Mayů.
Událost na obrazovce
Vladimír Just
Ostravské studio se zasloužilo o dokumentární počin měsíce, ne-li roku: Zločin jménem Katyň (režie: Petra Všelichová, ČT 2, 11. 1. a 15. 1.).
Co se děje ve světě
Jaroslav Pašmik
Převléci tradiční etnickou hudbu do moderního kabátu se nemusí vyplatit. Jak se již přesvědčili mnozí, kýč při tom hrozí doslova za každým rohem.
Řekni mu, že mám měsíčky
Hana Ulmanová
Románovou prvotinu Kate Atkinsonové V zákulisí muzea označil jeden anglický konzervativní kritik za „protirodinnou“, čímž v Británii rozvířil bouřlivou diskusi.
Postavme pomník Rudolfu II.
Václav Cílek
Stát by mohl na Pražském hradě, v blízkosti někdejší monarchovy ložnice a jeho sbírek.
Ráno ptáci křičí hrůzou
Jaroslav Formánek
28. března 1914, se v Brně-Židenicích jako nemanželský syn narodil Bohumil Hrabal.
Oscaři, glóby, palmy i medvědi
Tereza Brdečková
Filmové ceny mohou zvrátit životy svých tvůrců, anebo je jen nakrátko oslnit.
Goya zvítězil nad Formanem
Jan Gregor
Nový film Miloše Formana Goyovy přízraky není životopisným portrétem malíře.
Civilizace
Služky Latinské Ameriky
Markéta Pilátová
Od předkolumbovských dob převládal v Latinské Americe patriarchální společenský model. Zejména v chudých rodinách se dnes mnohdy zvrtává v jakousi formu nedobrovolné emancipace, nazývanou „šéfky rodin“.
Provokatérka Danah
David Grossmann
Možná jste si toho už všimli. Síť mění způsob, jakým zacházíme s informacemi, ovlivňuje náš hudební vkus nebo třeba spotřebitelské návyky.
www.cso.cz
Kateřina Kadlecová
Je zima a vám se už možná zastesklo po českém ptactvu, které zčásti odletělo do teplých krajů, zčásti se schovává před nepřízní počasí. Když otevřete webové stránky České společnosti ornitologické, můžete se opeřenci pokochat i v únoru.
Oko nemocného organismu
Karel Hvížďala
Otázka, kterou dnes nelze obejít, zní: Proč hned po druhé světové válce, kdy se začalo pracovat na projektu sjednocené Evropy, se o společném kulturním a hodnotovém systému skoro vůbec nehovořilo?
www.ian.cz
Jan Kolář
Díváte se rádi v noci na oblohu? Příště se nejdřív podívejte na Instantní astronomické noviny, ať vám něco neuteče – třeba zatmění Měsíce nebo nová kometa.
Mapy pro potěchu
Zbyněk Petráček
Také si rádi prohlížíte staré mapy v antikvariátech? Také vás štve, že hodně z nich je poslední stopou po rozřezaných atlasech?
Elektronické knihy hlásí nástup
Jaroslav Pašmik
Jste zvyklí obracet papírové stránky knih, procházet dlouhými řadami regálů knihoven, číst jména autorů na hřbetech tlustých svazků? To vše může být brzy méně samozřejmé než dnes.
Kořeny lidské nezištnosti
Jaroslav Petr
Na jaře roku 2006 mířilo čtyřicet členů jisté expedice k vrcholu Mount Everestu. Při výstupu prošli kolem umírajícího horolezce Davida Sharpa.
Rozhovory
Německo nechce být největší slon
Anneke Hudalla
Andreas Maurer se narodil roku 1965 v Koblenci. Od roku 2003 vede pracovní skupinu EU v berlínské Nadaci věda a politika, což je nejdůležitější německý think tank pro zahraniční politiku.
Léčení příběhem
Jáchym Topol
Kulturní centrum Zahrada na pražském sídlišti Chodov. V prosklené místnosti v horním patře paneláku se tísní asi šedesát lidí. Dozněly poslední údery do bubnu, šamanka končí svoji lekci.
Domov
Připomeňme si
Vladimír Ševela
Za zdmi českých ústavů žije nejvíc lidí v přepočtu na obyvatele na světě. O nutné změně, která by zemi více přiblížila civilizovanému světu, se mluví už od začátku 90. let, letos by konečně mohla přijít.
Národní pevnost v pasti
Jáchym Topol
Do Terezína autobus vjíždí kolem Národního památníku, dlouhých řad pomníčků obětí druhé světové války.
Podivnou atmosféru města návštěvník vycítí okamžitě.
Ministerstvo nášlapných min
Jaroslav Pašmik
V čele ministerstva kultury se od začátku devadesátých let vystřídalo jedenáct ministrů, za posledního půl roku dokonce hned čtyři. Výsledkem jejich vlády se zatím zdá být jen úpadek úřadu a obrovská kupa restů.
Třes se, Angelo
Ondřej Kundra
Den, kdy bude muset Topolánkův kabinet říct, jak dál s kontinentální ústavou, se blíží a v Evropě je očekáván s napětím. Pražská vláda je totiž považována za jejího čelného kritika. Takže tu je zpráva, jak se rodí zdejší příspěvek o budoucnosti Evropy.
Jeden den v životě
Kateřina Minková
Budím se kolem druhé hodiny ranní a cítím, že už nastal ten správný čas. Již včera odpoledne miminko, které jsem si po devět měsíců v sobě hýčkala, dalo zřetelně najevo, že si pro start do nového života zvolilo první letošní úplněk.
Hollywood už to nespraví
Vladimír Ševela
Co vadí Čechům víc – radary, nebo Amerika? Ta hádanka se dostala na pořad dne po vzrušené veřejné debatě o návrhu USA postavit v Česku radarovou základnu.
Klášter na okraji republiky
Anneke Hudalla
Nebudeme si lhát: na první pohled to vypadá jako obrovské zklamání. Plevel až do pasu, drolící se omítka, rezavá brána a nápis „Vstup zakázán“. Očekávali jsme trochu víc.
Shořel Palach zbytečně?
Tomáš Pavlíček
V anketě Největší Čech obsadil 45. místo, za Gottem, Jágrem, Šebrlem či Landou. Jestliže chtěl Palach vyprovokovat národ k akci, podařilo se to jen na chvíli. Za pár měsíců začaly čistky, občané se takřka bez odporu stáhli do soukromí a veřejný život opanovali neostalinisté. Byla tedy Palachova oběť marná?
Kyklopové se vracejí, šedivější, ale při chuti
Ondřej Kundra
Václav Klaus a Miloš Zeman se snaží ovládnout zpět své partaje. Budou mít úspěch?
Čekání na Šuleje
Jaroslav Spurný
Dá si Maroš Šulej ještě někdy pivo v irském pubu? Na správnou odpověď by se daly uzavírat tučné sázky.
Jeden den v životě
Veronika Chábová
Budík mi tradičně zvoní o dvacet minut dřív, jinak bych asi nevstala. Po záchodu následuje návštěva koupelny a s ní spojený ten tradičně vražedný pohled do zrcadla.
Praha chce létat
Jaroslav Spurný, Vladimír Ševela
Toto je příběh kmene domorodců z okraje Prahy, který se snaží udržet mocného nepřítele za obzorem svého domova. Jde o miliardy, spravedlnost – a pražské letiště.
Politika
První muslim Madžádala
Filip Moravec
Výměna odstoupivšího ministra stranickým kolegou, navíc v okrajovém rezortu. Ve většině fungujících demokracií je to běžný krok, ale v Izraeli důvod pro menší politické zemětřesení, alespoň na partajní úrovni.
Milost pro Hawkinga
Martin Uhlíř
„Když mě propustili z nemocnice, zdál se mi sen, v němž jsem měl být popraven. A tu jsem si uvědomil, že je spousta věcí, které by stály za to udělat,“ vyprávěl britský vědec Stephen Hawking o tom, co cítil, když se dozvěděl, že trpí nevyléčitelnou chorobou.
Zahraničí
Místo Langoše matičník
Monika Žemlová
Slovenský Ústav paměti národa (ÚPN) má po půl roce opět šéfa. Ivan Petranský přichází z historického ústavu Matice slovenské a už dnes je jasné, že Jána Langoše nahradit nedokáže.
Pět za pět ve slovenských
Peter Javůrek
Bratislava vyrukovala s precedentem: tamní justice odsoudila komunálního politika za úplatek, o který si pouze říkal.
Druhá zima v Kašmíru
David Ševčík
Na první pohled nepoznáme, že před rokem a půl zemětřesení zdevastovalo hlavně pákistánskou část Kašmíru a zanechalo 75 tisíc mrtvých. Jak se s katastrofou vyrovnali místní obyvatelé a jaké výzvy jim přinesla?
Modrá vítězí, oranžová pláče
Luboš Palata
Odchod ukrajinského ministra zahraničí to doložil i formálně: Janukovyč poráží reformátora a revolučního lídra Juščenka.
Nemilosrdní žádají o milost
Zbyněk Petráček
Téma terorismu, účinné obrany proti němu, ale i souvisejícího ohrožení občanských svobod přerůstá v politikum všude na světě, Německo nevyjímaje.
Davos ukazuje cestu
Zbyněk Petráček
Svoboda, rovnost, bezpečnost. To, co zní jako abstraktní hesla, dostává v Davosu konkrétní náplň naléhavého problému.
Al-Káida s druhým dechem
Zbyněk Petráček
Prý už byla potřena, zatlačena a vytěsněna. A přece se o ní začalo opět mluvit. Symbol globálního terorismu znovu zaměstnává USA, Evropu i Pákistán.
Jak svést Ameriku
Jiří Sobota
Steven Spielberg nemá klidné spaní. Spolu s hollywoodskými kolegy plánuje na únor večírek na podporu Baracka Obamy, demokratického kandidáta pro Bílý dům.
Zachraňoval Francouze, aby pomáhali
Jaroslav Formánek
Po dlouhá léta byl zdaleka nejpopulárnějším Francouzem. Politici a intelektuálové mu na žebříčku sahali sotva po paty, herci a zpěváci po pás.
Do Kosova stejně nejezdíme
Matyáš Zrno
Může za to Kosovo? Tato otázka jako by interpretovala výsledek srbských voleb.
Minulý týden
Minulý týden
Ivan Lamper
Po varování meteorologů přišel znovu silný vítr. Statistikové oznámili, že letošní leden byl nejteplejším lednem za poslední půlstoletí. Miloš Forman přivezl do Prahy Goyovy přízraky. Do počítačů vtrhly Windows Vista. Tlačí na nás policie – buď prý zmizí stromy, anebo se bude omezovat rychlost, vysvětlila zaměstnankyně Ředitelství silnic a dálnic ČR Marie Tesařová, proč její firma zahájila rozsáhlou akci s cílem vykácet všechna stromořadí podél českých silnic. Pod heslem stínového ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) „Není hodný radar, není zlá raketa“ demonstrovaly po celé zemi stovky občanů proti žádosti americké vlády, aby Česko povolilo americkým spojencům postavit na svém území vojenskou základnu pro radar zaměřující eventuální rakety vypálené proti USA, Západu či Izraeli zeměmi jako Írán nebo Severní Korea.
Minulý týden
Ivan Lamper
Na svém setkání v Praze zahájili astronomové mezinárodní rok Slunce. Republiku zasypal sníh. Česko navštívila německá kancléřka Angela Merkelová. Ženy té noci brečely a daleko k tomu neměli ani muži, popsala novinářům obyvatelka obce na Karlovarsku Blanka Krpalová úder orkánu, který vzal jejich domu střechu a vesnicím v širokém okolí na celou noc elektrický proud. 98 dní po těžkém zranění hlavy se do branky Chelsea opět postavil Petr Čech a pustil jenom dvě branky.