Obamův svět
Editorial
Příštích 7 dní
Respekt
Ve čtvrtek 13. listopadu prezident Klaus jmenuje na návrh Poslanecké sněmovny Miloslava Kalu viceprezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu.
Anketa: Které ministry by měl premiér Topolánek odvolat?
Respekt
Koho má Topolánek odvolat proto, že je špatný ministr, a koho má odvolat proto, že je to takticky výhodné pro politický úspěch.
Respekt-Despekt
Respekt
Republikánský kandidát zasluhuje poklonu za způsob, jakým přijal porážku v amerických prezidentských volbách. V okamžiku, kdy bylo jasné, že do Bílého domu zamíří jeho demokratický konkurent Barack Obama, mu poblahopřál a pak na shromáždění ve své domovské Arizoně přednesl klidný a smířlivý projev.
Editorial
Martin M. Šimečka
Bílí kupci se kdysi v Americe dívali černošským otrokům na zuby jako koním, aby odhadli jejich věk a zdraví. Poselství o změně, kterou minulý týden prošla celá Amerika, ukryl Pavel Reisenauer mistrně do úsměvu Baracka Obamy.
Ekonomika
Bretton Wood II.
Jan Macháček
Tento týden se v New Yorku sejde summit dvaceti nejdůležitějších zemí světa, který by se měl dohodnout – otázka je, zda se to může podařit – na nové globální architektuře institucí, které regulují (resp. se pokoušejí regulovat) globální finanční systém.
Stahují se mračna
The Economist
Významné americké firmy působící v síťových odvětvích škrtají své investice do alternativních zdrojů energie.
Česko
Sudety 1938
Adam Šůra
1. příběh: Sedlák od Ještědu
2. příběh: Voják z Liberce
3. příběh: Německá odbojářka
Prolomím vaše tabu
Ondřej Kundra
Novinové titulky z posledních týdnů ukazují, že ministryni pro lidská práva Džamile Stehlíkové (Strana zelených) rozhodně nechybí schopnost své posluchače nažhavit. Jen je otázka jak.
Poplatky, či úplatky?
Jorge Zúniga Pavlov
Žijeme v době krize, blížícího se českého předsednictví EU a prvního černošského prezidenta USA. Je i po volbách a nastalo období hádek uvnitř ODS. Ale hlavně prožíváme dny, kdy se znovu mluví o regulačních poplatcích.
Lososi už táhnou do Čech
Jan Brabec
Teď by se měl losos atlantský, tulák kočující celý život mezi labskými říčkami a bouřlivým mořem u samotného Grónska, vrátit zpět do Kamenice v Českém Švýcarsku. Je to ovšem pěkná dřina.
Ať se změní Barack
Silvie Lauder
Rozpoutá příchod prvního Afroameričana do čela USA revoluci v Lidovém domě?
Řekni mi, co dýchám
Tomáš Pavlíček
Podle nedávno zveřejněné Zprávy o stavu životního prostředí v minulém roce celá polovina Čechů dýchala vzduch, který překračoval zdravotní limity pro rakovinotvorné látky. Ministerstvo odhadlo, že zčásti kvůli špinavému vzduchu mohlo předčasně zemřít až 2,5 tisíce Čechů.
Na pozvání
Žádná obyčejná vražda
Igor Lukeš
Před dvěma lety zemřel v jedné z londýnských nemocnic Alexander Litviněnko.
Zmizík proti sprostotám
Pavel Kosatík
V poslední říjnový den oznámili provozovatelé jednoho z nejrespektovanějších českých zpravodajských serverů Aktuálně.cz, že začínají důsledně administrovat (jejich termín) diskuse pod všemi články.
Komentáře
Právo a odposlech
Jaroslav Spurný
V Česku dodnes platný trestní řád, který určuje, co je trestné a jaké tresty za zločiny hrozí, vymysleli komunisté v roce 1961 a ani polistopadové novely nedokázaly změnit jeho podstatu, totiž že právo má především sloužit na ochranu výsad mocných.
Chvíle pro KSČM
Erik Tabery
Je to symbolické – ve chvíli, kdy si Spojené státy volbou Baracka Obamy vybraly cestu do budoucnosti, protože odmítly svou temnou minulost, Češi se vydali na pouť zpátky v čase, neboť před historií zavírají oči.
Čest, sláva a historická paměť
Tereza Brdečková
Minulé pondělí vydalo francouzské nakladatelství Gallimard memorandum podepsané jedenácti světovými autory. „Byla vyvolána nactiutrhačná kampaň s cílem pošpinit pověst Milana Kundery,“ píše se v něm.
Druhá tvář USA
Jiří Sobota, Marek Švehla
Finále amerických voleb byla strhující podívaná. Nikoli dramatičností výsledků, ale tím, jak nám Amerika v největší kráse předvedla to, proč ji v Respektu máme rádi: přehlídku velkých idejí a naplněné víry v americký sen na straně vítěze Baracka Obamy a velkorysost, smířlivost a důstojnost na straně poraženého Johna McCaina.
Minulý týden
Minulý týden
Ivan Lamper
Slunečným počasím a teplotami kolem dvaceti stupňů Celsia překonalo babí léto všechny dosavadní teplotní rekordy. Nad republikou se přehnala vichřice. Americké volby vyhrál Barack Obama a čeští ústavní činitelé se připojili k celosvětovým gratulacím. Zlevnily byty.
Připravujeme
Respekt
Co připravujeme do dalších čísel
Jeden den v životě
Obrana padesátých let
Jiří Kratochvil
Začátek padesátých let, to byl čas generální úzkosti. Taky o tom trochu vím, protože v roce 1951 emigrovali můj otec a můj strýc a oba pak byli politicky velice aktivní.
S horníky u ďábla
Respekt, Lucie Kundra
Cerro Rico, v překladu „bohatá hora“, tyčící se nad Potosím. Trochu to vypadá jako sjezdovka s osvětlením na noční lyžování. Ale není. Ve skutečnosti je to obrovský stříbrný důl v pětitisícovém kamenném masivu.
Eseje
Vražda v centru
Slavenka Drakulič
Když se o mé vlasti zmiňují světová média, obvykle to – pokud nejde o sport – nevěští nic dobrého. Naposledy, když v centru Záhřebu vybuchlo auto. Stalo se to několik metrů od budovy parlamentu.
Sen o Americe
Ian Buruma
Proč Evropané zbožňují nově zvoleného prezidenta Spojených států Baracka Obamu?
Čas otázek
Timothy Garton Ash
Když se řekne, že Obama bude prvním černým prezidentem v amerických dějinách, není to ani tak začátek nové kapitoly, jako spíš poslední řádek kapitoly, která právě končí.
Trendy
Ulomená hlava
Karolína Vránková
Hlavolamy se láme celá hlava až do hlubin podvědomí, což je zřejmě důvod, proč se jimi lidstvo zaměstnává už více než dva tisíce let.
Müller Thurgau a architektura
Karolína Vránková
Typický konzument vína je, stejně jako ochutnávající přátelé, vzdělaný, dobře nebo alespoň slušně situovaný člověk s rozhledem. S tím souvisejí také změny v konzumaci vína a proměna vinařské architektury.
Civilizace
Pilát, agent bezpečnosti
Pavel Horák
Rozprava o výkladu německých dějin probíhala od konce války, sílila v šedesátých letech, vyvrcholila ale až v polovině desetiletí před pádem železné opony v takzvaném německém sporu o dějiny (Historikerstreit). Historikové a filozofové se začali přít o to, zda byl nacismus ojedinělým případem zla, nebo, jednoduše řečeno, zda se to mohlo stát každému národu.
Dějiny budoucnosti
Jiří Suk
Není obzvlášť těžké mluvit o blízké budoucnosti jako o průhledné skutečnosti, tvrdit, že vím, jak se věci mají a mít budou. Dělají to všichni, od neznámé důchodkyně (bude hůř, ceny rostou, důchod ne) po premiérova poradce (zvýšíte-li důchody, budou vás volit senioři).
Na jiné planetě
Martin Uhlíř
Kdo by snad pochyboval o tom, že se lidský druh dokáže přizpůsobit životu na jiných planetách, nechť navštíví na podzim západní norské pobřeží, třeba okolí Bergenu. Loni tu lidé zažili šňůru sta dní, kdy vždycky alespoň chvíli pršelo, a přiblížili se tak místnímu rekordu, jímž je nepřetržitá série 104 deštivých dní.
Kultura
Alois Nebel: Krize
Jaromír 99, Jaroslav Rudiš
Komiks Alois Nebel
Umění umírat
Jan Gregor
Čtyřicet let po tragické smrti asi nejslavnější básnířky druhé poloviny dvacátého století Sylvie Plathové byly její pohnuté osudy zpracovány do filmové podoby.
Výtvarné umění
Jan H. Vitvar
Zajímavé výstavy
Hudba
Pavel Klusák
Hudební novinky
Koukni se mi do očí
Jan Gregor
Deprese a zmar. Takové pocity mohly přepadat diváka u polských filmů, které se v posledních měsících dostaly do českých kin. Jenže teď se po drsném rodinném dramatu Náměstí Spasitele (2006) a vyrovnání se s národním traumatem ve filmu Katyň (2007) do tuzemské klubové distribuce dostávají dva snímky, jejichž vyznění je podstatně optimističtější.
Osvěžující temné proroctví
Ladislav Nagy
Dobré knihy nestárnou. O Programu pro přeživší z pera Chucka Palahniuka (1962) to platí bez výjimky. Devět let starý román vyšel v českém překladu poprvé před šesti lety; nyní jej nakladatelství Odeon vydává znovu – a dělá dobře.
Zamilovaný teoretik slov
Jan Němec
V Rozkoši z textu Barthes rozvíjí své pojetí textu až směrem k jakési individuální utopii: text jako zahrada Epikurova, místo rozkoše.
Novinky
Respekt
Knižní novinky
Románová show
Tereza Brdečková
Nový román Salmana Rushdieho (1947) Klaun Šalimar je romantická historie plná politiky, úmyslně barvotiskových obrazů a působivých „filmových“ scén.
Mladý šuhaj jede
Jan H. Vitvar
Cenu Jindřicha Chalupeckého získal minulé úterý Radim Labuda (1976), první slovenský výtvarník v devatenáctileté historii soutěže.
Téma
Moje černá pleť
Respekt
Moje černá pleť hrála v mém životě až moc důležitou roli.
Co tu chceš, negře
Marek Švehla
Začátkem padesátých let ale prezident Eisenhower jmenoval nového předsedu Nejvyššího soudu, přesvědčeného odpůrce segregace Earla Warrena, který přesvědčoval osm svých kolegů tak dlouho, až v dubnu 1954 mohl přednést jednomyslný výrok Nejvyššího soudu proti segregovaným školám. To byl jeden ze startovacích můstků k občanskému hnutí proti segregaci.
Tady nikdo nepochybuje
Tomáš Klvaňa
Automatické dveře hotelu Biltmore Arizona vedou přes bar na zatravněné náměstíčko nazvané Squaw Peak Lawn. Je úterý, slunečný den, který se (jak se na jihozápad Spojených států sluší) postupně změní v teplou noc plnou hvězd.
Dobře vychovaní rebelové
Tomáš Lindner
Jsou prý rozmazlení. A také nečtou, nezajímají se o dění kolem sebe, nechodí k volbám, mrhají čas na počítači, jen si nezodpovědně užívají a neumějí už ani pořádně demonstrovat. Ano, taková je podle mnoha škarohlídů dnešní (nejen) americká mládež.
Ztracený ráj, 2. díl
Jiří Sobota
Mladí Američané sní o lepších zítřcích a ti starší vzpomínají na staré dobré časy. Ve skutečnosti ale vlastně mohou myslet na něco hodně podobného.
Bude to dřina
The Economist
Až se Barack Obama v lednu nastěhuje do Bílého domu, bude muset čelit světu, který není zrovna kouzelný. Naopak, je v něm pěkný binec.
Obamův svět
Respekt
Přinášíme speciální téma reportáží a analýz o změně, která s Barackem Obamou přichází.