2008/5
Editorial
Příštích 7 dní
Respekt
Ve čtvrtek 31. ledna projedná Ústavní soud návrh poslanců ČSSD na zrušení vládní reformy veřejných financí.
Editorial
Martin M. Šimečka
Někdy v zimě v roce 1990 přijel Václav Klaus do Bratislavy do sídla VPN (obdoby českého OF), aby v užším kruhu debatoval o ekonomické transformaci včetně kuponové privatizace.
Hodnocení roku 2007
Respekt
Průzkum:Hodnocení roku 2007
Anketa: Měl by se Jan Švejnar jako kandidát na post prezidenta ČR vzdát amerického občanství?
Respekt
Myšlenka, že by se Jan Švejnar měl vzdát amerického občanství, pokud se stane prezidentem České republiky, je absurdní.
Svět
Kosovo na prodej
Alexandre Gajdamacký
Kosovo zůstane součástí Srbska, nepřipustíme, aby naše slovanské bratry někdo ponižoval; pokud by došlo k nejhoršímu, jsme připraveni jednat i o rozmístění ruských vojenských základen v tomto regionu. Takové výhrůžné proslovy z Moskvy zaznívají čím dál častěji.
Španělé, bděte
Markéta Pilátová
Ve Španělsku se neblahý 11. březen, kdy islamisté před čtyřmi lety zaútočili na příměstské vlaky, neopakoval.
Australské sorry
Tomáš Lindner
Nový premiér Kevin Rudd si v těchto dnech připravuje omluvu, kterou jeho předchůdce sveřepě odmítal. Zatímco John Howard prosazoval romantizující výklad bělošského osídlení, pokusí se jeho přemožitel z listopadových voleb naslouchat názorům Austrálců, kteří příchod bělochů na kontinent vnímají spíše jako invazi.
Česko
Správní Češi na bruslích
Silvie Lauder
Blíží se ratifikace nové evropské smlouvy českým parlamentem a strana muže, který ji za Česko podepsal, má problém.
Evropa bez hranic
Jorge Zúniga Pavlov
Vývoj Evropy koncem 90. let se mi zdál kuriózní.
Nemocnice ve varu
Tomáš Sachr
Na dramatické lednové finále, kdy stovky protestujících lékařů, sestřiček i pacientů zastoupily prostranství před karlovarským krajským úřadem, zprvu vlastně vůbec nic neukazovalo.
A proč ne Klaus?
Tomáš Pavlíček, Marek Švehla
Stráví totiž bezmála čtvrtstoletí ve vrcholné ústavní funkci: napřed chvíli jako ministr, pak premiér, šéf parlamentu a nakonec prezident.
Na pozvání
„Kauzy“, skandály a vytáčky
Luboš Dobrovský
Všelicos, co zprvu, zejména pak s ohledem na všeobecnou povinnost zachovávat presumpci neviny, smí nám klásti pouze otázky, vede nás použitím – či spíše zneužitím – odborného právního termínu „kauza“ k předčasným podezřením, že ten či onen je nejspíše zločinec.
Kuchyňský koutek
Tenkrát za takzvané revoluce, s klíči v ruce, si to patrně mnohý z nás představoval jinak, ale věci se nakonec vyvinuly tak, že žijeme dobu, jejíž duchovní obsah se zdá nejlíp popsán slovy: nejde o nic víc než o to dohnat a předehnat v životní úrovni naše sousedy, milé, bohaté Němce.
Komentáře
Pět pod stolem
Jaroslav Spurný
Říci, že osvobozujícím rozsudkem Zdeňka Doležela v kauze „pět v českých na stole“, zemřela šance objasnit korupci kolem privatizace Unipetrolu do rukou polské společnosti PKN Orlen, je poněkud nepřesné.
Srbsko ve dveřích léčebny
Jiří Sobota
Slovinsko bude muset řešit nejzašmodrchanější problém současné Evropy – rozhovory o budoucnosti Kosova skončí nezdarem, odtržená srbská provincie vyhlásí nezávislost, Srbsko zahájí odvetné akce a do hry se zapojí Rusko, OSN i Spojené státy.
Napnutá Evropa
Americká ekonomika lavíruje na pokraji recese, Evropa, stejně jako Česko a zbytek světa, si kouše nejistotou nehty a vyčkává. Neví se s jistotou, zda se přemrštěná spotřeba z minulých let promítne do bolavé kocoviny, nebo jen výrazného zpomalení růstu bohatství.
Volba strachem
Erik Tabery
Napětí stoupá, protože počet dní do volby prezidenta rapidně klesá.
Z kraje
Minulý týden
Minulý týden
Ivan Lamper
Uběhlo 1100 let od narození sv. Václava, vévody české země. Otevřením svého prvního tuzemského provozu na místě bývalé Malostranské kavárny v Praze přišel do Česka americký kavárenský gigant Starbucks. Klesly ceny plazmových televizí.
Připravujeme
Respekt
Co připravujeme do příštího čísla
Jeden den v životě
Eseje
Trendy
Kabelku na týden
Karolína Vránková
Michail Gorbačov si loni klidně sedl do limuzíny, aby dělal reklamu brašně Louis Vuitton.
Hledači rodinných tajemství
Adam Šůra
Ještě na začátku devadesátých let mohl člověk do archivu k matrikám jen s tužkou a bločkem na poznámky. Současní badatelé ale matriky rovnou fotí digitálními fotoaparáty a získaná data sázejí do notebooků vybavených programy na sestavování rodokmenů.
Civilizace
Je fras? Se snaž
Erika Hníková
Leden, severní Čechy. Inverzní mlha, sídlištní nepořádek, děvky a fet, blikající neony heren – prostě fras.
Volby jako povinnost
Peter Singer
Vysoká volební účast v Austrálii není náhodná. Když se ve 20. letech minulého století dostavilo k urnám méně než 60 % voličů, uzákonil parlament povinné hlasování. A přestože se poté střídaly u moci nejrůznější vlády, neobjevila se žádná vážná snaha tento zákon, který podporuje přibližně 70 % obyvatel, zase zrušit.
Vyhnání z ráje?
The Economist
Převážnou část své existence na Zemi prožil současný člověk jako lovec-sběrač. Až do vzniku zemědělství tvořilo jeho jídelníček ulovené maso a rostlinná potrava získaná sběrem.
Kultura
Alois Nebel
Jaromír 99, Jaroslav Rudiš
Komiks Alois Nebel
Skvělé lámání kostí
Jan H. Vitvar
Rozzuřený rasta zaútočí na Stevena Seagala, ten nehne ani brvou a protivníkovi 1) prsty vtlačí oční bulvy do mozku, pak mu 2) zlomí přes koleno páteř, aby pak jeho tělo 3) prohodil výtahovou šachtou, kde se 4) napíchne na železný bodec.
Výtvarné umění
Jan H. Vitvar
Zajímavé výstavy
Hudba
Pavel Klusák
Hudební novinky
Raději zadní řadu
Jan Gregor
Ten nápad je za miliony. Myšlenka zkřížit paradokumentární estetiku Záhady Blair Witch se žánrem apokalyptických filmů o monstrech typu Godzilla se může zapsat do historie jako ukázka geniálního producentského instinktu.
S Kusturicou v divočině
Radovan Holub
Emir Kusturica ve svých filmech vždycky snil o soužití lidí a zvířat.
Reklama to zatáhne
Adam Javůrek
Jaká je správná cena za hudbu stahovanou z internetu?
Povědomý kriminál
Jan H. Vitvar
Oba měli ty snímky dvacet let v šuplíku. Teď je zveřejňují a je to dobře: kdo chce vědět, jak vypadalo normalizační Československo, tomu by bez nich chybělo hned několik důležitých rozměrů jeho podoby. Jiří Poláček a Libuše Jarcovjáková se v pražské Galerii Langhans vracejí ke svým fotografiím z počátku 80. let.
Hledání Třešňáka a hezký Nohavica
Pavel Klusák
Rozmlouvat s někým, kdo má tak blízko k jazyku, historkám a literatuře jako Vlastimil Třešňák, je radost.
Kdo je a není „prostitutka“
Jaroslav Formánek
Titul i obálka knihy řecké novinářky, esejistky a spisovatelky Lili Zografu (1922–1978) okamžitě přitáhnou pozornost.
Rychle spotřebuj a zahoď
Marta Ljubková
Své odpůrce novinkou jistě nepřesvědčil a příznivce, jichž také není málo, nezklamal. V románu Potichu totiž Jaroslav Rudiš (1972) neudělal ani krok z pozice, kterou si v české próze – za pomoci mimořádné agilního vydavatele – vybudoval.
Novinky
Respekt
Knižní novinky
Být přesný – to už je báseň!
Vladimír Karfík
Karel Šiktanc (1928) je jedním z těch několika básníků, bez jejichž účasti by bylo těžké představit si poslední půlstoletí vývoje české poezie.