2008/6
Editorial
Příštích 7 dní
Respekt
Dvacet čtyři států USA uspořádá 5. února své primárky pro nominaci kandidátů do letošních prezidentských voleb.
Anketa: Hrozí, že se rozpadne vláda, pokud nebude Václav Klaus zvolen prezidentem?
Ondřej Nezbeda
Klausův pád by vládní koalici bezprostředně neohrozil, došlo by však k jejímu postupnému rozkladu. To by znamenalo trvalé oslabení M. Topolánka a rozpolcenost vládní koalice, kterou by při životě držela pouhá setrvačnost a příprava na české předsednictví EU.
Editorial
Martin M. Šimečka
Když se „občan Havel“ ve stejnojmenném filmu rozčiluje nad českým tunelováním, možná měl na mysli i Pavla Tykače.
Průzkum
Respekt
Vzteh čechů k národnostem.
Kultura
Padlí andělé v krutém světě
Jan Gregor
Filmová kariéra talentovaného Švéda Lukase Moodysona má opravdu pozoruhodný vývoj. Z autora všeobecně nadšeně přijímaných mainstreamových hitů, miláčka diváků a kritiky, se postupně změnil v režiséra, jenž točí filmy, které jen tak někdo nestráví.
Alois Nebel
Jaromír 99, Jaroslav Rudiš
Komiks
Výstavy
Jan H. Vitvar
Zajímavé výstavy
Hudba
Pavel Klusák
Hudební novinky
Televize bez reklamy
Jaroslav Formánek
Televizní vysílání ve Francii projde bezprecedentní kulturní revolucí, která zasáhne všechny veřejnoprávní stanice a nepřímo se dotkne i těch soukromých.
Ateistova neděle
Pavel Klusák
Představme si, že by Vladimír Mišík na protest proti domácí politice přestal mluvit česky – byť jen na posledním albu.
Kdo chce zabít Knížáka
Jan H. Vitvar
Ten vzkaz v e-mailové schránce působil hodně absurdně: opravdu Jiří David přeposílá na všechny strany pozvánku na novou výstavu Milana Knížáka?
Gadžo píše o Romech
Viktor Šlajchrt
Naše představy o životě chudých Romů v osadách na východním Slovensku vycházejí většinou z dokumentárních záběrů v televizním zpravodajství.
Hříšný křesťan Saman
Markéta Pilátová
Vloni tu vyšly indonéské pohádky a legendy v knize Smaragdové ostrovy, antologie moderní indonéské prózy Tygr! Tygr! a před Vánoci také prvotina představitelky nového proudu tzv. indonéské „voňavé literatury“ (tvorba mladé generace spisovatelek) Ayu Utamiové (40).
Novinky
Respekt
Knižní novinky
Lublaňský kolos konečně v češtině
Tomáš Dvořák
Na sklonku minulého roku vyšly poprvé v českých překladech hned dvě knihy slovinského filozofa, sociologa a kulturního kritika Slavoje Žižka (1949).
Tihle Oscaři nejsou pro slabý
Jan Gregor
„It´ s a man´ s world,“ zpíval před lety James Brown. S jeho písní přesně souzní letošní výběr americké filmové akademie, která přiřkla největší šance získat sošku za nejlepší film roku snímkům, které zobrazují bezohledný a nekompromisní mužský svět.
Minulý týden
Jeden den v životě
Bazény
Tereza Brdečková
Mám ráda bazény. Ne ty nóbl, kde se procházejí polobozi v luxusních koupacích pláštích, ale ty obyčejné, městské, veřejné.
Ledový klid na středeční burze
Respekt
Mám rád kvalitní spánek a alespoň po ránu žádný stres. Z postele nevstanu ani tentokrát před devátou, čeká mě práce do pozdních nočních hodin a dopolední relax bude dnes obzvláště potřeba.
Eseje
Stranický či nestranický?
Luboš Dobrovský
Debata o tom, kdo má být zvolen prezidentem, je značně zpožděná a zároveň v jistém ohledu nezodpovědně předčasná. Zpožděná proto, že politické strany nebyly schopny nabídnout relativně včas (tedy už před nějakými dvěma roky) možné budoucí kandidáty.
Muž, který ví až moc
Slavenka Drakulič
Představte si, že třeba v Německu se po volbách sejde nový spolkový parlament. Dále si představte, že jeden z poslanců stojí před soudem – obžalován z válečných zločinů na civilním obyvatelstvu.
Trendy
Čaj v pytlíku
Karolína Vránková
„Cože? Vy ještě máte doma tu strašnou radioaktivní a jedovatou věc? V tom případě máte velký zdravotní problém a musíte se postarat o bezpečnou likvidaci!“
Jak najít bod N
Karolína Vránková
Žena nakoupila, před vchodem brýle odevzdala a změnila se zase v obyčejnou paní se spoustou tašek. Kus své mozkové činnosti ale předala spolu s brýlemi. Zařízení zvané oční kamera totiž po celou dobu nákupu zaznamenávalo, na co se dívala.
Civilizace
Nespravedlivý Ámos
Hana Librová
Ze sta učitelů působících na základních školách je 83 žen a 17 mužů, na středních školách je podíl 58 ku 42.
Jen silnější káva?
Jaroslav Petr
Na trhu je hned několik léků, které zlepšují paměť a soustředění a zároveň potlačují impulzivní jednání a sklony k rizikovému chování. Lékaři je předepisují duševně nemocným pacientům nebo lidem s poškozeným mozkem. Pomáhají však i zdravým, usnadňují jim například práci v třísměnných provozech
Příliš rychlý svět
Václav Cílek
Skoro přesně před rokem vyšel v Bruselu návrh společné energetické politiky zemí EU.
Svět
Kandidát Castro
Markéta Pilátová
Před rokem a půl se „ostrov svobody“ zachvěl v očekávání velkých změn.
Co odchází s Prodim
Ondřej Houska
Budu dědečkem svých vnoučat – tak odpovídal předminulý týden odstupující italský premiér Romano Prodi na otázky ohledně své politické budoucnosti.
Kudy ven z Gazy
Jan Fingerland
Statisíce vyhladovělých a frustrovaných lidí se shromažďují u bariér, které je oddělovaly od okolního světa. Nakonec je prorážejí a po mnohaměsíčním, resp. mnohaletém zoufalství vybíhají ven, aby se konečně najedli a nadechli svobodného vzduchu.
Ekonomika
Všechno to platím - stravenkou
Tomáš Pavlíček
Cestu stravenkám v Česku kdysi prošlapaly odborářské poukázky. O renesanci se pak zasloužily firmy, které mají s podobným obchodem dlouholetou zkušenost z Francie.
Bezbranná banka
The Economist
Když druhá největší francouzská banka Société Générale oznámila obchodní ztrátu ve výši 4,9 miliardy eur, oprášila média starý výrok Henryho Paulsona.
Česko
Školní duch Rakouska-Uherska
Jan Brabec
Čeští školáci se už potřetí za sebou ocitli v mezinárodním výzkumu PISA nad světovým průměrem. Svými vědomostmi dokonce předstihli žáky vyspělých zemí, jako je třeba Švýcarsko nebo Rakousko.
Češi a prezident
Silja Schultheis
Jako občan země, ve které prezidentské volby nikoho moc nelákají a jsou spíše formálním aktem poslanců a představitelů jednotlivých krajů, se zájmem a zároveň s údivem sleduji zdejší rámus kolem prezidentských voleb.
AIDS zase letí vzhůru
Anneke Hudalla
Počet nových infekcí HIV se v roce 2007 vyšplhal na 122, o třetinu více než v roce 2006 a dvojnásobek roku 2003.
Hodně drahé zbraně
Jaroslav Spurný
Ministerstvo obrany dokázalo svým záměrem zaměstnat představitele spojenecké velmoci USA, zemí jako Itálie či Španělsko a tajné služby dalších států. Ve hře je totiž velká politika: stále radikálnější bolivijský prezident Evo Morales.
Tykač na střeše
Ondřej Kundra
Nejdřív investoval deset miliard do uhlí, a teď dal přes půlmiliardy do historických střech v centru Prahy. Při finančníkově známém tahu na branku řada lidí zpozorněla: co se to nad našimi hlavami ve stavebně nejcennějším koutu České republiky děje?
Na pozvání
Týden před TÍM
Snad jen finále soutěže o pobyt na Hradě konkuruje na titulních stránkách novin informacím o problémech na finančních trzích.
Stabilizovaná brněnská televize
Ustanovení Karla Buriana šéfem brněnského studia České televize vyvolalo na Nový rok jednoznačně negativní reakci reprezentativní skupiny intelektuálních špiček Brna a celé jižní Moravy.
Komentáře
Tajní agenti
Jaroslav Spurný
Nelegálové, policejní agenti, undercovered. A mnoho jiných názvů pro muže a ženy, členy policejního sboru, kteří pod falešnou identitou infiltrují zločinecké spolky, rozkryjí jejich aktivity a pak proti nim svědčí u soudu.
Skalpelem na vědu
Martin Uhlíř
Česko se musí změnit ze země montoven na společnost znalostní ekonomiky, a proto naléhavě potřebuje reformu české vědy.
EU jako rukojmí
Martin M. Šimečka
Brusel žasne. Jak je možné, že Slovensko, tento věrný příznivec sjednocování Evropské unie, najednou hrozí, že zablokuje ratifikaci tzv. lisabonské reformní smlouvy?
Hliněné nohy
The Economist
Vzpomínáte na dobu, kdy bankéři byli ztělesněním obezřetnosti? V posledním půlroce byly téměř veškeré zprávy z bankovního světa špatné, a to přesto, že na tento sektor dohlíží značný počet regulátorů.
Co chceme od prezidenta
Erik Tabery
Je s podivem, jak se v českém veřejném prostoru lehce usazuje pocit zmaru, blížícího se konce, či že stojíme na prahu osudového až fatálního rozhodování.