2004/32
Editorial
Zahraničí
Co se děje ve světě
Zbyněk Petráček
Od vzpomínky k usmíření
Krzysztof Iszkowski
Šedesátá výročí mají větší význam, než napovídá samotná cifra. Jsou to zřejmě poslední deceniální vzpomínky, kterých se mohou účastnit dosud žijící veteráni. Ukázalo se to počátkem června v Normandii a právě teď ve Varšavě, kde si lidé připomněli 1. srpen 1944 – začátek povstání, které z politických důvodů neblaze vykrvácelo. I šedesát let poté převládá spíše politický moment. Nejde jen o to, že účast přislíbily celebrity, jako je německý kancléř Schröder, americký ministr zahraničí Powell či britský vicepremiér Prescott. Z hlediska polsko-německých vztahů byla důležitější akce Eriky Steinbachové, předsedkyně Svazu vyhnanců, která si připomínku varšavského povstání uspořádala po svém.
Nábulus: co dělat s anarchií
Tomáš Neubauer
Zlomená hůl nad Dárfúrem
Teodor Marjanovič
Buď vlastenec a přispěj
Pavel Černý
Síla doma, úcta ve světě
Michal Sedláček
Amerika silná doma a respektovaná ve světě. Tak znělo hlavní heslo konventu Demokratické strany, který ve čtvrtek oficiálně nominoval Johna Kerryho jako kandidáta na prezidenta. Demokraté uspořádali tři poslední konventy ve třech největších městech – New Yorku, Chicagu a Los Angeles. Letos se rozhodli pro menší Boston už symbolicky: vítěz primárek Kerry pochází právě z této metropole státu Massachusetts.
Scéna
Minulý týden
Dopisy
Civilizace
Muž s broukem v hlavě
Josef Greš
Úžasný svět wiki
Adam Javůrek
Encyklopedii, kterou spolu tvoří teenager z Texasu, expert na aplikovanou matematiku z prestižní univerzity a brněnský prodavač elektrosoučástek, by asi bookmakeři mnoho šancí nedávali. Avšak přesně tato otevřenost stojí za zcela mimořádným úspěchem projektu Wikipedia.org, který je možné bez nadsázky považovat za jeden z nejpozoruhodnějších fenoménů současného internetu.
Kaleidoskop
Petr Jakeš
Domov
Takový normální výlet do Birkenau
Markéta Pilátová
„Vy dacani, náš rod vás všechny přežije!“ hrozí pěstí ze svého sedadla svátečně oblečený Antonín Lagrin. Osmnáct Romů souhlasně přikyvuje. Za okny autobusu se táhne zelená planina přerušovaná dlouhými řadami rozpadajících se cihlových komínů. „Mysleli jste si, že nás tady všechny dostanete! A kde je vám konec.“ Výprava moravských Romů přijela do Osvětimi uctít památku svých umučených příbuzných.
Prezidenti ve dvoraně slávy
Eliška Bártová
Tajemná klinika v Zambii
Kateřina Šafaříková
Pomáhat penězi lidí z bohatší části světa těm méně šťastným je ušlechtilá věc a je dobře, že se toho Češi také účastní. Sice dáváme na rozvojovou pomoc ročně pětatřicetkrát méně, než jsou průměrné tři čtvrtiny procenta HDP v našem domovském klubu zemí OECD, ale důležitější možná je, kam vlastně naše skromné dary plynou. Logicky proto vzbudí zvědavost novináře, který právě přijel do Zambie na jihu subsaharské Afriky, tamní už několik let probíhající rozvojový projekt českého státu. Vypraví se tedy na místo a zažije následující příběh.
Celebrity dřív nepouštíme
Jan Kovalík
Co nám chystá vláda
Ondřej Kundra
Připomeňme si
Ondřej Fencl
Komentáře
Kdo bude šestým Bondem
Teodor Marjanovič
Hučín na cestě do basy
Jaroslav Spurný
Zásilka z říše zla
Zbyněk Petráček
Ta pravá vláda sebevrahů
Adam Drda
Hodnocení téměř hotové vlády Stanislava Grosse by vlastně šlo říci dvěma větami. Za prvé, úmorná koaliční vyjednávání a Grossovy personální návrhy nedopadly až tak špatně, jak dopadnout mohly. Za druhé, vzhledem ke stavu ČSSD a vratkosti postšpidlovské koalice nemá až tak velký význam: skoro by se dalo napsat, že čím kvalitnější lidé usednou do vládních křesel, tím beznadějnější zápasy bude nový premiér svádět s vlastní stranou a prezidentem Václavem Klausem.
Ve hvězdách
Erik Tabery
Když starý svět prohrál válku
Martin Vrba
O „velké válce bílých mužů“ víme bezpečně jedinou věc: začala právě před devadesáti lety, na přelomu července a srpna 1914. Kdy ale skončila? V roce 1918? Nebo 1945? Nebo až pádem železné opony roku 1989? O nejčastěji uváděném roce 1918 prohlásil Winston Churchill velmi trefně: Skončila válka obrů, začala válka trpaslíků – měl na mysli žabomyší spory menších evropských národů, které dočasně utichly až v další válce obrů. V roce 2004 jsou svým způsobem trpaslíky všechny evropské země, větší i menší.
Ekonomika
Vrtěti dolarem
Evžen Kočenda
Biosedláci v zemi bůčku
Marek Pokorný
Ta proměna je na tuzemské krajině poznat: neustále roste velikost ekologicky obhospodařované půdy a na tuzemských stráních jsou čím dál víc vidět volně se pasoucí stáda dobytka. Roste i počet ekologicky hospodařících zemědělců – ke konci loňského roku jich bylo přes 800 a stát posledních pět let stále zvyšuje dotace „zeleným“ farmářům. Je tu ovšem jeden paradox: ve statistice Česko vypadá jako země zapálená pro ekologické zemědělství, přitom zájem o biopotraviny je v tuzemských obchodech mizivý.
Třikrát na okraj
Marek Pokorný, Tomáš Němeček
Žoldáci si uvazují kravaty
Marek Hudema
Kultura
Chytrý pop a hloupé řeči
Hynek Just
S batůžkem proti manipulacím
Radovan Holub
Ten, kdo by hledal společného jmenovatele filmů letošní Letní filmové školy v Uherském Hradišti, by patrně nepřehlédl velmi silný trend demýtizovat věci kolem nás a odpor ke všem druhům manipulace. Jedním z prvních domácích filmů, který tu běžel, byl Český sen Víta Klusáka a Filipa Remundy o stavbě fiktivního obchodního domu. „Zahájení provozu nového supermarketu si pravý Čecháček nenechá ujít, vezme si svůj spacák a čeká, až se otevře,“ poučuje v něm režisérskou dvojici zkušený reklamní agent. U diváků ta věta vyvolala salvy smíchu. Během konání festivalu desítky tisíc návštěvníků přespávají ve spacích pytlích ve školách a parcích. Na zbrusu nové zboží za skvělé ceny tu ale nikdo nečeká, batůžkáři milují filmy jakéhokoli stáří, které jdou pod povrch věcí. S „pravými Čecháčky“ mají společnou jen hlavu na krku.
Zázraky podle Cieslara
Viktor Šlajchrt
Léto s hořícím andělem
Jaroslav Pašmik
Divadlo uprostřed léta si český divák spojí většinou se shakespearovskými slavnostmi na Pražském hradě. Na renesančním zámku Kratochvíle nedaleko Českých Budějovic ale stranou pozornosti probíhá v mnohém zajímavější a originálnější akce. Divadelní projekt Kratochvílení, který tu každoročně pořádá jihočeské alternativní Divadlo Continuo, má kromě romantických zámeckých kulis jedinečný punc uměleckého setkání a atmosféru dýchající neomezenou fantazií.