2003/45
Editorial
Zahraničí
Černo-zelená svatba v Linci
Barbara Tóth
Z minulého týdne
Teodor Marjanovič
Pittner zamrzl v roce 1939
Zbyněk Petráček
Horor pod africkou horou
John Khakhudu Agunda
Od roku 1963, kdy byl ze žerdí v Keni stažen Union Jack a vztyčena černo-červeno-zelená vlajka nového národa, se bývalá koloniální mocnost nedostala v těchto krajích do podobně trapné situace.
Galloway zvažuje pomstu
Teodor Marjanovič, Vojtěch Ripka
Mahathirovo dilema
Koizumi, máš druhou šanci
Kateřina Šafaříková, Petr Pešek
Okolí stanice rychlodráhy Mačida na západě Tokia zaplavilo moře deštníků, stovky dalších lidí se schovávají pod zastřešenými vchody. Muž, na kterého v hustém dešti trpělivě čekají, přichází. Připravuje se na svoji první řeč ve zřejmě největším zápase o udržení moci. Takto popsal přední japonský deník Asahi šimbun začátek kampaně před předčasnými volbami z pohledu jejich hlavního aktéra, charismatického premiéra Džuničiró Koizumiho. „Velkým tématem voleb bude, zda bych měl zůstat ministerským předsedou,“ shrnuje sám Koizumi důvod, proč půjdou miliony Japonců 9. listopadu k volebním urnám.
Scéna
Minulý týden
Kultura
Mimochodem
Viktor Šlajchrt
V chrámu jsou mrtvoly i vrah
Viktor Šlajchrt
Jana Bobošíková a Sudeťáci
Erik Tabery
Jaké dnes na Českou republiku číhá největší nebezpečí? Televize Nova v tom má jasno: sudetští Němci. Hrozby, které z jejich revanše plynou, řešila letos plná polovina „Sedmiček“, hlavní politické show této stanice. „Kdo nese zodpovědnost za fakt, že 58 let po válce občané nemají jistotu, že nepřijdou o svůj majetek? Co kromě proklamací udělali politici pro to, aby soudy nezačaly přepisovat historii?“ ptá se svých hostů s železnou pravidelností moderátorka pořadu Jana Bobošíková a koulí přitom významně očima.
Hořký podzim patriarchy
Jan Rejžek
Filmy, které vidí dál
Radovan Holub
Nečekaná záře Sentimentu
Jaroslav Pašmik
Sedmý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů, který minulý víkend hostila Jihlava, nabídl zajímavý odraz západního světa se zvláštním důrazem na střední Evropu. Nabitá kina prozrazovala zájem publika a pobíhající zahraniční producenti čilý obchodní ruch. Organizátorům se podařilo zařadit do přehlídky přes sto dokumentů z devatenácti zemí. Nových českých snímků se zde objevilo šestnáct. Jeden z nich s názvem Sentiment uchvátil mezinárodní porotu natolik, že jej spolu se slovenským filmem 66 sezón vyhlásila za nejlepší středoevropský dokumentární film roku. Je to nečekané: Sentiment je totiž v podstatě hraný film s Jiřím Kodetem v hlavní roli a jako takový bude tento týden uveden do našich kin.
Dopisy
Diskuse
Civilizace
Sebezáchova Evropy
Erik Tabery
Kaleidoskop
Petr Koubský
Galicie v roce jedna
Markéta Pilátová
Ještě loni v říjnu si sběračka mušlí Carmen Formosová (46) obouvala gumáky, v noci brala do ruky silnou lampu a vyrážela do bahna odlivu. „Jsem psychicky závislá na své práci. Každým okamžikem člověka může smést vlna nebo zachytit mořský proud, ale moře mi dávalo obživu třicet let,“ vysvětlovala. Teď je všechno jinak. Přesně před rokem ztroskotal 270 kilometrů od galicijského pobřeží tanker Prestige a Carmen získala proti své vůli rok placené dovolené, který její život změnil k nepoznání. Podobný osud potkal tisíce obyvatel španělského severovýchodu.
Ekonomika
Třikrát na okraj
Zbyněk Petráček, Lenka Zlámalová
Svazákům ve Zbrojovce odzvonilo
Marek Pokorný
Chudá ropná velmoc
Jiří Jonáš
Kreml třese burzou
Tomáš Němeček
Za ruskými hospodářskými zločiny z 90. let už je třeba udělat tlustou čáru a „balíkem zákonů ukončit debatu o legálnosti nabytého majetku“, napsal minulou středu do Moskevských novostí známý ekonom Grigorij Javlinskij. Reagoval tím na případ, který celý týden hýbal Ruskem: zatčení Michaila Chodorkovského, šéfa a spolumajitele největší soukromé firmy v zemi, ropného koncernu Jukos.
Sám Javlinskij by se sice dal v této věci považovat za podjatého – zatčený magnát je velkým sponzorem jeho liberální strany Jabloko –, avšak návrh na amnestii pro ruské hospodářské zločiny „s výjimkou těch, jež provázelo fyzické násilí“ podporuje například i britský list Financial Times. Dnešní stav, kdy lze kdykoli uvěznit kteréhokoli ruského zbohatlíka, Kremlu zjevně vyhovuje. Případ Chodorkovskij však může přinést změnu.
Domov
Připomeňme si
Jaroslav Spurný
Pravice hledá společnou řeč
Erik Tabery
I komunisté mají své dny
Marek Švehla
Bylo to zajímavé divadlo na téma česká poslanecká imunita. Země, která svým zákonodárcům dovoluje uniknout bez trestu z přestupků a kde poslance mohou i z nejtěžšího zločinu doživotně vyvinit jeho kolegové, si na konto připsala i opačný rekord: k zodpovědnosti byl pohnán člen sněmovny za to, že v parlamentní debatě kultivovaně vyslovil svůj názor. Mandátový a imunitní výbor sice ve čtvrtek odložil problém lidoveckého poslance Josefa Janečka jako bezpředmětný, pochybnosti nad logikou fungování svobody parlamentního projevu v Česku se tím ale zaplašit nepodařilo.
Las Vegas vladaře Kuneše
Hana Čápová
Vypadá to jako hra. Ale není
Marek Pokorný
Kdo řídí mafii v Liberci
Eliška Bártová
Rozhodovat o lukrativních zakázkách a zároveň je dostávat? V normálních zemích něco nemyslitelného. Ale v Česku – zatím běžná praxe. Dokladem může být i dění v severočeském Liberci. V metropoli, kterou ročenka tuzemských podnikatelů City Invest Czech už léta vyhlašuje za nejzkorumpovanější hnízdo ze všech čtrnácti krajských měst. Dva příklady z poslední doby dávají tušit, čemu Liberec vděčí za tak špatnou pověst.
Komentáře
Kupčení s Kupčovou
Erik Tabery
Nikoli Born, ale Jirous
Adam Drda
Srba je teprv v půlce
Jaroslav Spurný
Proč byl zatčen Chodorkovskij
Luboš Dobrovský
Kampaň k prosincovým parlamentním volbám v Rusku zahájil prezident Vladimír Putin útokem na finanční zdroj liberálně orientovaných stran. Ruská generální prokuratura, která, jak se v Rusku i mimo ně ví, neučiní bez souhlasu Kremlu jediný významnější krok, obvinila miliardáře Michaila Chodorkovského, šéfa a spoluvlastníka mocné naftařské společnosti Jukos a sponzora liberálních politických stran Jabloko a Svaz pravicových sil, ze šesti závažných hospodářských deliktů. Zvláštní policejní přepadové komando v černých kuklách a se zbraní v ruce ho vyvleklo na Sibiři z letadla jako nebezpečného teroristu. Soud promptně rozhodl, že má být poslán do moskevské vazební věznice, do společné cely mezi staré kriminálníky. Po dvou dnech sice Chodorkovského přestěhovali do lepšího a dali mu televizor, nejspíše proto, aby viděl, kterak politiky kritizovaný prezident jeho zatčení schvaluje a justici za ten tyjátr chválí.
Ve hvězdách:
Zbyněk Petráček
Špidla na cestě k Zemanovi
Tomáš Němeček
Je to nepříjemné zjištění a nepříjemný pohled: Špidlova vláda ničí svou pověst rychlostí, o jaké by se člověku před pár měsíci ani nesnilo. Ještě donedávna se dalo ministrům věřit, že se upřímně snaží o slušnější, průhlednější styl vládnutí než jejich předchůdci. V posledních týdnech je však taková víra čím dál těžší. Ministr vnitra rozdává místa v polostátních podnicích svým chráněncům, rezort zemědělství vypadá, jako by ho řídil rovnou Šlouf, a v největší letošní privatizaci vláda jasně nadržuje svému favoritovi – jako za Zemana. Přitom ani pochybní, ba ani vyloženě neschopní ministři se nemusejí bát o křeslo: jejich výkon jako by premiéra nezajímal.
Lze tento sešup ještě zastavit? Vláda potřebuje obnovit to, čemu Anglosasové říkají leadership, vůdcovství, či výstižněji přeloženo: schopnost vést vlastním příkladem. Do takové obnovy se musí vložit sám premiér. Těžko si představit, že by se to obešlo bez personálních změn.