2007/51
Editorial
Editorial
Martin M. Šimečka
Jsem sice přesvědčen, že schopnost být šťasten je spíše výjimečný talent stejného druhu, jako je třeba talent houslového virtuosa – jeden prostě umí hrát na housle a druhý umí být šťastný –, nicméně se zdá, že moderní lidstvo si začíná nárokovat právo na štěstí jako cosi samozřejmého.
Anketa: Jsou Češi opravdu společností nevěřících?
Respekt
Nechodí-li člověk do kostela, ještě to neznamená, že nevěří.
Příštích 14 dní
Respekt
Události příštích 14 dní
Rozdělení rolí v domácnosti
Respekt
Rozdělení rolí v domácnosti
Přílohy
Klíč k roku 2008
Marek Švehla
Mlynář se chystal založit organizaci podřízenou ministerstvu, která by provozovala vládní informační portál.
Deníky potulného fotografa
Jáchym Topol
Fotka z Mongolska. Rodiče těch dětí právě (den před focením) prodali stádo. Prodali všechen majetek, kterej měli na stepi, jurtu, stany, všechno, a děti se proháněj na jediným, co jim zbylo, na starý ruský motorce. Zítra se přestěhujou do Ulanbátaru!
Afghánistán bez klobouků
Petra Procházková
Jeli jsme po jedné z hlavních kábulských tříd, která tehdy, v roce 2002, vypadala jako kulisy k historickému válečnému filmu, a probírali jsme problematiku americké vojenské přítomnosti v zemi.
Pokouším se zpomalit tu zkázu
Jáchym Topol
Pokud Mnislav Zelený zrovna nepřednáší etnografii nebo archeologii, pobývá s největší pravděpodobností mezi venezuelskými indiány.
O Bohu a politice
Tomáš Halík
Náboženství není na ústupu, jak kdysi prorokovali mnozí akademici. Milionová účast na pohřbu papeže Jana Pavla II., vzrůstající vliv křesťanství ve Spojených státech, islámský extremismus, globální popularita tibetského dalajlamy.
Dopisy
Na pozvání
Kdy bude konec velké party?
Svět rostl v posledních letech neuvěřitelným tempem (v průměru nad 4 procenta HDP ročně). Ještě nedávno (letošní léto) naší civilizaci vládla nízká inflace a levné potraviny, a to přesto, že cena ropy povážlivě rostla. Bankovnictví vzkvétalo, kapitálové trhy vynášely zlatá vejce.
Tehdy a teď: víra v. strach
V prosinci 1941 udělali Japonci z přístavu Pearl Harbor pohřebiště.
Minulý týden
Minulý týden
Ivan Lamper
Všech 27 členských států Evropské unie podepsalo v Lisabonu unijní smlouvu, která nahradila odmítnutou, ale tolik potřebnou kontinentální ústavu. Blížící se vánoční svátky pokoje a míru rozpoutaly tradiční vlnu krádeží stromků v českých lesích. Činohra Národního divadla uvedla premiéru Babičky.
Připravujeme
Respekt
Co připravujeme do dalšího čísla
Jeden den v životě
Vánoční pohádka
Jiří Kratochvil
Bydlím v centru města v pátém poschodí velkého činžáku. Sedám si na židli hned za dveřmi a čekám. Konečně. Béďa D., mladík vybraných způsobů a seriózního vzhledu.
Podivná parta
Respekt
Za oknem je tma, ale v někde dálce už svítá. Vím to. Nepotřebuju k tomu budíky, rádia, mobily. Prostě to ucítím i v kuchyni na pohovce.
Eseje
Opium lidstva? Spíše kokain
Umberto Eco
Jak použít nečitelný manuál
Timothy Garton Ash
Když se přední činitelé Evropské unie shromáždili minulý týden ve čtvrtek v lisabonském Jeronýmově klášteře k podpisu dokumentu, který byl kdysi zamýšlen jako evropská ústava, přivítal je v nádherné budově v portugalském manuelském slohu premiér Socrates a schválili tam paskvil.
Civilizace
Směšní a ztracení
Erika Hníková
Svalovec s čelenkou až příliš podobný Rambovi, odbarvená šedesátiletá blondýna s několik centimetrů dlouhými nehty, nesmělý brýlatý inženýr těsně po vysoké škole a žena po třicítce s dítětem.
Výbuch v kyberprostoru
The Economist
Je to typický příklad kolonizace nového území: hrstka odvážných průzkumníků zabere neprobádané teritorium. Než se nadějí, přistěhují se první osadníci a začnou se poohlížet, jak rychle vydělat nějaký ten peníz.
Nesmrtelní roboti
Martin Uhlíř, Tomáš Přibyl
Zprávy NASA o osudech dvou automatických vozítek zkoumajících povrch Marsu jsou zpravidla už jen stručné, a ta z 30. listopadu 2007 nebyla výjimkou.
Kultura
Muž, který jako by nebyl
Jan Gregor
Možná je dobře, že Česká televize nasadila film Expres foto (2002) právě před Vánocemi. Ve všeobecné hysterii uměle vnucované harmonie a pohody vám pomůže si uvědomit, že existují i lidé, kteří se na svátky netěší.
Výtvarné umění
Jan H. Vitvar
Zajímavé výstavy
Hudba
Pavel Klusák
Hudební novinky
Hitler nás baví
Jan Němec
Když Charlie Chaplin natočil v roce 1940 Diktátora, zdálo se to odvážné i úlevné. Když George Tabori napsal v polovině 80. let hru Mein Kampf, slavil úspěch díky důmyslnosti a vtipu.
Čekání na velkou chvíli od konce světa
Jan H. Vitvar
Díla Věry Novákové vycházejí z podobné podstaty jako tvorba Ivana Sobotky, dávného přítele manželů Brázdových.
Bobaľki, pišota a odpuštění
Karolína Ryvolová
O Vánocích mají Romové paradoxně daleko blíž ke křesťanské kultuře než Češi a i zde se projevuje známý fakt, že svou osobní identitu prožívají jako romskou, ale svou národní jako českou, chtělo by se říci staročeskou.
Třináct let s Václavem Havlem
Tereza Brdečková
Od roku 1990 měl režisér Pavel Koutecký od Václava Havla povolení přijet za ním prakticky kdykoliv s kamerou a štábem.
Stále výbušná směs
Vojtěch Varyš
Filozof, překladatel a nakladatel Petr Rezek (1948), jeden ze žáků Jana Patočky, dnes pobývá ve „vnitřním exilu“ na liberecké technice.
Podivný svatební příběh
Ladislav Nagy
Z Podivného případu se psem anglického spisovatele Marka Haddona (1962) se stal před čtyřmi lety celosvětový hit.
Novinky
Respekt
Knižní novinky
Spoluautoři lidských osudů
Viktor Šlajchrt
Nejvýraznějším čtenářským zážitkem z Fízla je pocit svobody. Tvar dílka ji přímo demonstruje, příběh vypráví o tom, jak k ní dospět. Autor je totožný s vypravěčem i hlavním hrdinou; v každé z těchto tří rolí se chová trochu jinak, ale vždy přiměřeně záměru, který si předsevzal.
Svět
V oranžové koalici něco neklape
Alexandre Gajdamacký
Demokracie na Ukrajině se rodí ztěžka a není vyloučeno, že na řadu přijdou další předčasné volby.
Potíže se svobodou na Ukrajině
Ondřej Kundra
Současnou situaci v ukrajinských médiích asi nejlépe popisuje analýza prestižní organizace Freedom House, která je označuje jako „částečně svobodná“. Dosud totiž například nedošlo k objasnění Gongadzeho vraždy, přestože jsou už delší dobu veřejně k dispozici nahrávky Kučmových spolupracovníků, na kterých domlouvají jeho likvidaci.
Je šance na konec dvou válek?
The Economist
Pokud si protřete oči, zhluboka se nadýchnete a podíváte se na ta čísla nepředpojatě, plyne z nich jasný závěr – situace v Iráku se výrazně zlepšila.
Ekonomika
Vánoční balíček pro banky
The Economist
Když to poprvé nevyjde, zkuste koordinovanou intervenci. Každá z předních centrálních bank se ze všech sil snažila dostat peněžní trh z mrtvého bodu. Žádné se to nepodařilo.
Šikana na dráze
Tomáš Sachr
Jaromír Hrbáček se rozhodl své nadřízené zažalovat. V Česku, vévodícím evropským tabulkám, které mapují výskyt šikany, se schyluje k důležitému sporu o to, co všechno si člověk musí v práci nechat líbit.
Česko
Nedá se nic dělat?
Silja Schultheis
Jeden z fenoménů, které mě v Čechách stále znovu bijí do očí, je pokora zdejších lidí ve veřejném prostoru.
Pohádka pro Tulejovy
Kateřina Čopjaková
Za pár desítek minut bude na programu zastupitelů debata nad aktuálními problémy romské rodiny Tulejových. Tato dvanáctičlenná rodina byla loni na podzim součástí akce, která tehdejšího starostu Vsetína Jiřího Čunka vynesla až do vlády.
Rakouští obrněnci v českých zákopech
Jaroslav Spurný
Rozběhla se akce, která končí v těchto dnech. Bez obrněnců, ale s více než stomilionovou ztrátou za opakované soutěže, jejichž vítěz nikdy nedokázal dodat včas jediný kus. Teď tedy vládě došla trpělivost a rozhodla se smlouvu na nákup dvou set strojů od rakousko-americké firmy Steyr zrušit.
Jak lapit štěstí
Adam Šůra, Anneke Hudalla
Podle mezinárodních průzkumů v něm Češi zrovna mistry nejsou. Čím to asi je? Proč si o sobě myslíme, že jsme (ne)šťastní?
Komentáře
Obrnění a odhalení
Jaroslav Spurný
Dnes už každý pečlivější čtenář novin ví, že pořízení dvou stovek těžkých obrněných transportérů za dvacet tři miliard korun do výzbroje české armády nebyl nejlepší nápad.
Třešnička na ČEZ
Petr Třešňák
Na adresu větrných elektráren slýcháme hodně výhrad: že hyzdí krajinu, zabíjejí ptáky, hlučí a v zimě z nich odlétávají do dálky nebezpečné kusy ledu.
Stan za deset miliard
Jaroslav Formánek
Postavit si bez problémů stan na zahradě pařížského paláce Marigny dnes vyjde na 10 miliard eur.
V zemi bez hranic
Erik Tabery, Martin M. Šimečka
Češi definitivně vplouvají do Unie.